1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EUROVİSİON VE BAKÜ: HERKES, BİR KEZ CANLI İZLEMELİ
EUROVİSİON VE BAKÜ: HERKES, BİR KEZ CANLI İZLEMELİ

EUROVİSİON VE BAKÜ: HERKES, BİR KEZ CANLI İZLEMELİ

Kıbrıslı Türk Yücem Rasımoğlu, Bakü’de izledi, ADRES KIBRIS için yorumladı

A+A-

 

 

Kıbrıslı Türk Yücem Rasımoğlu, Bakü’de izledi, ADRES KIBRIS için yorumladı

İstanbul üzerinden THY ile 2,5 saatlik yolculuktan sonra Bakü'ye vardık. Uçakta farklı ülkelerin vatandaşları da vardı, Eurovision için İstanbul aktarmalı yolu tercih ettiler.

 

“Yarışmayı canlı izlemenin ayrı bir keyif olduğunu ve herkese hayatında bir kez olsun bu deneyimi yaşamalarını tavsiye ederim.”

Çocukluk yıllarımdan beri Eurovision şarkı yarışmalarını olabildiğince takip etmeye çalışırım. Canlı seyretmeyi hep istemişimdir, ancak bu yıl Bakü'de seyretmek kısmet oldu. Geçtiğimiz yıl yarışmada Azerbaycan birinci seçilince, oradaki Coca-Cola'nın genel müdürü çocukluk arkadaşım Lisani Atasayan'ı aradım ve "Gelecek yıl, Eurovision tarihlerinde seni ziyarete geleceğim, odamı hazırla" dedim. Bir yıl sonra da kendime ve Lisani'ye verdiğim sözü tutmaya çalıştım ve Bakü'ye bir haftalık, çok amaçlı bir gezi organize ettim.
İstanbul üzerinden THY ile iki buçuk saatlik yolculuktan sonra Bakü'ye vardık. Uçakta farklı ülkelerin vatandaşları da Eurovision için İstanbul aktarmalı yolu tercih ettiler. Çok ilginçtir, ABD'den de elli kişilik bir ekip oradaki petrol şirketlerinden biri olan Socar'ın davetlisi olarak İstanbul aktarmalı yolu seçtiler. Uçakları İstanbula geç indiği için onları otuz dakika uçakta beklemek zorunda kaldık.
Haydar Aliyev Havaalanı’nda ülkenin yarışma için çok iyi hazırlandığı belliydi. Vizemizi on kişilik hizmet veren ekipten hızla aldık ve kontrolden geçtik. Elinde, önceden internet üzerinden satın alınan Eurovision bileti olan, yarışan ülkelerin vatandaşlarına kapıda vize alma kolaylığı sağladılar.
Arkadaşımın arabasıyla şehre doğru giderken ilk izlenimlerimi edinmeye başladım. Yollar gayet düzgün, yeni binalar Bakü taşı ile döşenmiş, hatta bazı bölgelerde kilometrelerce mermer döşenmiş duvarlar var. Petrol ve doğal gaz zenginliğinin emareleriydi bunlar.

ÇOK CİDDİ BİR ORGANİZASYON

Şehre vardığımızda Eurovision organizasyonunun büyüklüğü ve ciddiyeti daha çok belli oldu. Tüm otobüslerin üzeri, bu amaç için ithal edilen taksilerin üzeri, binaların ve Kız Kalesinin cephelerine verilen lazer ışıkları hep Eurovision reklamları ile doluydu. Bavulu eve bıraktıktan sonra yemek için fenikülerin yanındaki "Chinar" restorana gittik. Yan tarafimızda Norveç bayrak ve tişörtleriyle heyecanlı bir ekip vardı.
Ertesi gün internetten satın alınan biletlerin orjinalini almak için Gülüstan Sarayı’na gittik. Yolda, yarışmaya katılan her ülkeye verilen özel otobüslerle ve şarkıcısına tahsis edilen BMW'lerle karşılaştık. Gece “Pacifico” restorantta KKTC’nin Azerbaycan temsilcisi Zeki Gazioğlu ile birlikte güzel bir yemek yedik, Bakü ve Kıbrıs’ı konuştuk.
Yarışma gecesi, Azatlık Meydanı'ndan başlayıp yarışmanın gerçekleştiği Crystal Hall'a kadar ücretsiz otobüslerle ulaşıldı. VİP misafirler hariç tüm otobüsler salonun yaklaşık bir kilometre uzağına kadar gidebildi. Salona girene kadar iki kez güvenlik kontrolünden geçtik. Biletlerin bölgesine göre giriş kapıları farklıydı.
Azerbaycan, Kıbrıs saatine göre iki saat ileride olduğu için, başlangıç saati gece yarısı oniki idi ve en geç saat onda girişte olmak gerekiyordu.
Sunucuların çıkışından önce seyircileri heyecana getirmek için çeşitli konuşmalar yapıldı ve tam saatinde başladı. Sahne, ışıklandırma, ses ve açılış gösterileri muhteşemdi. Şarkı aralarında, televizyon seyircileri tanıtım filmini izlerken, sahne kararıyor, otuz civarında bir ekip hızla sahneye gelip performansı biten ekibin enstrüman ve malzemelerini alıp gidiyor, yerler siliniyor, bir sonraki ekip ve enstrümanları yerini alıyor ve tanıtım filminin bitişinde karanlık sahnede hazır oluyor. Performansı biten ekip de seyircilerin arasından kıvrılarak devam eden platformdan oturdukları mekana yürüyerek giderken seyircileri selamlıyor.

YARIŞMAYI CANLI İZLEMENİN KEYFİ

Yarışmayı canlı izlemenin ayrı bir keyif olduğunu ve herkese hayatında bir kez olsun bu deneyimi yaşamalarını tavsiye ederim.

‘FAVORİM BİRİNCİ GELDİ’

 Şarkılara gelince; benim favorim ve sms gönderdiğim İsveç birinci geldi. Laureen'in sesi, yorumu ve karlar arasındaki sahne performansı tam bir "Euphoria" idi. Rus nineleri pek beğenmeden gitmiş olmama rağmen, seyirciler gibi beni de eğlendirdiler, oylama öncesi eşime attığım mesajda Rusya’nın ikinci geleceğini belirtmiştim. Sırbistan benim listemde beşinci sıradaydı fakat olağanüstü bir yorumla üçüncü gelmeyi başardı.  Listemde Azerbaycan, Türkiye ve Almanya sırasıyla 5., 6. ve 8. sıradaydı, oylamada sırasıyla 4., 7. ve 8. sıraya yerleştiler. İlk ona gireceğini tahmin ettiğim Norveç, İzlanda ve Kıbrıs maalesef başarısız oldular. Fanlar Arnavutluğu son sıralara yerleştirirken, o güzel yorumun üst sıralarda olabileceğini tahmin ediyordum. Gecenin sürprizini beşinci gelerek yaptı. Estonya slow bir şarkıyla, altıncılıkla tahminlerin çok üstünde bir derece elde etti. İtalya ve İspanya ise hem sesleri hem görüntüleriyle başarılı bir performans sergilediler, dokuz ve onuncu sıraya yerleştiler.
Yarışma sonrası bazı ekipleri yakından görme fırsatını da yakaldık. İrlanda'nın çılgın ikizleri(Jedward) yarışmada olduğu gibi, sonrasında da çılgınlıklarına devam ettiler. Sahnede fıskiye olayını sanırım Eurovision tarihinde ilk kez onlar için gerçekleştirdiler.
Sabahın ilk ışıklarında şehre dönerken, İsveç taraftarlarından bir ekiple aynı otobüsteydik, sevinçleri görmeye değerdi. Şoföre "bus chauffeur" adlı bir şarkı söylediler.
Ertesi gün, üzerlerinde yarışan ülkelerin adları ve bayrakları bulunan 42 adet otobüs yavaş yavaş azalmaya başladı ve pazartesi öğleden itibaren onların yerini, bir hafta sokağa arabalarıyla çıkmama uyarısına uyan, Bakülülerin arabaları aldı. Mağazalarda, restoran ve kafelerde, radyo ve televizyon kanallarında ise İsveç'in güzel şarkısı "Euphoria" kulaklara müzik ziyafeti çekmeye devam etti.
28 Mayıs Pazartesi gecesi ise Azeriler, Cumhuriyet Bayramlarını havayi fişek gösterileri ile kutladılar.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler