1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Evlendik ama beni vatandaşlık için kullandı'
Evlendik ama beni vatandaşlık için kullandı

'Evlendik ama beni vatandaşlık için kullandı'

Geçtiğimiz hafta sonu Mağusa’da yaşanan boşanmış çiftin cinayet olayı ile sarsıldık ve ardından ortaya atılan ‘vatandaşlık için evleniyorlar’, ‘paravan evlikti’ iddiası konuşulmaya başlandı. Dün Halkın Sesi Gazetesi’

A+A-

 

 

Geçtiğimiz hafta sonu Mağusa’da yaşanan boşanmış çiftin cinayet olayı ile sarsıldık ve ardından ortaya atılan ‘vatandaşlık için evleniyorlar’, ‘paravan evlikti’  iddiası konuşulmaya başlandı.

Dün Halkın Sesi Gazetesi’nde Ayşe Güler imzalı haberde, “Türkiye kökenli birçok vatandaş, adada kalabilmek, çalışma izninden muaf tutulmak ve KKTC vatandaşı olabilmek için hiç tanımadığı vatandaşlarla hayatlarını birleştiriyor. Kendilerinden yaşça büyük kişilerle evlenen vatandaşların bazıları bu işi “sözleşme” yaparak, para karşılığında uyguluyor. Evlenen çiftlerin çoğu, birbiriyle bağımsız bir hayat yaşam sürerek, ayni evi paylaşmıyor” ifadelerine yer verildi.

Ve dün sabah YENiDÜZEN’i arayan bir kadın da başına benzer bir olayın geldiğini söyleyerek, yetkililerin konuya duyarsızlığına tepki gösterdi.

Severek evlendiği eşi ile hayatını birleştirmesinin ardından kısa bir sonra tavırlarının değiştiğini ifade ederek, “Bir süre önce de boşandık. Benimle sırf vatandaş olmak için evlendiğinin farkına sonradan vardım” dedi.

“ İçişleri Bakanlığı’na da gerekli şikayeti yaptım, hem de defa defa… Ama ilgilenen olmadı” diyerek, “Kandırıldım ama şimdi bunu kimseye anlatamıyorum. Beni kullanarak belki de vatandaş olmuştur. Bari başka olayların önüne geçilebilsin, devlet şikayetlerimizi ciddiye alsın. Basın bu konuyu gündemde tutsun. İnsanlar kandırılmasın” diyerek, duyarlı olunmasını istedi.

 

 


 

Oğuz Ceyda’ya teklif mi gidiyor?

 

UBP Lefkoşa İlçe Başkanlığı’na Oğuz Ceyda’nın aday olacağı konuşuluyor UBP kulislerinde… Mevcut İlçe Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun, “İki adaya da eşit mesafedeyim” ifadelerini kullandığı bunun da Başkan İrsen Küçük tarafından büyük rahatsızlıkla karşılandığı iddia ediliyor.

Bu gelişme üzerine Lefkoşa İlçe Başkanlığı için arayışa giren İrsen Küçük’ün, Oğuz Ceyda ile görüşmeler de bulunduğu söyleniyor.

Ceyda’nın ise henüz karar vermediğini  belirten UBP’liler  aday olmasına ise kesin gözüyle bakıyor.

Diğer yanda Ahmet Kaşif  cephesinin  bu durum  karşısında ne yapacağı merak ediliyor. Faiz Sucuoğlu’nun aday çıkması halinde aday çıkarmayacak olan Kaşif cephesi, Küçük’ü destekleyen Ceyda’nın aday olması halinde karşısına aday çıkaracak mı?

 

 


 

*** DÜZELTME: 31 Ağustosta ‘Hüdaoğlu koordinatör’ oldu başlıklı yazıda, ismi geçen Hüseyin Hüdaoğlu’nun ismi yanlış yazıldı, doğrusu Hüseyin Hüdaoğluları olacaktı.

 

 


 

Sayın Özgürgün ilkeli siyaset derken!..

 

“Ben Dışişleri Bakanı Sayın Hüseyin Özgürgün’ün bu mülakat sırasında söylediği bir tek konuya takıldım.

O da şudur!

Siyaset ilkelerine göre yapılmalıdır diyor Sayın Özgürgün.

Çok da doğru söylüyor.

Kendisine bende aynen katılıyorum.

Da bu acaba zat-ı alilerini de bağlar mı?

Zira eğer racon buysa ve siyaset ilkelerine göre yapılmalıdır.

Sayın Özgürgün’ün çoktan o makamdan halktan da özür dileyerek ayrılması gerekmez miydi?

İlkeli ziyaretten benim çıkarttığım budur.

Tabii ki, Sayın Bakan’ın kasttetiği buysaydı.

Burada tekrar tekrar Sayın Özgürgün’ün siyasi yaşamında kullandığı yolları anlatacak değilim.

Bunları herkes biliyor.

 Fakat bütün bunlar halkın gözünün içine baka baka siyasette kullanılan ilkeleriyse eğer sayın bakanın ve mensubu olduğu hükümetinin, o zaman hangi ilkelerden bahsettiğini de kendisine sormak gerekecek.”

 

DERVİŞ DOĞAN

 


Barış maçı hayalim!

 

“Fenerbahçe, Larnaka’da çiçeklerle karşılansa; maçta AEL ve Fenerbahçe taraftarı Kıbrıslı Türkler birlikte, karışık otursa… Maçın sonucu ne olursa olsun, herkes ayakta alkışlasa… Futbolcular, özellikle ikinci maçtan sonra seyirciyi tur atarak el ele birlikte selamlasa…

Maçı, Hristofyas, Erdoğan ve Derviş Eroğlu birlikte izlese… Maçtan sonra, (Ercan’ı boş verdim), Erdoğan, Larnaka Havaalanı’na giderken, Hala Sultan’da dua edip namaz kılsa…

1974 yılında yaşamlarını yitiren herkes için dua etse; Fatiha okusa… “Çok yanlışlar yapıldı, gelin karşılıklı özür dileyelim, bu adayı barış ülkesi yapalım, Maraş’ı buyurun” falan dese…

Neyse, yazıyı kesmem lazım… Bu kadar hayal yeter… Köpekler acıktı… Lucky havlıyor… İyi ki de havlıyor… Ciddi hayal kurmaya başlamıştım!”

 

SERHAT İNCİRLİ

 


 

Öğretmen münhalleri kurultaya kurban edildi

 

“Okulların açılmasına iki hafta kaldı ama ilkokullarda 41, ortaöğretimde 76 öğretmen eksikliği sorunu devam ediyor. Belki siz bu satırları okurken münhaller açıklanmış olacak ancak eksik olarak açıklanacak. İlköğretimde 41 yerine 30, ortaöğretimde de 76 yerine 35 açıklanması bekleniyor. Kamu Hizmeti Komisyonu, bundan önce yaptığı açıklamada münhalleri Başbakanlık’ın engellediği imasında bulunduysa da, konu 21 Ekim’de yapılacak olan UBP Kurultayı ile de yakından ilgili görünüyor.

 UBP’de kurultaya yönelik yapılan istihdamlar parti içerisinde de sorun olmaya devam ederken ne yazık ki çocuklarımızın kaderi de bu kurultaya endekslenmiş durumda... Çocuklarımızın eğitim hakkını elinden almaya yönelik bu girişimlerin toplum tarafından iyi değerlendirilmesinde yarar vardır.”

 

BARIŞ UZUNAHMET

 


 

 

 

Ekmeği öğrendim. Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini... Sonra da ekmeği hakça üleşmenin önemli olduğunu öğrendim.”

 

Can DÜNDAR’ın profilinden

 

***

Çok samimiyetsiz ve şark kurnazlığı içeren ahlaksız bir teklif olmuş aslında. Madem ki ilk maç Limasol'da yapılacak Egemen Bağış Sayın Eroğlu'nu da yanına alarak niye iyi niyet göstergesi olarak Limasol'a gitmiyor. Ben iddia ediyorum Egemen Bağış'ın da Kıbrıs'ın güneyine KKTC'den geçmesine Rum Yönetimi izin verecek. Gerçekten samimiyse bunu teklif ederdi. Tam bir Diplomasi özürü....

 

 Ahmet Muratoğlu

 

 

 


ASGARİ ÜCRET NE OLDU?

 

“Başta Sayın Çalışma Bakanı olmak üzere Sayın Başbakan ve hükümeti, kurultay derdinden biraz zaman ayırarak ve yasalara uyarak, asgari ücreti, günün koşullarına uygun olarak yeniden belirlemek üzere Asgari Ücret Komisyonu’nu bir an önce toplantıya çağırmasını bekliyoruz. Ancak iki yıldan beri asgari ücreti değiştirmeyen bu hükümete asgari ücretlilerin de artık hesap sorma zamanı geldiğini hatırlatmak isterim”

 

ARSLAN BIÇAKLI (TÜRK-SEN Başkanı)

 


 

EKONOMİ İYİ Mİ DEĞİL Mİ?

 

“-Dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen KKTC ekonomisinin Türkiye’nin de desteğiyle her geçen gün iyiye gidiyor.

-Ekonomik koşullar asgari ücretle ilgili çalışmaları yavaşlattı.”

 

Ersin TATAR (Maliye BAKANI)

 


 

FOTO YORUM

 

 

Maliye Bakanı Tatar, cebinden parayı çıkardı, takmaya hazırlandı ancak kıyamadı. Parayı cebine tekrardan koyuverdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler