1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ESKİ BAKAN 'MALİYE'Yİ YORUMLADI
ESKİ BAKAN MALİYEYİ YORUMLADI

ESKİ BAKAN 'MALİYE'Yİ YORUMLADI

Eski Bakan Salih Coşar ‘maliyeyi’ yorumladı: 13. maaşlar ÖDENEMEZ • “Bütçenin durumu ortada. Gelirler toplanamıyor, tahsilat yapılamıyor.” • “Şimdi uygulanan sıkı mali politikasına göre harcanabilir gelirler bü

A+A-

 

Eski Bakan Salih Coşar ‘maliyeyi’ yorumladı:

 

13. maaşlar ÖDENEMEZ

 

·        “Bütçenin durumu ortada. Gelirler toplanamıyor, tahsilat yapılamıyor.”

·        “Şimdi uygulanan sıkı mali politikasına göre harcanabilir gelirler büyüyemez. Harcanabilir gelirler büyümediği için insanlar harcama yapamaz, o nedenle ekonomi büyüyemez, vergiler de artmaz. Dolayısıyla hükümet zordadır. Durum budur.”  

·        “Bu hükümet en önemlisi vergi toplayamıyor. Ortada bir yönetim zafiyeti vardır.”

·        “Yeni dönemdeki (2009’dan sonraki UBP dönemindeki) en büyük sorunumuz da ortada istatistiki bilgi yok.”

·        “Kendi envanterini hazırlamayan, istatistiğini hazırlamayan bir hükümet var karşımızda… Bırakın bilgi olmadığını hedef de yok…”

·        “UBP seçimden önce stopajı kaldıracağını vaat etti. Kaldırmadı. Kaldıramaz tabii. Yapamayacağı sözler verdi. Stopajı asla kaldıramayacağını kendisi de biliyordu.”

·        “Böyle giderse yıl sonunda 13. maaşlar ödenemez”

 

-------

 

2012 yılı için Türkiye’nin KKTC bütçesine açıkların finanse edilmesi için ayırdığı kaynağın büyük çoğunluğunun ilk üç ayda UBP Hükümeti tarafından tüketilmiş olması yeni tedbirleri de gündeme getirdi…

TC Başbakanlık Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği’nin, “KKTC” hükümeti ve ekonomik program uygulamasını “adım adım” rapor ettiği son izleme raporu geçtiğimiz ay yayınladı.

Raporda  “Kemerler daha da sıkılsın” uyarısı yapılırken maliye adına ciddi bir de uyarı yapıldı.
İzleme raporunun son bölümünde “2012 için TC katkısı 300 milyon ön görüldü, 225 milyon TL’si mart ayına kadar kullanıldı” ifadesi kullanıldı. 

Hatta bu uyarının ardından bir de öneri yapıldı.

İçinde bulunduğumuz aydan itibaren KKTC Hükümeti’nin “gerekli önlemleri” alması gerektiğini de vurgulayan rapor aslında bir anlamda yeni ekonomik tedbirlere işaret etti.

Ancak şu ana kadar söz konusu “yeni tedbirlerin” ne olduğu ortaya çıkmadı.

Peki ne olabilir bu tedbirler?..

Maliye’nin boş kasasını nasıl doldurulabilir?..

“Yeni tedbir” demek yeni zamlar mı demektir?

Doğrudan vergilere zam mı yapılacak?

Uzun süre ekonomi ve maliye bakanlıkları görevinde bunan eski bakan Salih Coşar’a sordum.

Salih Coşar KKTC Maliyesi’nin durumunun içler acısı olduğunu söylüyor ve ekliyor “Eylül ayından sonra bizi çok kötü günler bekliyor”

Salih Coşar maliyenin vergi toplamakta aciz kaldığını söyleyerek böyle giderse yıl sonunda kamuda 13. maaşların ödenemeyeceğini vurguluyor.

İşte Salih Coşar’ın yapığı tespitler:

 

·        “Bütçenin durumu ortada. Gelirler toplanamıyor, tahsilat yapılamıyor.”

 

·        “Bütçede açık olduğu bir gerçek. Türkiye ile anlaşma yaparken mali açıklar için de bir kaynak ayrılır. Görüyoruz ki bu kaynağın çok büyük bir kısmı senenin ilk yarısında bitti.”

 

·        “Şimdi uygulanan sıkı mali politikasına göre harcanabilir gelirler büyüyemez. Harcanabilir gelirler büyümediği için insanlar harcama yapamaz, o nedenle ekonomi büyüyemez, vergiler de artmaz. Dolayısıyla hükümet zordadır. Durum budur.”  

 

·        “Benim zamanımda (1980’li yıllarda) Türkiye’den bize ayrılan kaynak yıllık olarak 12’e bölünürdü ve biz bunu ay ay Ziraat Bankası’ndan hazineye alırdık. Şimdi kaynak yıllık olarak veriliyor ve böylelikle de çabucak bitiyor.”   

 

·        “2012 yılının ilk çeyreğinde 155 milyon TL, ikinci çeyreğinde 162 milyon TL açık görünüyor. Yani toplamda 277 milyon TL açık var. Bu açık devam edecek. Maliye bu açığı nereden bulacak?. Son günlerdeki örgütlerdeki hareketliliğe de bakarsanız hükümetin mali olarak sorumlu olduğu konularda da zafiyeti olduğunu görürsünüz. Hayvancı, çiftçi, öğrenci vs herkes alacaklarını istiyor. Hükümet bunları da yılın ikinci yarısında vereceği söylüyor. Yani yılın ikinci yarısına, önümüzdeki döneme öteliyor. Hem hazinedeki açık, hem de ödemesi gereken yükümlülükleri birleştirirsek ortaya kötü bir tablo çıkıyor”

 

·        “Bu hükümet en önemlisi vergi toplayamıyor. Ortada bir yönetim zafiyeti vardır. Düşünsenize kurumların yarısı vergi beyanında bulunmuyor, bulunanların da yarısı zarar beyan ediyor. Ee? Hükümet vergiyi nereden alacak? Geriye tüketim kalıyor. Duruma baktığımızda bu hükümet KDV bile toplayamıyor. Eskiden herkese iade yapıldığı için fişler toplanırdı, şimdi kimse fiş almıyor, fiş kesmiyor. Büyük alışveriş merkezleri dışında fiş veren yok.”     

 

·        “Maliye Bakanı ‘Gelirlerimiz artı’ diyor. Neye göre artı?. Kendisini 2000 yılına göre, 1990 yılına göre değerlendiriyor. Evet gelirler arttı, ama giderler?.. Giderler de arttı, nüfus da arttı. Bunu söylemiyor. Kendi bütçesini eski yıllara göre yorumlayıp pembe tablo çiziyor.”

 

·        “Türkiye 2012 yılı için 500 milyon TL verdi. Bu para içinde 200 milyon da yatırımlara ayrıldı. Ancak yatırımlar yılın sonuna yaklaşmamıza rağmen hâlâ başlayamadı. Neden?.. Başbakan 9. aydan itibaren ihalelere çıkacağını söylüyor. Yıl bitti!.. Bu 200 milyon dışında yerel gelirlerimizle yatırıma ayrılan pay ise  % 10 civarında… Bu oran da çok az… Yani özetle ülkede yatırım yok, yatırım olmayınca da ekonomi dönmüyor. Devlet yatırım yapmayınca, özel sektör de yatırım yapmıyor.”

 

·        “Yeni dönemdeki (2009’dan sonraki UBP dönemindeki) en büyük sorunumuz da ortada istatistiki bilgi yok. Elimizde ekonomik veri olmadan konuşuyoruz. Merkez Bankası’nın 3 ayda bir açıkladığı veriler ile Yardım Heyeti’nin açıkladığı bilgiler dışında hiçbir ekonomik veri ve bilgi açıklanmıyor, ya da hazırlanmıyor. Neden?.. Kendi envanterini hazırlamayan, istatistiğini hazırlamayan bir hükümet var karşımızda… Bırakın bilgi olmadığını hedef de yok… Ne olacak, önümüzdeki döneme ilişkin hiçbir hazırlık yok… Ben çok kötü görüyorum tabloyu… Büyüme diyorlar. Bu büyüme yoksula ne kadar yansıyacak?.. Bilen var mı? Yoksa tümü üst tabakalara mı gidecek… Söyleyen yok… Hesaplayan yok… Maalesef elimizde bilgi yok…”

 

·        “Bütçede reel sektör için 100 milyon TL pay ayrıldı. Bunu ne kadarı kullanıldı?.. Bilmiyoruz. Türkiye tarafından açıklanan izleme raporunda 2012’nin ilk üç ayında bütçe açıkları için ayrılan miktarın büyük kısmının tüketildiği yazıldı. Bu ne demektir biliyor musunuz? Hazinede hiç para yok demektir. Kurumlar ne zaman vergi vermeye başlar?.. Nisan ayında… Peki bundan sonra ocak ayı nasıl geçecek?.. Ocak ayı için maliye adına bir sağlam kapı vardı, seyrüsefer ruhsatları… Maliye onu da 12’ye bölerek, taksitlendirdi, büyük bir hata yaptı. Buradan devletin zararı büyük olacak.”   

 

·        “UBP seçimden önce stopajı kaldıracağını vaat etti. Kaldırmadı. Kardıramaz tabii. Yapamayacağı sözler verdi. Stopajı asla kaldıramayacağını kendisi de biliyordu. Herkes vergiler kalksın, fonlar kalsın der ama bunları uygulamak imkânsızdır.”

 

·        “Yeniden tekrarlamak istiyorum, şimdi uygulanan sıkı mali politikasına göre harcanabilir gelirler büyüyemez. Harcanabilir gelirler büyümediği için insanlar harcama yapamaz, o nedenle ekonomi büyüyemez, vergiler de artmaz. Dolayısıyla hükümet zordadır. Durum budur… Böyle giderse yıl sonunda kamuda 13. maaş ödemek imkânsızdır… ”  

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1205 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler