1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ETKİLİ İLETİŞİM VE ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN YARDIMCI DAVRANIŞLAR
ETKİLİ İLETİŞİM VE ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN YARDIMCI DAVRANIŞLAR

ETKİLİ İLETİŞİM VE ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN YARDIMCI DAVRANIŞLAR

Sizce her konuşan yeterli ve etkin iletişim kurabilir mi?

A+A-

 

Şenay Belet  

 İletişimin amacı, karşılıklı dialog kurmak, sorunlarımızı çözmek, ihtiyaçlarımızı karşılamak ve hayatımızı daim ettirmektir. Hergün tanıdığımız ve tanımadığımız insanlar ile bir araya gelerek iletişim kurarız. İnsanoğlu doğası gereği topluluk içinde yaşar ve iletişim kurar. Peki sizce her konuşan yeterli ve etkin iletişim kurabilir mi? Elbette ki kuramaz. Bu yazımda etkin iletişim nasıl sağlanır? ve neler yaparsak daha etkin bir iletişim kurabiliriz, onlardan bahsetmeye çalışacağım.

KONUYA HAKİM OLMAK

Bazı durumlarda kendimizi ifade ederken, ya saldırgan davranırız ya da savunmadayızdır, ya pasif ya da etkisizizdir veya bazen girişken, etkili ve de sorun çözmeye yönelik davranırız. Olumsuz davranışlar iletişimde kaos yaratarak iletişim bozukluğuna yol açmaktadır. Bu tarz iletişimle anlaşılmadığımızı ve anlamadığımızı hissederiz.

Olumlu davranışlarda ise karşılıklı anlayış ve girişken davranış biçimi ile etkili bir iletişim başlatmışız demektir. Unutmayalım ki etkili iletişim öğrenilebilir ve sonradan kazanılabilir.

Etkin iletişimde öncelikle kullanacağımız kelimelere dikkat etmeli, konuya hakim olmalı ve ne yapmak istediğimizi bilmemiz gerekmektedir. Konuşurken karşımızdaki kişiye değer verdiğimizi hissettirmeli, dikkatimizi onun üzerine yoğunlaştırmalı, gözlerinin içine bakmalı ve eleştirilere açık olmalıyızdır. Karşımızdaki kişinin bizi ve bizim karşımızdaki kişiyi anlayıp anlamadığımıza dair geri bildirimde bulunmamız çok önemlidir.

 

İLETİŞİM İÇİN GEREKLİ OLANLAR

Etkili iletişim kurmak için gerekli olan etkili davranışları şu şekilde maddeler haline getirebiliriz:

Pozitif olmak: İlişkilerde pozitif olmak, olaylara iyi taraflarından bakmak etkili iletişimin başlangıç noktasıdır.

Yüz: Mümkün olduğunca güleryüzlü olunuz.

Göz: Konuşurken gözlerinizi kaçırmayınız.

Beden dili ve mimikler: Konuşmanızı daha güçlü ve etkili hale getirebilmek için beden dili ve yüz mimikleri en büyük destekleyicilerimizdir. İletişim içindeyken ellerin kenetlenmesi ve kolların kavuşturulması beden dilinde 'senin söylediklerini umursamıyor' ve 'düşüncelerine açık değilim' anlamı içermektedir.

Baş Hareketleri: Karşınızdaki konuşurken başınızı ara sıra aşağı yukarı hareket ettirerek onu dinlediğinizi ve anladığınızı hissettiriniz.

Temas: Bazı durumlarda yaşı küçüklerle, aynı cins ve sizden daha alt statüde olanlarla fiziksel temas kurunuz. Özellikle çocuklar ile önemli konuları konuşurken çocuğun boy hizasına gelecek şekilde durunuz.

Konuşma ve ses tonu: Ses tonu çok önemlidir. Yüksek ses ile konuşmamalı ve toplulukta eşit miktarda konuşmaya özen gösterip, karşınızdakinin sözünü bitirdiğinden emin olmalısınız. Etkin iletişimde özellikle kaçınmamız gereken davranışlar; Emir vermek, tehdit etmek, uyarmak, konuyu saptırmak, isim takmak, suçlamak ve alay etmektir.

 

GÖZLEM

İyi bir iletişim sağlamayı öğrenmek için etkili iletişim kuran insanların nasıl davrandığını gözlemlemek de etkili seçenekler arasında yer almaktadır. Çünkü onlar ne söylemek istediklerini bilen, pozitif iletişim kurma yeteneğine sahip, nerede, ne zaman, ne konuşulacağını bilen ve karşı taraftan aldığı mesajları anlayan kişilerdir.

Kısacası iletişim en az iki kişiden oluşan, karşımızdaki kişi kim olursa olsun onu küçük görmeden, hiçbir fayda sağlamayacağını düşünsek bile, karşımızdaki kişiye değer verdiğimizi hissettirdiğimiz zaman etkin iletişimin orada başladığına emin olabiliriz.

 


Kaynak: Üstün Dökmen - İletişim çalışmaları ve Empati

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1463 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler