1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ETİYOPYA'DAN BETER KKTC
ETİYOPYADAN BETER KKTC

ETİYOPYA'DAN BETER KKTC

Maliye Bakanı Ersin Tatar ile değişen kabine araçlarını konuştuk. Ersin Tatar, kendine has üslubuyla aslında samimiyetle cevapladı sorularımı. Ama samimiyetin ardındaki rahatsızlığını da paylaşarak. Neden sadece bana soruyorsunuz ki hep bunları” d

A+A-

 

 

MAKAM ARAÇLARI VE ETİYOPYA'DAN BETER KKTC

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar ile değişen kabine araçlarını konuştuk.

Ersin Tatar, kendine has üslubuyla aslında samimiyetle cevapladı sorularımı. Ama samimiyetin ardındaki rahatsızlığını da paylaşarak.

Neden sadece bana soruyorsunuz ki hep bunları” derken de bu kararın nasıl verildiğini açıklarken de bunun kamu vicdanında yer bulmadığının farkında Sayın Bakan.

Resmi Gazete’de yayımlanmamasının temel gerekçesinin bu rahatsızlık olduğunun da.

Yani halk arasında belki “hovardalık” olarak tanımlanabilecek bu harcamada hükümetin başı dik değil. Ama ne yazık ki başı dik olmaması sonucu değiştirmiyor.

Tatar’ın gerekçesi, 9 yıl boyunca hiç yeni araç alınmaması. “En son geçen hükümet döneminde araç alındı onun da üzerinden 9 yıl geçti. Kullandığımız bütün araçlar oradan buradan toplamadır” diyor.

Ve daha çok gümrüklerden toplanan araçların kullanılması nedeniyle artık bu araçların yolda kalır duruma gelmesi karşısında bu kararı desteklediğini anlatıyor.

Ama bu kararın neden bir ihale ile alınmadığını ya da Resmi Gazete’de yayımlanmamak koşuluyla üretildiğine bir cevap yok.

Ersin Tatar’ın verdiği bilgiye göre, ilk araç Sağlık Bakanlığı’nın.

Sağlıkta fon koyan, bunun arkasında bile duramayıp sonrasında anlaşılamayan bir uygulamaya döndüren Sağlık Bakanlığı önemli bir ihtiyacını karşılıyor!

Geriye kalan araçların ise 1 yıl içinde alınacağını, hepsinin toplu halde alınmayacağını söylüyor, Tatar. Rakamın da söylendiği kadar yüksek olmadığını.

Buna göre her araç için 38 bin Euro artı KDV uygulanacak. Buna Cumhurbaşkanlığı aracı da eklenirse zaten 600 bin Euro’ya yakın bir rakama denk geliyor.

“Peki şimdi asgari ücrete zam da yapacak mısınız” diye soruyorum bu kez Sayın Bakan’a.

“O da nereden çıktı. Böyle birşey gündemimizde yok” diyor.

Sorun da burada.

İnsan yaşamı gündeminde olmayan hiçbir yönetim yaşamaz. Yaşasa da kamu vicdanında kabul görmez.

Oysa asgari ücrete zam yapamayacak durumda olan bir devletin kendi harcamalarını da gözden geçirmesi gerekmiyor mu? Mesela kendi araçlarını kullanmayı tercih ederek, bu toplumun gözünde bir saygı toplamayı düşünemiyor mu, yetkililer?

Sayın Bakan, bu hurdaya çıktığını söylediği araçların Kaymakamlıklara verileceğini, yani değerlendirileceğini de söylüyor.

Sonra da farkederek ekliyor; “tabii aralarında iyi durumda olan varsa!”

**

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Dünya Ekonomik Formu’nun da kullandığı evrensel bir yöntemle Kuzey Kıbrıs’ın rekabetedebilirlik derecesini ölçüyor son 3 yıldır.

Veriler neredeyse istikrarlı bir gerileme içinde olduğumuzu gösteriyor.

Kuzey Kıbrıs 142 ekonomi içinde 118.sırada.

Kenya, Etiyopya, Gana ve Pakistan gibi dünya gündemini ekonomik sorunlarıyla ya da iç savaşlarıyla meşgul eden ülkelerin bile gerisindeyiz.

Rekabetedebilirlik raporu bu verileri ortaya koyarken, iş dünyasının ülke ekonomisine bakışını da gözler önüne seriyor.

İş dünyasına göre iş yaparken karşılaşılan en problemli faktörler, politika ve hükümetin istikrarsızlığı. Yani devlet politikalarının üretilememesi, her konuda sürekli bir yaz boz tahtası durumunda olmak rahatsız ediyor, iş dünyasını.

Dahası mevcut hükümetin politikalarının da kendi içinde istikrarsız olduğu tespitini yapıp bunu iş yapabilirliğin karşısında önemli bir engel olarak görüyor.

Daha bitmedi.

İş dünyası ülkede ciddi bir yolsuzluk olduğu görüşünde. Ve ulusal işgücünde iş ahlakının zayıflığından şikayet ediyor.

Yani izolasyon altında aslında en büyük sorunu pazar olan iş dünyasının bundan bile büyük sorunları var.

Yolsuzluk!

Finansmana erişim bunlardan sonra çok alt sıralarda bir sorun olarak işaret ediliyor.

Ticaret Odası’nın son raporu sadece ekonomik değil, sistemin ahlaki olarak da çöküşünü resmediyor, aslında.

Ve yaşadığımız her örnek zaten bunu açıkça gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2379 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler