1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EŞDEĞERDE 'ADİL UYGULAMA' TALEBİ
EŞDEĞERDE ADİL UYGULAMA TALEBİ

EŞDEĞERDE 'ADİL UYGULAMA' TALEBİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunda görüşmeler devam ettiği sürece bir anlaşma olur umuduyla eşdeğer mal dağıtımı uygulamasının kendinden önceki dönemde durdurulduğunu belirterek, “Bir anlaşmaya varılamadığına göre, konu hakkında tekrar bi

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunda görüşmeler devam ettiği sürece bir anlaşma olur umuduyla eşdeğer mal dağıtımı uygulamasının kendinden önceki dönemde durdurulduğunu belirterek, “Bir anlaşmaya varılamadığına göre, konu hakkında tekrar bir durum değerlendirmesi yapılmalı. Eşdeğerden hak sahibi olanların, haklarını mümkün olduğunca alabilmesi önemli” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taner Derviş ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

DESTEK İSTEDİLER

Görüşmede konuşan Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taner Derviş, eşdeğer konusunda gelinen son aşama hakkında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na bilgi vererek, eşdeğer uygulamasının ivedilikle, adalet çerçevesinde yapılması için onay ve destek istedi.

Eşdeğer uygulamalarının 2002 yılında durdurulduğunu anımsatan Derviş, o günlerden sonra bireysel yapılan girişimlerden bir netice alınamaması nedeniyle, 2008 yılının Aralık ayında bir dernek oluşturduklarını anlattı.

Görev süreleri içinde bazı icraatlar yapmaya çalıştıklarını, eşdeğeri birebir takip ederek gündemde tutmaya, ancak sorumluluk duygusu içinde hareket etmeye çalıştıklarını ifade eden Derviş, ilk icraatlarının geçen hükümet döneminde satışa çıkarılan eşdeğer kaynaklarının durdurulması olduğunu söyledi.

“EŞDEĞER İÇİN YETERLİ KAYNAK MEVCUT”

Dernek olarak gerçek eşdeğercilerin ve eşdeğer kaynaklarının tespitini yaptıklarını belirten Derviş, eşdeğer için yeterli kaynağın mevcut olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

“GÜNEY’DE MAL BIRAKMAYANLARA DA TAPU VERİLDİ”

Müzakerelerin devam ettiği sürede, mülkiyet konusunun zarara uğramamasını sağladıklarına işaret eden Taner Derviş, “Ancak gördük ki hükümetler bizim sabrımızda değildir. Bakıyoruz kırsal kesim arsalarının dağıtımı devam etti. Yatırımcılara devasa kaynaklar takdim edilmesine devam edildi. Hatta gerçek hak sahibi olmayan, yani Güney’de mal bırakmayan kişilere de tapu verildiğini biliyoruz” dedi.

“SIRA GERÇEK HAK SAHİPLERİNDE”

Gelinen bu noktada, artık sıranın gerçek hak sahiplerine geldiğini vurgulayan Taner Derviş, konu hakkında İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ile diyaloglarını sürdürdüklerini, en son aşamada Bakan Nazım Çavuşoğlu’nun bir devlet kararı üreterek, eşdeğer uygulamasını başlatabileceği bilgisi verdiğini kaydetti.

Derviş, konu hakkında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan onay ve destek istediklerini sözlerine ekledi.

EROĞLU: “ÇAVUŞOĞLU GELİNCE GÖRÜŞECEĞİM”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun yurt dışında olduğunu ve bu akşam geleceğini ifade ederek, geldikten sonra bakanla görüşeceklerini söyledi.

“HÜKÜMETLE CUMHURBAŞKANLIĞI GEREKLİ KARARI VEREBİLİR...”

“Hükümetle Cumhurbaşkanlığı enine boyuna bu konuyu ele alarak gerekli kararı verebilir” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, görüşmeler devam ettiği sürece bir anlaşma olur umuduyla kendinden önceki dönemde eşdeğerlerin verilmesinin durdurulduğu anımsattı.

“ANLAŞMAYA VARILMADIĞINA GÖRE DEĞERLENDİRME YAPILMASI GEREK”

Bir anlaşmaya varılamadığına göre, konu hakkında tekrar bir durum değerlendirmesi yapılması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Önemli olan eşdeğerden hak sahibi olanların, haklarını mümkün olduğunca alabilmesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kaynak varsa problemin çözülmesinin sorun olmadığını da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1379 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler