1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ET FİYATLARI ARTACAK'
ET FİYATLARI ARTACAK

'ET FİYATLARI ARTACAK'

KETİB, "ithal et mevzuatının" şeffaf bir şekilde düzenlenmesini ve objektif kriterlerle istikrarlı bir şekilde uygulanmasını talep etti

A+A-

Kuzey Kıbrıs Et Tedarikçileri ve İmalatçıları Birliği (KETİB), “ithal et mevzuatının” şeffaf bir şekilde düzenlenmesini ve objektif kriterlerle istikrarlı bir şekilde uygulanmasını talep etti.

KETİB’ten “acilen et ithalatına izin verilmezse et fiyatları artacak” başlığı altında yapılan yazılı açıklamada, amaçlarının; tüketicilere, otellere, restoranlara, et ürünleri imalatçılarına ve bu ülkede yaşayan herkese, dünya ve Güney Kıbrıs fiyatlarına yakın et ve et ürünlerini sunabilmek olduğu ifade edilerek şunlar kaydedildi:

“Kuzey Kıbrıs’ta, Güney’e ve dünyaya göre canlı hayvan ve et fiyatları çok pahalıdır. Üstüne, son zamanlarda büyükbaş hayvan bulmakta da zorlanıyoruz (arz sorunu). Ne yazık, Hayvancılar Birliği Başkanı, küçük ve büyükbaş hayvan üreticilerine ‘canlı hayvan fiyatlarına küçükbaşta % 10, büyükbaşta ise % 15 civarında zam yapmalarını telkin etmiştir’. Canlı hayvan fiyatlarındaki bu artış, haliyle tüketiciye yansıyacak, kaçakçılığı daha da artıracaktır. Et imalatçıları ise çok zor durumda kalacaktır. Et imalatçıları üretimlerini durdurmak ve işçi çıkarmak zorunda kalacaktır.
Hükümetten, daha evvel üzerinde çalıştığımız ve mutabık kaldığımız, ithal et önergesini aşağıdaki içerikte acilen hayata geçirmesini bekliyoruz:

İhracat amaçlı (kontrollü ithal et serbest olmalı), imalat amaçlı (kontrollü ithal et serbest olmalı), tüketici ve turizm sektörü amaçlı (kesime endeksli et ithalatı olmalı)”.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 706 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler