1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ESNAF HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ
ESNAF HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

ESNAF HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, devlet ve hükümetle ilgili eleştirilerde bulundu. Tulga, yaptığı yazılı açıklamada, “sosyal sigortalar yasasında yapılmak istenen değişiklikler, beyaz ve yeşil kimlikle ilgili yine muhaceret yasasın

A+A-

 

 

“NEREYE DOĞRU GİDİYORUZ?”

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, devlet ve hükümetle ilgili eleştirilerde bulundu.

Tulga, yaptığı yazılı açıklamada, “sosyal sigortalar yasasında yapılmak istenen değişiklikler, beyaz ve yeşil kimlikle ilgili yine muhaceret yasasına atfen yapılacak olan düzenlemeler şimdi gündemde olmasa bile peşi sıra gelecek olan kaçaklara af ve yine özelleştirme yasasının hazırlanmış olması, bu ülkenin nerelere doğru götürülmek istendiğini gösteriyor” iddiasında bulundu.

“Bu ülkede devletin, hükümetin zaafiyetlerine ve hüküm, erk anlamında eksikliğine bağlı olarak denetim yoksa, yapılmıyorsa, ‘nüfusu bilmiyoruz’ diyecek kadar ileri gidiliyorsa tüm bu yasalara ve düzenlemelerden hareketle ne olacağımızı açıklama yapmayı borç bilen birileri lütfen izah etsin” ifadelerini kullanan Tulga, “bundan böyle denetimin nasıl yapılacağını; afların bundan böyle olmaması için alınması gerekli tedbirlerin neler olduğunu; Taşel’de yaşanan örnekte olduğu gibi uygulanmayan yasaları işletecek mekanizmaların kurulup kurulmayacağını” sordu. Tulga, özetle şu iddialarda bulundu:

“Bırakalım devletin, yurttaşlarının yanında durmasını, daha çok ezmek, daha çok yolmak, daha çok aç bırakmak, daha çok kaçak ve kayıt dışılık yaratmak için çalışılıyor. Sigortalar yasasında %25’e varan prim artışları öngörülürken diğer yandan da hiçbir ekonomik kurumsallaşma, planlama olmadan kayıt dışılığa karşı önlem alınmadan yaş da yükseltiliyor.

Yine aynı şekilde devletin idari zaafiyetlerinden dolayı beyaz kimlik ve afla ilgili olarak yapılmak istenen düzenlemeler sadece kayıt dışılığı daha çok körüklemeye yarıyor. Dolayısıyla, vatandaşlık başvurularının artışı için doğal ortam hazırlanmış oluyor.

Sonuç olarak devletin toplumundan güç alması, yeniden bir yapılanma haline girmesi gerektiğini, yeniden hükmü olan bir içerik kazanması için bir iradenin elzem olduğunu hatırlatma gereğini duyuyoruz.”

Ülkede tutunan, bu ülkede gelecek arayan kesimlerle yan yana yaşam hakkını sonuna kadar savunmaktan başka çare kalmadığını kaydeden Hürrem Tulga, Odanın tüm mesleki birlikleri ve örgütlülüğü ile elini taşın altına koyacağından kimsenin kuşkusu olmamasını ifade etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 662 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler