1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ESKİ BAKANLARA 'BAKAN'I SORDUK
ESKİ BAKANLARA BAKANI SORDUK

ESKİ BAKANLARA 'BAKAN'I SORDUK

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde, Avrupa ve Amerika’da okuyan Kıbrıslı Türk gençlerini Türkiye’ye şikayet etmesi, Eğitim eski Bakanları tarafından tepki gördü. YENİDÜZEN, Bakan

A+A-

 

 

 

‘Gençlere hakaret etti

 

TALİHSİZLİK’

 

YENİDÜZEN, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde, Avrupa ve Amerika’da okuyan Kıbrıslı Türk gençleri Türkiye’ye yazı yazarak şikâyet etmesini, eski Eğitim Bakanları Mehmet Altınay, Canan Öztoprak ve Salih Coşar’a sordu. Eski bakanlardan tepki var

 

> > Mehmet Altınay: “Bir devlet makamı adına bunlar nasıl yazılır hayret ediyorum”

 

> > Canan Öztoprak: “Bir Eğitim Bakanı’nın bunu yapması büyük talihsizlik. Yazılanlar hakaret, suç unsuru, Bakan istifa etmeli”

> > “1. Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş da dahil bir çok kişi yurtdışındaki okullardan mezun oldu”

 

> > Salih Coşar: “Bakan’ın yorumu yanlış, birçok Kıbrıslı Profesör, siyasetçi Fransa, İngiltere ve ABD’de okudu”


> > “Keşke çocuklar Türkiye dışında Amerika, Avrupa ve Kanada’da okumak için burs alabilse”

Didem MENTEŞ

Meltem SONAY

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde, Avrupa ve Amerika’da okuyan Kıbrıslı Türk gençlerini Türkiye’ye şikayet etmesi, Eğitim eski Bakanları tarafından tepki gördü.  

YENİDÜZEN, Bakan Nazım Çavuşoğlu’nun TC Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya yazdığı ‘şikayet’ yazısını, bir dönem Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yapmış Mehmet Altınay, Canan Öztoprak ve Salih Coşar’a sordu.

Eski Bakanlar, Çavuşoğlu’nun Kıbrıslı Türk öğrencilerini kötülemesi ve acımasızca eleştirmesini, ‘yanlış ve sakıncalı bir açıklama’ olarak gördüğünü ifade etti.

 

“BAŞARILI BİRÇOK SİYASETÇİ AVRUPA VE ABD EĞİTİM ALDI”

Nazım Çavuşoğlu’nun yaptığı “KKTC’ye dönen bu gençlerimiz, hem toplumsal sorunlara hem de Anavatanla olan ilişkilerimizi yorumlamada ciddi farklılıklar göstermektedir” açıklamasının gerçeklik payı taşımadığını aktaran eski bakanlar, Nazım Çavuşoğlu’na tepkisini dile getirdi.

“Ayrıca bu durumda olan gençlerimiz gelecekte bizlere sıkıntılar getirecek bir bakış açısına sahip olacaklarını şimdiden içinde yer aldıkları farklı eylemlerinden görmekteyiz” yorumuna da katılmadıklarını belirten eski Eğitim Bakanları, ülkemizde başarı sağlamış birçok başarılı siyasetçilerin Avrupa, Amerika gibi farklı ülkelerde eğitim almış kişilerden oluştuğunu vurguladı.

 

“YAPILAN AÇIKLAMALAR YANLIŞ”

 “Bunları tartışmak, iddia etmek, konu etmek bile yanlıştır. Böyle şeyler nasıl yazılır hayret ediyorum” diyen Eğitim eski Bakanlarından Mehmet Altınay, Nazım Çavuşoğlu’nun yazdığı mektuptakilerin ne ada, ne de dünya gerçeklerine uygun talepler olduğunun altını çizdi.

Canan Öztoprak ise mektubun suç duyurusu niteliğinde olduğunu söyleyerek, “Sayın Bakan söylediklerinin kendi arkadaşlarını da kapsadığının farkında mıydı acaba” diye sordu.

Salih Coşar ise bu öğrencilerin Türk milliyetçiliği konusunda eksikleri olacak şeklindeki yaklaşımın doğru olmadığını belirterek, “Bakan’ın orada bir talepte bir istekte bulunmasında yaptığı yorum yanlıştır” dedi.

 

 

ESKİ BAKANLARIN AÇIKLAMALARININ TÜM AYRINTILARI BUGÜN GAZETENİZ YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

Bu haber toplam 1451 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler