1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Eylem neden kırıldı?
Eylem neden kırıldı?

Eylem neden kırıldı?

‘Eylem kıran’ Şht. Turgut Ortaokulu Müdürü Cengiz Uzun ile Eğitim Bakan Kemal Dürüst’ün yemekte buluşmasının ardından tüm taraflar konuştu. Şht. Turgut Ortaokulu Müdürü Cengiz Uzun, “ Koyun gibi hareket edemeyiz” derken, KT

A+A-

 

 

‘Eylem kıran’ Şht. Turgut Ortaokulu Müdürü Cengiz Uzun ile Eğitim Bakan Kemal Dürüst’ün yemekte buluşmasının ardından tüm taraflar konuştu.

Şht. Turgut Ortaokulu Müdürü Cengiz Uzun, “ Koyun gibi hareket edemeyiz” derken, KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, “Sendika üyelerimiz siyasi bir takım rüşvetlere, vaatlere aldanmayacak kadar birlik ve dayanışma içerisindedir. Bu arada hata yapan arkadaşların hatalarını değerlendireceğini düşünüyorum” dedi.

Şht. Turgut Ortaokulu’nda çocuğu okuyan bir veli ise, “Karneler verildi. Ancak, öğretmenler fişleri imzalamadı. Karnede de görüşleri yok. Nikah kıyarsınız ama imzalamazsınız bu ona benziyor. Yani karneler geçersiz” dedi.

 

 


 

“Koyun gibi hareket edemeyiz”

Şht. Turgut Ortaokulu Müdürü Cengiz Uzun, konuştu dün… Hani KTOEÖS’ün ‘eylemi’ni kıran ve karne dağıtan ardından Bakan Dürüst ile yemekte buluşan…

“Koyun gibi hareket etmemizi beklemesin kimse” diyen Uzun, “Sendikanın saçma sapan yazılarını uygulamak zorunda değilim. Sonuçta okul yönetiyorum. Karne olayıyla yemek olayının da bir ilgisi yok. Yemek Okul Aile Birliği tarafından daha önceden ayarlandı, Bakan Dürüst de yemeğe katıldı” dedi.

Uzun kendisi ve okulundaki birçok öğretmenin de sendikalı olduğunu söylüyor ve “Ben baskı ile öğretmenlerden notları almadım. Öğretmenler notları verdi, bazıları fişleri imzalamadı sadece… Bu notlar elimde varken, öğrencilere karne veremezlik edemezdim” diyor.

“Ben sendikanın saçma sapan yazılarını gündeme koymadım. Sendikanın aldığı kararı kuzu kuzu uygulamak zorunda da değilim. Sonuçta okul yönetiyorum. Kimsenin boğazına sarılıp, notları alıp, karne yazmadım. Ayrıca birçok veliden de teşekkür aldım” diyor Uzun.

Sendikanın yaptığı eylemi de desteklemediğini ifade ediyor Uzun, “Sendikanın her eylemine uymak zorunda değilim. Bu eyleme destek vermediğimi, KTOEÖS’ün yöneticilerine de söyledim. Ben eylem yapana da yapmayana da saygı duyuyorum. Ama bizden kimse koyun sürüsü gibi hareket etmemizi beklemesin” sözlerini tekrarlıyor.

Öğretmen ve eğitimcilerin, ‘zeka ürünü’ eylemler ortaya koyması gerekliliğinden de bahseden Uzun, “Ama bu eylem zeka ürünü değildi” yorumunda da bulunuyor.

Karne vermekle yemek olayının ilgisinin olmadığını da söylüyor Uzun ve şunları söylüyor:

“Daha önceden ayarlanmış bir yemekti. Okul Aile Birliği yemeği yaptı. Hademe, sekreterler ve Okul Aile Birliği de yemekteydi. Bakan da Okul Aile Birliği tarafından yemeğe davet edilmişti.”

 


Gökçebel:  Karar birlikte alındı

Okul Müdürü Cengiz Uzun’un söylemlerinin ardından bu kez de sözü KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel’e verdik. İşte Gökçebel’in vurguladıkları:

“Sendikamızın esası dayanışmamızdır ve dayanışmamızın harcı ve çimentosu tüzüğümüzdür. Sendikamız demokratik bir kitle örgütüdür. Öğretmen genel kurulda, sendika yönetimine yetki verir. Temsilciler Kurulu’nda tüm okulların görüşleri alınır ve ortak karar alınarak, birlikte yürünülür. Bu eylem kararımızda önce yönetim kurulu sonra Temsilciler Kurulu’nda tartışarak, alınmıştır. Haklı olduğumuz bir konudur. Öğretmenler olarak yasadışılığa boyun eğmememiz gerekir. Sendika demokratik kitle örgütü olarak, karara kadar her türlü konuyu tartışır. Ama karadan sonra çıkan karara her üye uyar. Sendika üyelerinin farklılıkları vardır. Her üye kendi düşüncesine göre kendisine uymayan kararın arkasında durmaz ise birlik, dayanışma ve güçlülük yok olur. Hükümetin istediği budur.

Birçok hakların budandığı bir dönemde birlik, bütünlük ve dayanışmamızı artırmamız gerekir. Kimsenin kendisini öğretmenin birlik, bütünlüğü ve ortak akıldan daha zeki görmesi doğru değildir.

Hiçbir öğrencinin mağdur edilmediği, eğitim haklarının çalınmadığı, toplumsal bir konuda eylem yapıldı.

Aydın olan öğretmenlerimizin toplumu eğitme görevi de vardır.

Sendika üyelerimiz siyasi bir takım rüşvetlere, vaatlere aldanmayacak kadar birlik ve dayanışma içerisindedir. Bu arada hata yapan arkadaşların hatalarını değerlendireceğini düşünüyorum.”


 

Veli: Nikahı kıyan ama imza atman

Şht. Turgut Ortaokulu’nda çocuğu okuyan bir veli ise, “Notların geçerliliği söz konusu değil” dedi ve “Birçok öğretmen karneleri de fişleri de imzalamadı. İmzalayan öğretmenler ise 5-6 tane… Onlar da ya sendikalı değil, ya da geçici…”açıklamasında bulundu.

“Karnelerde görüş de belirtilmedi” ifadesinde bulunan Veli,  “Nikah kıyarsınız ama imzalamazsınız bu ona benziyor. Yani karneler geçersiz” dedi.

 

Bu haber toplam 1956 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler