1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ESNAF 'SOKAK MECLİSİ'Nİ İSKELE, MAĞUSA VE GÜZELYURT’A DA TAŞIYOR
ESNAF SOKAK MECLİSİNİ İSKELE, MAĞUSA VE GÜZELYURT’A DA TAŞIYOR

ESNAF 'SOKAK MECLİSİ'Nİ İSKELE, MAĞUSA VE GÜZELYURT’A DA TAŞIYOR

“Çözüm Sokakta” sloganıyla Lefkoşa Kuğulu Park’ta başlayan eylem önceki akşam Girne terminal yanı Barış Parkı’nda gerçekleşti

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ve odayı oluşturucu birliklerin “Çözüm Sokakta” sloganıyla Lefkoşa Kuğulu Park’ta başlattığı eylem önceki akşam Girne terminal yanı Barış Parkı’nda gerçekleşti.

“Seçenek Vardır: Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı” adı altında kurulan ‘Sokak Meclisi’nde, KTEZO üyeleri, odayı oluşturan birliklerin üyeleri, sivil toplum örgütleri, sendika temsilcileri, siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla ateş başında ülke sorunları ele alınarak tartışıldı. Esnaf ve zanaatkarların Lefkoşa’da başlatmış olduğu eylemlerin bölgelere yayılarak devam edeceği, önümüzdeki haftalarda ise Sokak Meclisi’nin ateş başında İskele, Mağusa ve Güzelyurt’ta gerçekleştirileceği açıklandı.

 

TULGA: “SESİMİZİ DUYURMAK İÇİN SOKAKTAYIZ”

 

Eylemde konuşan KTEZO Başkanı Hürrem Tulga, sokakta başlattıkları eylemlerin 14. gecesi olduğunu, esnaf, zanaatkar, ustalar olarak bu ülkede kendilerinin de var olduğunu duyurmak ve ekonomik tedbir adı altında alınan kararlara tepki koymak için sokağa çıktıklarını belirtti. Toplumun alım gücünün düştüğünü, mazotta, elektrikte zamların yapıldığını, işsizliğin arttığını belirten Tulga, mecliste geçirilmek istenen yasalarla kaçaklara af getirilmek istendiğini, ülkede var olan kayıt dışılığın denetlenmediğini, esnafın iflasın eşiğinde olmasına rağmen kendi adına yatıracağı sosyal sigorta primlerinin yükseltildiğini, ülkede faiz mağdurlarının arttığını, bu nedenle hapishaneye giren esnafların bulunduğunu belirtti.

 

SOKAK MECLİSİ’NDE KONUŞULDU

 

Kurulan sokak meclisinde konuşan DEV-İŞ Genel Sekreteri Hasan Felek, artık konuşma zamanının geçtiğini, topluma dayatılan sözde ekonomik tedbirlere karşı mücadele etme zamanının geldiğini belirtti. Esnaf ve zanaatkarın kepenk kapatmakta ve ödeyemediği borçlarından dolayı mafyanın eline düşmekte olduğunu belirten Hasan Felek, eşelmobilin kalktığını, maaşların dondurulduğunu, sosyal sigortalarda prim artışı yapıldığını, kaçak işçilere affın getirilmeye çalışılması, göç yasasının meclisten geçmesi gibi kararlara karşı olduklarını söyledi. Sorunlara sahip çıkılmazsa kimsenin kendi yerlerine haklarını savunmayacağının altını çizen Hasan Felek, kavganın ortak olduğunu söyledi ve birlikteliğin önemine vurgu yaptı.

 

EMİNAĞA: “MÜCADELENİN BÜYÜYEREK DEVAM EDECEĞİNE İNANIYORUZ”

 

“Sokak Meclisi”nde konuşma yapan CTP Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa, esnaf ve zanaatkarın en örgütlü sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu, ateşin Girne’de yanmaya başladığını, aynı zamanda mücadelenin de sokakta başladığını ve bu mücadelenin büyüyerek devam edeceğine inandığını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler