1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERTUĞRULOĞLU: KARAR İSABETLİ
ERTUĞRULOĞLU: KARAR İSABETLİ

ERTUĞRULOĞLU: KARAR İSABETLİ

Ertuğruloğlu: Anavatan Türkiye ile KKTC arasında bir Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yapılması kararı gayet isabetlidir.

A+A-

 

 

Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Doğu Akdeniz’de tartışmalı bir münhasır ekonomik bölgede petrol ve doğal gaz arama faaliyetinin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin ulusal güvenlik ile çıkarlarını doğrudan ilgilendiren, kabul edilmez bir durum olduğunu belirtti.

 

Ertuğruloğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Anavatan Türkiye ile KKTC arasında bir Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yapılması kararı gayet isabetlidir. Bu anlaşma aynı zamanda, her iki ülkenin söz sahibi oldukları bölgede, petrol-doğal gaz arama ve kıyı komşularıyla anlaşmalar yapma dahil her türlü girişimi başlatması için bir nevi ilk adım olacaktır” dedi.

 

Birlikte başlatıp, ileri götürülecek olan bu sürecin, bölgede yaratılmak istenen gerginliği arttırmaya değil, aksine durumun sükünete kavuşmasına da yönelik olduğunu vurgulayan Ertuğruloğlu şöyle dedi:

 

“Kıbrıs konusunda Türk tarafının tüm iyi niyetine karşın, çeşitli ittifaklar içerisine girerek, gerginlik yaratma yolunu seçen Rum tarafıdır. Her zaman olduğu gibi, bu son olayda da, Kıbrıs’ta iki halk arasında bir anlaşma konusunda isteksiz olduğunu gözler önüne sermektedir.

 

Hak ve çıkarlarımıza açıkça müdahale edildiği bir ortamda, Kıbrıs Türk Halkı olarak, ulusal bilinçle hareket etmek, yapılan çalışmalara destek vermek suretiyle, ortak bir mücadele sürdürmek gerektiği inancındayız.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 849 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler