1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Evet veya hayır
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Yazarın Tüm Yazıları >

Evet veya hayır

A+A-

KTFF ile KOP arasındaki resmi görüşmeler Ağustos ayında Zürih’te yeniden başlıyor. Hasan Sertoğlu ve ekibinin vermiş olduğu çabayı takdirle karşılıyorum. En azından şimdiye kadar somut adım atılar.  Başkaları gibi bizleri yıllarca avutarak sağ gösterip sol vurmadılar. “Win win” politikasını benimseyen Sertoğlu’nun bundan sonraki adımı içteki statükocu kesimi ikna etmesinden geçer. KTFF bu yakınlaşmadan sonra bir kez daha bombalanır mı bilemem. Bildiğim tek şey toplumun büyük bir kesiminin KTFF’nun ortaya koyduğu çabaya “onay” vermesidir. Hasan Sertoğlu belki de yakınlaşma konusunda bölgesel turlar düzenleyerek futbol camiasını daha sağlıklı bilgilendirmeli.

Her iki federasyon arasında yapılacak toplantılarda çıkacak muhtemel karar, “KTFF’nun, çözüme kadar KOP üzerinden açılım yapmasıdır.” Çünkü mevcut şartlarda FIFA ve UEFA’da tanınan “Kıbrıs Cumhuriyeti’dir”
Şimdi tüm siyasi parti ve futbolla ilgili kesimler eteklerindeki taşları döküp şu soruları yanıtlamalı.

1. KTFF ile KOP arasındaki yakınlaşmayı kabul ediyor musunuz?
2. KTFF ve KOP arasında nasıl bir çözüm bekliyorsunuz?
3. Hangi şartlarda KTFF’na destek verilmeli?
4. KTFF’nun KOP üzerinden açılımına EVET diyor musunuz?

Çok net ve zor olmayan bu dört soruya “kem-küm” etmeden, edebiyat okumadan, nutuk atmadan ya EVET, ya da HAYIR denilecek.
Siyasi partiler tarafından her dönemde “KKTC SPOR POLİTİKASI” diye bir cümle kurulur. Ben bu cümleyi “NİNNİ” diye tanımlarım. Çünkü hiç bir siyasi parti bugüne kadar kapsamlı ve bilimsel bir  spor politikası üretmemiştir. “Zirzirolar”  gibi bağıran, çağıran, daldan dala konan bir toplumda bu bir ayıp ve utanç kaynağıdır. Bol bol nutuk atılarak gençliğe atıf yapılmaktan, yapılan atıfların boş çıkmasından insanlar artık bıkıp usanmıştır. Haçana bir yalan. Haçana bir boş vaad.
Şimdi doğru konuşma zamanı gelip çattı. KTFF’nun attığı adımın ne kadar arkasında, ne kadar sağında, ne kadar solunda durulduğunu görme zamanı gelmiştir.  Özellikle spora asla ve asla bulaşmasını tasvip etmediğim, yalnızca yönetmesini istediğim siyasi partilerin vereceği cevabı dört gözle bekliyorum.
EVET mi? HAYIR mı?

Bu yazı toplam 1202 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar