1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ESNAF MÜCADELE BAŞLATTI
ESNAF MÜCADELE BAŞLATTI

ESNAF MÜCADELE BAŞLATTI

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Hürrem Tulga, Oda’yı yok etmek ve yerine yeni bir Oda kurmak isteyenlerin yeniden sahneye çıkarak KTEZO’yu ortadan kaldırmaya yönelik düğmeye bastığını açıkladı. Tulga başkanlığındaki KT

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Hürrem Tulga, Oda’yı yok etmek ve yerine yeni bir Oda kurmak isteyenlerin yeniden sahneye çıkarak KTEZO’yu ortadan kaldırmaya yönelik düğmeye bastığını açıkladı.

Tulga başkanlığındaki KTEZO yönetimi bugün düzenlediği basın toplantısında, kendilerine yönelik saldırırın sadece esnaf ve zanaatkarlarla sınırlı olmadığına işaret ederek, saldırının toplumsal varoluşu; üretimi hedeflediğini kaydetti.

Hürrem Tulga, KTEZO’yu yok etmek isteyenlerin, Oda’nın 1994 yılından beri yasayla kurulduğunu görmezden geldiklerini belirterek, “kendilerini yok etmek için bir süre önce Meclis’e sevk edildiğini” ifade ettiği yasa konusunda, bir kokteylde, Başbakan İrsen Küçük’ten söz alınmasını eleştirdi.

Tulga, KTEZO’nun yıllardır, özellikle de 2000’li yıllardan sonra çalışmalarını çoğaltarak tüm sektörleri çatısı altında topladığını, 2007 yılında başlatılan sertifikalandırma çalışması sonucu sertifikasız işyeri kalmadığını anlatarak, tüm bunları yapan bir Oda’nın yok edilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Tulga, bu bağlamda, Merkez Birliği adıyla çalışmasını sürdüren birliğin yasadışı olduğunu belirterek, bu bağlamda dava açacaklarını anlattı ve 19 Mart Pazartesi ise tüm birlik başkanlarıyla birlikte milletvekilleri ve ilgili komiteyi bilgilendirmek, Başbakan İrsen Küçük ile görüşmek üzere Meclis’e gideceklerini kaydetti.

“Buradan söylüyoruz, esnaf ve zanaatkarların üzerinden ellerini çeksinler” diyen Tulga, yangın yerine dönen ülkede, yangına odun taşımaya itilmemeleri çağrısı yaptı. Tulga, böyle bir durumda yanacak olanın sadece esnaf ve zanaatkarlar olmayacağını vurgulayarak, “Dik durduk, dik duracağız. Bunun için ödemekte olduğumuz bedellerin çok daha fazlasını ödemeye hazır olduğumuzu bilsinler” ifadesini kullandı.

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga, pazartesi günü yapacakları ziyaretlerde edinecekleri izlenime göre tutumlarını belirleyeceklerini ifade ederek, Oda olarak saldırılar karşısında sinip kalmayacaklarını kaydetti.

Tulga, daha geçen hafta sertifikasyon çerçevesinde 400 usta adayının Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın mesleki teknik sınavlarına katıldığını; ikinci yılındaki Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nin 450 öğrencisinin Merkez üzerinden istihdam edildiğini; kayıt dışılığa karşı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte mücadelenin artan bir hızla sürdüğünü, önümüzdeki hafta “Pansiyon ve Yurtlar Birliği”nin, bir sonraki hafta ise “Şoförler Birliği”nin genel kurullarını yaparak KTEZO’ya katılacağını anlattı.

KTEZO’nun, gelecek yıl İskele ve Karpaz yanında Gazimağusa’da, Çıraklık Okulu’nu açacağına işaret eden Tulga, “Amaç, her türlü mal ve işgücünü ithal etmekten çıkararak, üreten, kendi kendine yeten, kendini yöneten bir toplum yaratabilmektir” dedi.

Hürrem Tulga, KTEZO’nun, “tüm bunları yaptığı için mi suçlu kabul edilerek yok edilmek istendiğini” sorarak, “Bu çalışmaların kime ne zararı var” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 698 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler