1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EVET'İN BEDELİ
EVETİN BEDELİ

'EVET'İN BEDELİ

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ta 2013’te yapılacak seçimlerde başkan seçilmesi halinde müzakereci olmayacağını ve referandumda Annan Planı’na evet demesinden dolayı milli davadaki politikasından kuşku duyanları rahatlata

A+A-

 

 

 

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ta 2013’te yapılacak seçimlerde başkan seçilmesi halinde müzakereci olmayacağını ve  referandumda Annan Planı’na evet demesinden dolayı milli davadaki politikasından kuşku duyanları rahatlatacak şekilde hareket edeceğini açıkladı.

Kathimerini, Anastasiadis’le yaptığı röportajı, “Evet’i Dolayısıyla Kendisinden Kuşku Duyanların Kabulüyle Başkan Seçilmesi Durumunda Taahhüt: Müzakereci Olmayacağım” başlığıyla manşetten verdi.

Gazeteye göre, 2004’teki tavrından dolayı kendisinden kuşku duyanlara hitaben “Başkan seçilmem halinde müzakereci olmayacağım” ifadesini kullanan Anastasiadis, geçmişte başka liderlerden de kuşku duyulduğunu belirterek “Glafkos Klerides’ten de kuşku duyuluyordu ama başkan oldu” dedi.

Rum Yönetimi başkan adaylığına parti içerisinden tepki almadığını belirterek parti yetkililerinden birinin aday olmak istemesi halinde bunu özgürce yapabileceğini söyleyen Anastasiadis, Greentree zirvesiyle ilgili görüşlerini ise özetle şöyle aktardı:

“Genel Sekreter’in prosedüre dâhil olmasına karar verildiği andan itibaren bir ara son aşamaya doğru yönlenecektik. Genel Sekreter’in Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın rolünün yükselmesiyle diyaloğun sözde Kıbrıs aidiyetinin ortadan kalktığı ve özellikle de olası bir çıkmaz ilanının bizim tarafa yapacağı olumsuz etki görmezden gelinemez. Bazılarının vermeye çalıştığı  ‘takvimler olmadığı ve Greentree’de hedeflerimizi başardığımız’ yorumunun gerçekleri yansıtmadığı, propaganda amaçlı olduğu izlenimine sahibim.

Çeşitli başlıklarda ilerleme kaydedilmeden, son aşamadan nasıl olumlu bir şey çıkabilir? Genel Sekreter’in net biçimde sorumluluk paylaştırmadan yetkisini muhtemel iade etmesi yıkıcı olabilir. Çünkü Kıbrıs Türk tarafı Genel Sekreter’in takvim, hakemlik ve uluslararası konferans çağrılması önerilerine olumlu yanıt verirken, Rum tarafı reddetti. Biz tam da bu nedenle Kıbrıs aidiyetli diyaloğa itiraz ettik. Çıkmazdan başka bir yere götüremeyeceğini biliyorduk. Her zaman BM himayesinde olacak diyaloğa AB ve Yunanistan gibi Türkiye’nin de dahil olması gerektiğini söyledik ki Türkiye’nin çözüm bulunmasına katkı koyma arzusu kontrol edilebilsin. Türkiye bugün zarar almamış, rahatsız olmamış duruyor ve ne o ne de Kıbrıslı Türk lider uzlaşmaz görünüyor...

Bizim bu önerimiz başka, iki tarafın tezlerini harmanlamayı hedefleyen ve muhtemelen hakemliği gündeme getirecek bir uluslar arası konferans başka... Önce iç yönlerde anlaşmaya varılmasını, dış meselelerin bir uluslar arası konferansta görüşülmesini güvence altına almalıyız. Türkiye’nin mevcut prosedüre dahil olması gerektiğini söyledik; çünkü askerlerini çekecek olan da, yerleşikler ve toprak düzenlemeleriyle ve hatta mülkiyetle ilgili olan da Türkiye’dir. Merkezi hükümetin seçim yöntemiyle ilgili bir tartışmada çakıldık kaldık.

AB’deki mevcudiyetimizden yararlanıp veya Türk hükümetini etkileyebilecek güçleri ittifaklar kurup Türk uzlaşmazlığını aşmaya çalışacağımıza diyaloğun Kıbrıs aidiyetinde olması ısrarıyla yetindik, ilerleme elde etme yerine sürekli geriledik ve etkileri önceden kestirilemeyecek yeni bir çıkmaz aşamasının eşiğine geldik.

Derhal Ulusal Konsey toplanarak bugüne kadar kaydedilenler ve siyasi partiler arasındaki görüş ayrılıklarının yarattıkları gözden geçirilmeli. Aynı zamanda kapsamlı çözüm önerileri hazırlayacak ve bizim tarafın manevra alanını daraltan bugünkü ağır olgulardan çıkış yöntemlerini inceleyecek bir alt komite oluşturulmalı. Bu önerimizi Ulusal Konsey’e yazılı olarak da sunduk.”

Öte yandan  Fileleftheros, “Ulusal Konsey Kararıyla Müzakereci Başka Biri Olsun” başlıklı haberine göre EURO.KO’lu Avrupa Milletvekili Nikos Kutsu da, Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarında Rum tarafının başkandan farklı bir müzakereci ile temsil edilmesi gerektiğini söyledi.

Kutsu, DİSİ Başkanı Anastasiadis’in  bu konudaki görüşüne katıldığını da açıkladı.

Kutsu, başkanın seçilmesiyle birlikte Ulusal Konsey’le müştereken bir müzakereci atanması anlayışını desteklediğini söyledi ve “Bu şekilde müzakerelerin yürütülme sorumluluğunda bütün partiler yer alır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1753 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler