1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ESK'da ikinci 'Drama Haftası'
ESKda ikinci Drama Haftası

ESK'da ikinci 'Drama Haftası'

Deli bir Mart ayını nihayet geride bırakabildik... 23 Mart’ta Çatalköy Belediye TiyatroSu olarak promiyerini gerçekleştirip 27 Mart–Dünya Tiyatrolar Günü’nde yeniden sahnelediğimiz oyunumuz ‘Albayın Karısı’nın geceyarıla

A+A-

 

 

Deli bir Mart ayını nihayet geride bırakabildik...

 

23 Mart’ta Çatalköy Belediye TiyatroSu olarak promiyerini gerçekleştirip 27 Mart–Dünya Tiyatrolar Günü’nde yeniden sahnelediğimiz oyunumuz ‘Albayın Karısı’nın geceyarılarına kadar devam eden provaları bir yana; Çatalköy Belediyesi 2. Beşparmaklar Tiyatro Festivali hazırlıkları; ve English School of Kyrenia (ESK) olarak bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz ve farklı yaş gruplarındaki Drama ve Türkçe öğrencileriyle hazırladığımız oyunları sahneleyeceğimiz ‘Drama Haftası’ organizasyonu hem fiziksel hem de zihinsel olarak bir hayli yordu beni.

 

27 Mart–Dünya Tiyatrolar Günü kutlamaları kapsamında ESK Orta ve Lise bölümündeki öğrencilerle drama dersi kapsamında hazırladığımız 8 tiyatro oyunu; artı Türkçe bölümü ile ortaklaşa hazırlanan 2 performans ile bir hafta boyunca sahne aldık. 26 Mart Pazartesi başlayan ‘Drama Haftası’ 30 Mart Cuma gününe kadar farklı oyunlarla devam etti.

 

26 Mart, Pazartesi günü 7. Sınıflardan 2 farklı öğrenci grubu İngilizce olarak iki kısa oyun sundular.

 

Hafta, ünlü çocuk kitapları yazarı Julia Donaldson’ın kaleme aldığı ‘The Wonderful Smells’ (Harika Kokular) oyunu ile başladı. Oyun, kafelerinin önünden her geçişlerinde yemeklerin kokularını içlerine çeken üç fakir çocuğu hırsızlıkla suçlayan paragöz kafe sahiplerine, talep ettikleri parayı, paranın sesiyle ödeyen babacan bir yargıcı konu alıyor. Oyunda Naz Fincancıoğlu, Ege Eraslan, Defne Kansu, Ferah Ahmet, Can Paşa, Özge Öztürker, Gülten Dana, Kaan Öztürker, Tanel Emin Kuşadalı ve Deniz Dirisu rol aldılar.

 

Kendi internet sitesinden hiçbir telif ücreti talep etmeden paylaşan Sid River’ın yazdığı ‘Girl in da Hoodie’ (Kapişonlu Kız) oyunu 26 Mart, Pazartesi gününün ikinci oyunu olarak sahnelendi. Klasik ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ hikayesinin farklı ve komik bir uyarlaması olan oyunda, kırmızı başlıklı kızı dans etmeyi seven bir rapçı, büyükannesini ise ‘Godfather’ bozuntusu bir mafia anası olarak izledik. Tabii her fırsatta sahneye dalıp herkesi kurtarmaya çalışan beceriksiz, sözde süper kahraman oduncuyu ve Kapişonlular çetesi tarafından Sibirya’ya postalanan kötü kurtu da unutmamalı! Bu oyunda Gözde Kahraman, Bensu Erbekir, Emre Ramiz, Mustafa Özbağ, Atahan Arhun, Tugay Kader, Cemay Özikizler, Suay Beale, Olgun Aydoğan, Melisa Ferhat ve Ünal Üstün görev aldılar.

 

‘Drama Haftası’ 27 Mart, Salı günü 8. Sınıfların sunduğu ve Linsay Parker’ın kaleme aldığı ‘A Donkey to Market’ (Pazara bir Eşek) adlı oyunla devam etti. Oyunda, eşeklerini satmaya bir sonraki kasabaya götürmek için yola çıkan büyükbaba ve torun, yol boyunca karşılaştıkları insanların eleştirileriyle eşeğe binmek, binmemek, ya da kimin bineceğiyle eşeği taşımak arasında bocalayıp durdular. Oyunda, Doğa Bulakbaşı, Ertan Ersoy, Tolga Atun, Ahmet Necati Özkan, Gün Abdikoğlu, Hayat Sebep, Cemal Özikizler, Erol Ertugan, Seren Beyaz, Deniz Gürtekin, Fulya Aköz, İsmet Esendağlı ve Melisa Cansu Hüseyin rol aldı.

 

İkinci oyun yine Sid River’ın yazdığı ‘A Brief History of Nits!’ (Bitlenmenin Kısa Tarihi) oyunu ile devam etti. Mağara adamından bu yana bitlenen insanoğlunun bu bitlenmeye gösterdiği reaksiyonlar üzerine kurulu oyun, özellikle benim gibi yakın geçmişte bitlenenleri oldukça gülümsetti(!) Oyunda Kaan İbrahim, Bilge Nevzat, Şevket Uzunoğlu, Kıymet Uzunoğlu, Görkem Esengöl, Salih Boyacı, Günsel Recaioğlu, Celine Kılıç, Poppy Hall, Alçin Korkut, Vladislava Matveeva, Ehsan Mianji, Kayra Şadi, Melisa Adadağ ve sesiyle Kaya Kesici görev aldılar.

 

28 Mart Çarşamba günü 1 Mart Dünya Kitap Günü için hazırlanan ‘Bir Kitap’ adlı performansla başladı. 7 Sınıf öğrencilerinin öğretmenleri Derya Ekmekçi ile birlikte Türkçe dersleri sırasında hazırladıkları ve Nasrettin Hoca, Don Kişot, Güliver’in Gezileri, La Fontaine, Kibritçi Kız, Küçük Prens gibi kitaplardan alıntıların sahnedeki dramatizasyonu ile gerçekleşen performans görülmeye değerdi.

 

Gün, 9. Sınıf öğrencilerinin, Richard Conlon’ın kaleme aldığı ‘Hope Springs’ adlı oyunuyla sürdü. Kai Kennington, Daniela Scrimgemour, Ilya Kochkin, Samuel Lamb, Molly Street, Zeynep Binboğa, Daniel Reilly, Ben Farrington, Clodagh Moane, Joseph Turnball, Tarık Dedekorkut, Khashayar Khosravian ve Logan Sanger-Sharps adlı öğrencilerin görev aldığı oyun, o ya da bu nedenlerle aileleri tarafından ıslahevine gönderilen gençlerin arkadaşlarından birinin bıraktığı bir mektubu bulmaları üzerine tüm görevlileri kaçırmalarını konu alıyor. (Başrol oyunculardan birinin hasta olup –ya da heyecanlanıp– gösteriye gelmemesiyle bir anda kendimi onun rolünde öğrencilerimle sahnede bulmak ise günün en unutulmayacak anısıydı!)

 

29 Mart Perşembe günü 21 Mart Dünya Şiir Günü için Türkçe ve Drama bölümlerince ortaklaşa hazırlanan performans ile başladı. Şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şiirlerinin okunduğu gösteri, 10. Sınıf öğrencilerinin ‘İnsanoğlu’ şiirinin dramatizasyonunu sahnelemesiyle renklendi.

 

Sonrasında ise, birkaç ay önce yine bu sayfalardan eserlerini tanıttığım Mark Wheeller’ın kaleme aldığı ve 10. Sınıf GCSE Drama öğrencilerinin hazırladığı ‘Granny and the Wolf’ (Büyükanne ile Kurt) oyunu, yine Kırmızı Başlıklı Kız klasiğinin bir başka versiyonu ile devam etti. Büyükanne ve Kurt’un büyük bir aşk yaşadığı bu oyunun ana teması ise başta çocuklarımız olmak üzere, etrafımızdaki kişilere kendi önyargı ve korkularımızı dayatmanın yol açabileceği sonuçlar olarak özetlenebilir. Bu oyunda Seval Ahmet, Salih Aker, Demir Özada, Selin Örek, Yaren Cihanyandı, Selin Akbıçak, Elle Burton ve Kaya Kesici görev aldılar.

 

Ve oldukça yoğun geçen ‘Drama Hafta’mız 30 Mart Cuma günü 11. Sınıf GCSE Drama öğrencilerinin sunduğu iki ayrı oyunla son buldu.

İlk oyun ‘Romeo’s Ex - Rosaline’s Story’ (Romeo’nun Eski Sevgilisi – Rosaline’in Hikayesi) adlı ve öğrencilerin kendileri tarafından yaratılan GCSE Drama sınav parçasıydı. Bu oyunda Janar NurAhmet, Eren Arken, Sophie Grace ve Turgut Deniz rol alırken, sahne tasarımı Ayla Aydoğan, kostüm tasarımı ise Perran Toros tarafından yapıldı.

 

İkinci oyun ise, Paul Zindel tarafından yazılmış ‘The Effect of Gamma Rays on… Beatrice’ (Gamma Işınlarının Beatrice üzerindeki Etkisi) adlı oyundu. Bu oyunda Jessica Harding, Aleshia Matthews, Tijen Butler, Joshua Spindel ve Alex Salem sahne paylaşırken, sahne tasarımında Hanife Merçil, kostüm tasarımında ise Sermin Denizli görev aldı.

 

Doğum sancısına benzer bu hafta sonrasında hep birlikte ve inanılmaz bir ekip çalışmasıyla ortaya çıkardığımız tüm bebeklerimiz (oyunlarımız) harikaydı. Başta, resim kulübü öğrencileriyle birlikte bize dekor ve aksesuvar yapmaya gönüllü olan öğrenci annelerinden Arzu Uzunoğlu, resim öğretmeni Sharon Kennington, edebiyat öğretmeni Derya Ekmekçi, tasarımlarda yardımcı olan Cenk Gövşa, Rıza Şen, Özlem Yetkili, Gülsen Dünki olmak üzere haftalardır süren provalarımız süresince maddi manevi destek olan okul idaresine, tüm öğretmen arkadaşlarımı ve öğrencilerime, oyunlarda gösterdikleri olağanüstü performanslar için çok sevgili drama öğrencilerimi kutlamak, bizi gösterilerde yalnız bırakmayan sevgili ailelere ve emeği geçen herkese burdan teşekkür etmek istiyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1279 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler