1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Evet, ama yetmez!
Evet, ama yetmez!

Evet, ama yetmez!

Mağusa Canbulat Stadı, Kıbrıs’ın iklim koşulları ve halen yaşadığımız ama önümüzdeki yıllarda daha da fazla yaşanacak su sıkıntısı da dikkate alınarak uluslararası standartlarda suni çimle yeşillendirildi. Tebrikler! Yeniden yapılan bu zeminde 7/24

A+A-

 

 

 

Mağusa Canbulat Stadı, Kıbrıs’ın iklim koşulları ve halen yaşadığımız ama önümüzdeki yıllarda daha da fazla yaşanacak su sıkıntısı da dikkate alınarak uluslararası standartlarda suni çimle yeşillendirildi. Tebrikler!

Yeniden yapılan bu zeminde 7/24 (haftada 7 gün, 24 saat) futbol oynamak mümkün hale getirildi. Tebrikler!

Mağusa’nın atıl kalmış tarihi bir mekanı yemyeşil bir fon oluşturan bu güzelliğin ardından daha da hoş ve fonksiyonel hale gelme şansı yakaladı. Tebrikler!

Yıllardır atıl kalan bu stada ve kentin bu kısmına yatırım yapan ilgili hükümet, bakan, müdür ve müteaahhit firmaya da teşekkürler...

AMA...

Yakında kullanıma açılacak bu statta 7/24 futbol oynanacaksa eğer;

-Öncelikle belitmeyelim ki Mağusalı futbol severlerin bitmek bilmeyen arzusu “futbolun evine geri dönmesi” yani MTG’nin resmi maçlarını bu statta oynamasıdır.-

*Burada futbol oynayacak sporcuların nerede soyunup-giyineceği konusunda fikir sahibi veya bilgi sahibi olan var mı?

*Çok yüksek paralar ödenerek yapılan bu statta futbol oynadıktan sonra sporcuların duş alması için yatırım yapmak çok lüks mü olur?

*Bu sporcular veya buraya gelen seyirciler tuvalet ihtiyaçlarını nerede karşılayacak? Onlara da Ceyhun gibi “ağacın altı” mı gösterilecek?

*Çağdaş bir aydınlatma-elektrik projesi ve alt yapısı konusunda ne yapılıyor?

*Stadın yapıldığı yer Mağusa Surlarının çok önemli bir köşesidir. Oralarda yıkılmaya yüz tutmuş surlar, yıkılan, ufalanan taşlar tehlike arzederken bu yatırımım Eski Eserlerle bir koordinasyonu yapıldı mı?

*Bundan 40 yıl önce bile kullanılan surların altındaki soyunma odaları, tuvaletler ve askerin kullandığı alanların şu anda kullanıma açılması için ne gibi girişimler yapıldı? Askerin o bölgeden çekildiği ve kale arkasındaki surların altında kullanıma hazır durumdaki mekan niye fonksiyonel hale getirilmiyor?

*Futbol sahalarının tüm dünyada yaşayan alanlar olduğu ve ayni zamanda çok maksatlı kullanılıp, sürekli aktivitelerin yer aldığı bir merkez olduğu düşünülürse bu stadın ve çevresinin yeniden düzenlenerek ilgili kurum ve sivil toplum örgütleri ile bir organizasyonu niye planlanmıyor?

Bu soruları uzatmak mümkün.

Spor Dairesi Müdürü Sayın Cahitoğlu ve Bakanı sayın Kemal Dürüst de sürekli bu sorulara yanıt olabilecek açıklamalardan kaçınıp stadın Şubat ayında yetiştirileceğinden bahsetmektedir.

Öncelikle birileri veya bir yerler buralardan kaçmıyor! Mağusa 2000 küsur yıldır yerli yerinde ve orası da 20 yıla yakındır atıl duruyor zaten... Birşeylerin yetiştirilmesinden çok bizlerin beklentisi oranın tarihi değerleri ve eserleri, sportif alt ve üst yapısı ile pırıl pırıl, çağdaş, yaşayabilir ve spor yapılabilir bir aktivite merkezi haline getirilmesidir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 855 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler