1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ESTONYA'DAN KIBRIS'A GELEN 'BALIK KARTALI'
ESTONYADAN KIBRISA GELEN BALIK KARTALI

ESTONYA'DAN KIBRIS'A GELEN 'BALIK KARTALI'

Kuzey Kıbrıs’ta görüntülenen bu dev kuş, Estonya’da doğmuştu. Ayağındaki halkadan bu gerçek ortaya çıktı.

A+A-

 

 

Fotoğrafların çekilmesiyle ilginç bir gerçek ortaya çıktı. Kuzey Kıbrıs’ta görüntülenen bu dev kuş, Estonya’da doğmuştu. Ayağındaki halkadan bu gerçek ortaya çıktı. KUŞ-KOR’dan Damla Beton, KUŞ-KOR’un internet sitesinde olanları anlattı

 

 

Mert ÖZDAĞ

 

Estonya’dan Kıbrıs’a gelen bir Balık Kartalı Beşparmaklar’ın kuzeyinde görüldü.  

İlk olarak Korineum Golf & Country Club’da görülen kartal profesyonel fotoğrafçı, Olkan Ergüler tarafından görüntülendi. Fotoğrafların çekilmesiyle ilginç bir gerçek ortaya çıktı. Kuzey Kıbrıs’ta görüntülenen bu dev kuş Estonya’da doğmuştu. Ayağındaki halkadan bu gerçek ortaya çıktı. KUŞ-KOR’dan Damla Beton KUŞ-KOR’un internet sitesinde olanları anlattı.

İşte Estonya’dan Kıbrıs’a: Bir Göç Hikayesi, Balık Kartalı’nın hikayesi: 

Yalnızca 3 gün için uğramış olabilir - 2, 3, ve 4 Nisan - ancak bu 3 günde KUŞKOR (Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği) bünyesindeki kuş ve doğa severlere olağanüstü bir gösteri sundu. Tabii ki bu bir ilk değil. Balık Kartalları’nın Avrupa’daki kışlama bölgelerinden Afrika’daki üreme bölgelerine göçerken Kıbrıs’a uğradıkları ve adanın değişik sulak alanlarında birkaç gün geçirdikleri bilinen bir gerçek. Fakat bu sefer durum daha da ilgi çekici bir hal aldı.

İlk anda KUŞKOR üyesi Liz ve Hilton Moses Korineum Golf & Country Club’da zevkle golf oynadıkları sırada sahanın 16. deliğinin güneyinde yer alan göletten büyük bir yırtıcının balık avladıklarına şahit oldular. Ve bu bilgiyi hemen KUŞKOR’un gözlemlerini paylaştığı (kuskor yahoo group) gruba bildirdiler. Bu konudan böylece haberdar olan profesyonel fotoğrafçı, Olkan Ergüler, ertesi gün aynı yerde kartalın çok detaylı fotoğraflarını çekme fırsatı yakaladı. Bu detaylı fotoğraflara bakıldığında anlaşıldı ki, fotoğraflanan balık kartalının ayağında doğduğu ülkede takılmış olan halkalar vardı  (sol ayağındaki halkada D7 ve sağ ayağındaki halkada A-10213 yazıyordu). Bu fotoğraftaki halka bilgilerinden (halkalar takıldıkları ülkelerin kodlarına sahiptirler ve her ülke farklı bir kod ile tanınır) yola çıkılarak KUŞKOR EURING adlı organizasyonla iletişim kurdu. EURING kuş halkalama konusunda ülkeler arası iletişimi sağlayan uluslar arası bir kuruluştur. Bu sayede Estonya Kartal Kulübü’nden Urmas Sellis ile bağlantıya geçildi. Sonuç olarak, halkalı bireyin güney doğu Estonya’da 17.07.2009 tarihinde Joosep Tuvi tarafından (Riho Männik ve Arvi Lepisk gözetiminde) halkalanan 2 yavrudan biri olduğu anlaşıldı.

 

HALKALAMA NEDEN YAPILIR?

 

KUŞ-KOR’dan Damla Beton kuşlarda halkalama çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Kuş halkalama kuşlara zarar vermemek ve gereğinden fazla strese maruz kalmalarını engellemek için sadece bu konuda özel eğitim almış lisanslı kişiler tarafından gerçekleştirilir. Ya kuşlar özle yöntemlerle yakalanır ya da henüz daha uçmaya başlamamışken ayaklarına halkalar takılır. Halkalanan kuş hakkında detaylı bilgi toplanır. Örneğin, kuşun türü, yaşı, kilosu, üreme durumu, cinsiyeti, kuyruk uzunluğu vs. vs. Ve daha sonra ayağına her bireye özgü bir halka takılır.

Halkalar değişik boyutlardaki kuşlara uygun değişik ölçülerde hafif bir metalden üretilir. Halka üzerinde kuşu halkalayan kişinin bağlı olduğu dernek, kurum ve ya kurluşa ait özel kod ve kuşa ait özel numara bulunur ki daha sonra halkanın bulunası halinde kuşun ne zaman nerede halkalanmış olduğu takip edilebilsin. Bazen halkalar birden fazla ve çeşitli renklerde olabilir. Genellikle üzerinde hiçbir yazılı bilgi olmayan halkalar çok küçük çaplı çalışmaların bir parçasıdır. Bu gibi halkaların nerede ne zaman kullanıldığıyla ilgili bilgi edinmek neredeyse çok zordur.

Halkalama çalışmaları ilk olarak 1899’da Danimarka’da başladı. Ve o zamandan sonra dünyanın farklı yerlerinde kullanılmaya başladı. Günümüzde ise dünyanın hemen hemen her yerinde yayın bir biçimde kullanılmaktadır.

Günümüzde en yaygın kullanım sebepleri arasında kuşlarla ilgili davranış çalışmaları yer alır. Özellikle göç çalışmaları için çok değerli bir yöntemdir. Halkalanan bireylerin farklı yerlerde ya da aynı yerde yeniden yakalanmasıyla bireylerin göç bölgeleri, üreme bölgeleri, göç dönemleri, yaşam süreleri gibi pek çok bilgi edilebilir. Bu nedenle halkalı bireylerin bulunması halinde o bölgedeki halkalama konusunda yetkin kuruluşla iletişime geçmesi çok önemlidir.

Kuzey Kıbrıs’ta bu konuda çalışma yapan yetkin kişiler Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği’ne (KUŞKOR) bağlı çalışmaktadır. Her yıl yurt dışından gelen uzman halkacılar ile birlikte yürütülen bu çalışmalar adamızdan geçen göçmen kuşların tanınması ve bu kuşlar hakkında bilgi edinilmesi açısından çok önemlidir.

Halka ya da halkalı bir kuş bulunması halinde lütfen 0542 881 37 50, 0392 81 55 742 numaralı telefonlardan ya da info@kuskor.org adresi aracılığıyla KUŞ-KOR’la iletişime geçiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 875 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler