1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ESNAF SIKINTILARINI EROĞLU'NA AKTARDI
ESNAF SIKINTILARINI EROĞLUNA AKTARDI

ESNAF SIKINTILARINI EROĞLU'NA AKTARDI

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga ile görüştü.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, her şeyi Kıbrıs sorununun çözümüne bağlayarak bir yere varmanın mümkün olmadığını belirterek, herkesin üstüne düşeni yaptığı bir yeniden yapılanma içine girilmesi halinde daha güzel günlerin geleceğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Hürrem Tulga ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmede KTEZO yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

“GÜZEL ŞEYLER YAPTINIZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, büyük bir kuruluş olan odanın çıraklık eğitimi ve kooperatif kurma gibi güzel şeyler yaptığını söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, hem yetiştirip, hem de istihdam imkanı sağlayan odanın, ara eleman konusunda yaşanan sıkıntıların giderilmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

Odayla ilgili yasanın iyi çalışılmış bir yasa olduğunu ve yeni bir yasa ihtiyaç olup, olmadığını bilmediğini söyleyen Eroğlu, hazırlanan yeni yasanın son şeklini de bilmediğini belirtti. Eroğlu, “Önemli olan esnafa yardımcı olabilecek bir mekanizmanın oluşturulmasıdır. Siz bunu iyi yapıyorsunuz. Yapılan demokratik seçimlerle güven tazeleyerek bugünlere geldiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, esnafın ülke geneline yayılmış faaliyetlerde bulunduğuna işaret ederek, odanın mükemmel bir işi bugüne kadar taşıdığını ve bundan sonra da devam edeceğine inanç belirtti.

Eroğlu, ekonomik sorunların kaçınılmaz olduğunu ancak esnaf şikayet etmeye başladığında hükümetin oturup düşünmesi gerektiğini kaydetti.

TULGA

Hürrem Tulga da konuşmasında, Kıbrıs sorununun yanı sıra içte yaşanan sıkıntılardan dolayı zor bir dönemden geçildiğini söyledi. Kıbrıs sorununun çözümünü arzuladıklarını kaydeden Tulga, “Ülke ne kadar iyi yönetilirse, çözüme o kadar kolay ulaşırız” dedi.

Tulga, sektörel örgütlenmesini tamamlayan odanın bugün 7 bin üyesi bulunduğunu söyledi. Çıraklık eğitimi çalışmalarına da değinen Tulga, 650 mezunun istihdam edildiğini ve bu sayının bine çıkacağını kaydetti.

Tulga, odanın kooperatiflerini de kurduğunu belirterek, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın katkılarının büyük olduğunu söyledi.

Odanın yasasına Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun başbakanlığı döneminde sahip olduğuna işaret eden Tulga, hazırlanan ve ivedilikle meclise gönderilen yeni yasanın amaç ve gerekçesinin dahi bilinmediğini söyledi. Tulga, oda olarak yasayla ilgili görüşlerini 3 bin imzayla sunduklarını ancak sorularına yanıt alamadıklarını belirtti. Tulga, “Hiç kimse bize yasanın gerekçesini açıklayamadı. Bu kadar sıkıntı içinde böylesi tartışmalara neden olan gereksiz durumlar yaratılıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 449 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler