1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EYLEM GÜNDEMDE
EYLEM GÜNDEMDE

EYLEM GÜNDEMDE

Geciken doğrudan gelir desteği ödemelerinin yapılmasını ve tahıl ürün bedellerinin ne zaman ödeneceğinin açıklanmasını bekleyen Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Başbakan İrsen Küçük’ü ziyaret ederek taleplerini hatırlattı. Birlik, Bakanlar Kurulu'nun

A+A-

 

Geciken doğrudan gelir desteği ödemelerinin yapılmasını ve tahıl ürün bedellerinin ne zaman ödeneceğinin açıklanmasını bekleyen Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Başbakan İrsen Küçük’ü ziyaret ederek taleplerini hatırlattı.

Birlik, Bakanlar Kurulu'nun yarınki toplantısından çıkacak kararı beklediğini ve talepleri yerine gelmezse 16 Temmuz'da eylem yapacağını duyurdu.

Başbakan Küçük, bugün Alican Kabakçı başkanlığındaki Çiftçiler Birliği heyetini kabul etti.

Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, hasat döneminin tamamlandığını çiftçilerin ürünlerini teslim etmeye başladığını söyleyerek, hâlâ doğrudan gelir desteği alamadıklarını ve ürün bedellerinin de ne zaman ödeneceğinin de belli olmadığını belirtti.

Birliğin aldığı kararla Başbakan Küçük’e yazı yazarak Temmuz’un 10’una kadar doğrudan gelir desteğinin ödenmesini talep ettiklerini hatırlatan Kabakçı, “TÜK’ün ürün bedellerini ne zaman ödeyeceğini de halkın bilmesi gerekir diye düşünüyoruz” dedi.

“SÜRE BİTTİ.. YENİDEN DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Kabakçı, bugünkü randevuyu sürenin bitmesi nedeniyle aldıklarını ve görüşmenin ardından aldıkları kararı yeniden değerlendireceklerini söyledi.

Bu yıl bütçeye konan rakamla sıkıntı yaşayacaklarını fark edip ek bütçe talep ettiklerini kaydeden Kabakçı, bu ek bütçenin gerçekleşmediğini temennilerinin bugün çiftçiyi memnun edecek bir mesaj almak olduğunu belirtti.

 “ÖDEMELERDE SIKINTI VAR... YARIN GÖRÜŞÜLECEK”

Başbakan İrsen Küçük ise, 2012 doğrudan gelir desteği bütçesinin çok üzerine çıktıklarını verilenle sınırlı kalmadıklarını ifade ederek, doğrudan gelir desteği ödemelerinde bazı sıkıntıların olduğunu bu konuyu yarınki Bakanlar Kurulu’nda değerlendireceklerini kaydetti.

Küçük, arpa ve zahire alımlarıyla ilgili sıkıntıları olmadığını Tarım Bakanı Amcaoğlu’nun açıkladığı program çerçevesinde ödemelerin yapılacağını ifade ederek, “Tek sıkıntımız gelir desteği ödemelerinin zaman zaman aksamasıdır. Yarın onu da değerlendireceğiz” dedi.

KABAKÇI YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, Bakanlar Kurulu’nun yarınki toplantısının ardından durumu değerlendirmek ve 16 Temmuz’daki eylem kararlarını görüşmek üzere genel yönetim kurulunu toplayacaklarını açıkladı.

Kabakçı, yazılı açıklamasında, bugün Başbakan İrsen Küçük ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’nu ziyaret ettiklerini ve ürün ödemeleriyle doğrudan gelir desteği ödemelerinin akıbetini görüştüklerini kaydetti.

Kabakçı, üreticilerin mağduriyetini bir kez daha aktarma fırsatı bulduklarını belirterek, toplantılarda doğrudan gelir desteğinin yarısı olan dönüm başı 15 TL’nin derhal ödenmesini talep ettiklerini bildirdi.

Küçük ve Amcaoğlu’na, 16 Temmuz’da yapmayı planladıkları eylem kararının gündemde olduğunu bir kez daha ilettiklerini kaydeden Alican Kabakçı, konunun yarınki Bakanlar Kurulu’nda neticelendirileceği sözü aldıklarını ve toplantının ardından genel yönetim kurulunu toplantıya çağırdıklarını bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 625 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler