1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ESKİ UYGULAMAYA DEVAM
ESKİ UYGULAMAYA DEVAM

ESKİ UYGULAMAYA DEVAM

SON DAKİKA GELİŞME (SAAT 19:55) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Rum Yönetimi’nin sınır kapılarından KKTC kimliği ile geçişlere yasak getirmesinin kendilerinin yoğun girişimleri sonucunda iptal edildiğini açıkla

A+A-

 

 

SON DAKİKA GELİŞME (SAAT 19:55)

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Rum Yönetimi’nin sınır kapılarından KKTC kimliği ile geçişlere yasak getirmesinin kendilerinin yoğun girişimleri sonucunda iptal edildiğini açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Özersay, Rum Yönetimi’nin eski uygulamaya geri döndüğünü, daha önce nasıl geçiş yapılıyorsa aynen devam edeceğini kaydetti.

KKTC kimliğiyle geçişlere yasak getirilmesi konusundaki duyumlar üzerine bugün Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu ile telefon görüşmesi yaparak, konu hakkında izahat istediğini ifade eden Özersay, Yakovu’nun bir süre sonra kendisini arayarak bilgi verdiğini söyledi.

Yakovu’nun, Rum polisine böyle bir emrin verildiğini doğruladığını kaydeden Özersay, ancak Rum tarafı olarak daha sonra bu kararı iptal ettiklerini söylediğini ifade etti.


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yarından itibaren güneye geçişlerde, Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği zorunluluğu getirdiği iddia edildi.

Henüz resmi açıklama yapılmamasına karşın, elde edilen bilgilere göre, 17 Ekim’de, Rum İçişleri Bakanlığı, aldığı bir kararla, Kıbrıslı kökenli kişilerden, güneye geçişlerde, KKTC kimlik kartı ve pasaportunun yarından itibaren kabul edilmeyeceği, Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği isteneceği iddia edildi.

Kanal Sim’e telefon ile bağlanan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özeray, güneydeki muhatabı YorgoYakovu ile telefonda görüştüğünü ve konu ile ilgili bilgi beklediğini açıkladı. Özersay, “münferit uygulama mı, yazılı talimat mı henüz bilmiyoruz, BM ile de görüştüm onların da bilgileri yok, ortada bir belirsizlik var, net bir bilgi yok, bekliyoruz” dedi.

Haberin ayrıntıları yarın YENİDÜZEN’de

Bu haber toplam 2893 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler