1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EVLER SU ALTINDA
EVLER SU ALTINDA

EVLER SU ALTINDA

Geçtiğimiz hafta sonu Lefkoşa’yı etkisi altında alan şiddetli yağış, özellikle Göçmenköy, Taşınköy ve Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesinde hissedilmişti. Bugün de Mesarya bölgesinde ve özellikle dağlık bölgelerde görülen yoğun yağmurla oluşan su akınt

A+A-

 

 

Geçtiğimiz hafta sonu Lefkoşa’yı etkisi altında alan şiddetli yağış, özellikle Göçmenköy, Taşınköy ve Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesinde hissedilmişti. Bugün de Mesarya bölgesinde ve özellikle dağlık bölgelerde görülen yoğun yağmurla oluşan su akıntıları, dere yataklarına sığmayınca Değirmenlik, Beyköy, Cihangir ve Düzova köylerindeki evleri olumsuz etkiledi, birçok bina sular altında kaldı. TAK muhabirinin Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal’dan aldığı ilk bilgilere göre, öğle saatlerinde etkili olan şiddetli yağmur, dere yataklarının taşmasına neden oldu. Belediye ekiplerinin sel sularından etkilenen Değirmenlik, Beyköy, Cihangir ve Düzova köylerinde çalışmalar yaptığını kaydeden Işısal, hasar miktarı konusunda bir şey demek için henüz erken olduğunu belirtti.

Meteoroloji Dairesi, çarşamba ve perşembe günleri Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı hava kütlesi nedeniyle özellikle perşembe günü kuvvetli yağmur beklendiğini bildirerek sel, su baskını ve ulaşımdaki aksamalara karşı ilgilileri ve vatandaşları uyardı. Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü’nce yayımlanan “meteorolojik uyarı”ya göre, üst atmosferdeki serin ve nemli hava kütlesine bağlı olarak halen devam eden yağışlara ek olarak bölge, çarşamba ve perşembe günleri Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen yeni bir yağışlı hava kütlesinin etkisi altında kalacak. Uyarıda, “Bu nedenle özellikle perşembe günü kuvvetli yağışın neden olabileceği olumsuzluklara (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.

 

 

CUMADAN İTİBAREN YAĞMUR YOK

Meteoroloji Dairesi’nin 9-15 Ekim dönemine dair hava tahmin raporuna göre ise, serin ve nemli hava kütlesi sürecek. Buna göre, yarın öğle saatleri yer yer hafif sağanak yağmurlu; çarşamba çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu; perşembe günü de parçalı çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu geçecek. Cuma gününden itibaren hafta sonu yağmur yok. Yağışla birlikte hava sıcaklığı da düşecek ve en yüksek sıcaklık iç kesimlerde 27-30, sahillerde 24-27 derece dolaylarında olacak.

Yağmurlu günlerde yer yer kuvvetli fırtına da bekleniyor.

 

 

 

Bu haber toplam 1350 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler