1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EŞÇİNSELLİK KONUŞULDU
EŞÇİNSELLİK KONUŞULDU

EŞÇİNSELLİK KONUŞULDU

MAGEM’de psikososyal açıdan eşcinsel birey olmak konulu konferans düzenlendi

A+A-

 

 

 

 MAGEM,  17 Mayıs tarihinde, “Psikososyal Açıdan Eşcinsel Birey Olmak” konulu konferans düzenlendi.

Psikolog Utku Beyazıt’ın konuşmacı olarak katıldığı, konferansın ardından MAGEM Genel Sekreteri Cansu Canalp, Utku Beyazıt’a Salamis figürlü plaket takdim ederken, Beyazıt’da MAGEM’de olmaktan dolayı mutluluklarını dile getirdi.

 Psikolog Utku Beyazıt, Dünya Sağlık Örgütü’nün eşcinselliği, ruhsal hastalıkların psikolojik bozuklukları tanımlamak için kullandığımız sınıflandırma sisteminden ilk kez çıkardığı tarihin 17 Mayıs 1990 olduğunu anımsattı.

  Bu sürecin asıl olarak 1990 yılında değil de 1973 yılında başladığını anlatan Utku Beyazıt, 1973 yılında eşcinselliğin kademeli bir şekilde sınıflandırma sistemlerinden kaldırılmaya başlandığını kaydetti.

 

FİZYOLOJİK BOYUT

İnsan ırkının büyük bir kısmının heteroseksüel olduğu gibi bir kavramın yanlış olduğuna dikkat çeken Beyazıt, bunun en büyük kanıtının yapılan istatistikler olduğunu, adada 15 yıl boyunca, 18 bin kişi ile yapılan araştırmalar sonucunda çıkan sonuçla da bunun kanıtlandığını dile getirdi.

 Teorik açıdan bakıldığından herkesin psişik açıdan biseksüel olduğunun altını çizen Utku Beyazıt, herkeste kadınsı ve erkeksi özellikler olduğunu, psikolojik olarak kimsenin yüzde 100 erkek veya kadın olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Psikolog, cinsiyetin bir kavram olduğunu, kadın veya erkek olmanın fizyolojik bir boyutu olduğunu söyledi ve biyolojik cinsiyetlere bir de içinde yaşanılan toplumun yüklediği bir anlam olduğunu, buna da toplumsal cinsiyet dendiğini kaydetti.

 Cinsel kimlikle, toplumsal cinsiyet kimliği kavramları olduğunu ve bu iki kavramında bütünüyle farklı olduğuna dikkat çeken Utku Beyazıt, toplumsal cinsiyet denilen kavramın erkeksilik ve kadınsılık olduğunu anlattı.

 

4 TEMEL CİNSEL YÖNELİM

Beyazıt, normal kabul edilen 4 temel cinsel yönelim olduğunu söyledi ve bunların Heteroseksüalite, Homoseksüalite, Biseksüalite ve Aseksüalite olduğunu anlattı.

 Heteroseksüalite’nin bireyin karşı biyolojik cinsiyette, yönelik erotik, duygusal ve sevgisel yönden ilgi duyması olduğunu bildiren psikolog, Homoseksüalite’nin de bireyin kendi biyolojik cinsiyetinden olanlara karşı erotik, duygusal ve sevgisel yönden ilgi duyması olduğunu anlattı.

 Biseksüalite’yi de tanımlayan Utku Beyazıt, bireyin hem kendi biyolojik cinsiyetinden, hem de karşı biyolojik cinsiyetinden bireylere karşı erotik, duygusal ve sevgisel yönden ilgi duyması olduğunu bildirdi.

 Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bulgulara da değinen Beyazıt, her popülasyonun yüzde 10’nun eşcinsel olduğunu ve dolayısı ile de ifade edilse de edilmese de eşcinsellik olduğunu söyledi.

 

   

   

 

 

 

Bu haber toplam 576 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler