1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Euro Bölgesi” ile ilgili yeni iddia
“Euro Bölgesi” ile ilgili yeni iddia

“Euro Bölgesi” ile ilgili yeni iddia

Almanya'nın, kurallara uymayan ülkelerin Euro Bölgesi'nden çıkartılmasıyla ilgili plan yaptığı iddia edildi

A+A-

Almanya'nın, kurallara uymayan ülkelerin Euro Bölgesi'nden çıkartılması yönünde düzenlemeler yapmayı planladığı öne sürüldü.

Der Spiegel dergisinin haberine göre, Almanya Maliye Bakanlığı'nda Euro Bölgesi'nde ikinci bir Yunanistan vakasının yaşanmaması için planlar yapıldı.

Haberde bunların, hiçbir kurala ve anlaşmaya uymayan ülkelerin ortak para biriminden çıkartılmasına olanak sağlamak için Euro Bölgesi'ndeki düzenlemelerde önlemler alınmasına ilişkin düşünceler olduğu ifade edildi.

Öte yandan Euro Bölgesi'ndeki ülkelerin maliye bakanlarının, Yunanistan'ın avrodan çıkması durumunda (Grexit) Güney Kıbrıs için bir "koruma duvarının" kurulması için anlaştığı belirtildi.

Güney Kıbrıs’ın Yunanistan'ın ekonomisiyle iç içe geçtiğinden dolayı Euro Bölgesi'nde gelişmelerden en fazla etkilenebilecek mali kriz yaşayan ülkeler arasında yer aldığına işaret edilerek, gerektiğinde Güney Kıbrıs’a Euro Bölgesi'nin kurtarma fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması'ndan (ESM) ek yardım verilebileceğine işaret edildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias dergiye yaptığı açıklamada, Avrupa'daki uzlaşma kültürüne inandığını belirterek, "Avrupalılar tarafından yapılan suçlamalar baskı oluşturmak için var olan müzakerelerin görünen bölümü. Bunları çok fazla ciddiye almamak lazım" dedi.

Kotzias, bugün yapılacak AB Liderler Zirvesi'nde bir çözüm çıkacağı yönünde iyimser olduğunu belirtti.

Bu haber toplam 1114 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler