1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ERTUĞRULOĞLU, DGP'NİN VİZYONU ANLATTI
ERTUĞRULOĞLU, DGPNİN VİZYONU ANLATTI

ERTUĞRULOĞLU, DGP'NİN VİZYONU ANLATTI

TEMEL VİZYON, GÜÇLÜ BİR KKTC YARATMA Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu liderliğinde kurulan Demokrasi ve Güven Partisi (DGP)’nin temel vizyonunun, “katılımcı demokrasinin kökleştirildiği ve halkın yaşam kalitesinin yükseltildiği güçlü

A+A-

TEMEL VİZYON, GÜÇLÜ BİR KKTC YARATMA

Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu liderliğinde kurulan Demokrasi ve Güven Partisi (DGP)’nin temel vizyonunun, “katılımcı demokrasinin kökleştirildiği ve halkın yaşam kalitesinin yükseltildiği güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaratma yolunda; devletin sosyo-ekonomik ve politik açıdan yeniden yapılandırılması” olduğunu açıkladı

Demokrasi ve Güven Partisi Kurucu Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, bugün Lefkoşa Merit Otel’de basın toplantısı düzenleyerek yeni kurdukları partinin vizyonu ve yapısı hakkında bilgi vererek soruları yanıtladı.

Partinin diğer kurucularıyla birlikte basının karşısına çıkan Ertuğruloğlu, uzun bir süreden beri hazırlıklarını sürdürdükleri Demokrasi ve Güven Partisi’nin kuruluş başvurusunu, dün İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na yaptıklarını hatırlatarak, partinin tüzel kişilik kazandığını belirtti.

“MEVCUT GİDİŞATA DAHA FAZLA SEYİRCİ KALAMAZDIK”

Mevcut gidişata daha fazla seyirci kalamadıkları için parti kurduklarını ifade eden Ertuğruloğlu, ülkede demokrasinin yerini, siyasal parti diktalarının aldığını, hukuk devletinden ve onun vazgeçilmez eşitlik, adalet kurallarından hızla uzaklaşıldığını ileri sürdü ve giderek yozlaştığını iddia ettiği düzenin halk üzerinde yarattığı güvensizliği göz önüne alarak Demokrasi ve Güven Partisi’ni kurduklarını söyledi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİŞ

Ertuğruloğlu, Parti Programlarının önemli bir unsurunun, “Başkanlık Sistemi”ne geçiş olduğuna işaret etti.

DGP Kurucu Genel Başkanı Ertuğruloğlu, sistem değişikliğini çok geç olmadan, halkın gündemine getirerek, tartışmak amacında olduklarını söyledi.

DIŞ POLİTİKA

Kıbrıs konusunun, Türkiye ile istişare halinde, ulusal çıkarlar gözetilerek yürütülmesi gerektiğine işaret eden Ertuğruloğlu, “Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini içeren, egemen eşitlik temelinde yeni bir ortaklık ve bu ortaklığın Avrupa Birliği’nin birincil hukuku haline getirilmesi vazgeçilmezdir” dedi

“ARTIK SAĞ YA DA SOL SİYASET YOKTUR”

Ertuğruloğlu, “Artık sağ veya sol siyaset yoktur. Artık açık ya da kapalı politikalar vardır. Demokrasi ve Güven Partisi, halkımızın açıklık, şeffaflık, doğruluk, dürüstlük özleminin ifadesi olacaktır” dedi.

“TÜM KESİMLERİ KUCAKLAYACAĞIZ”

Demokrasi ve Güven Partisi, toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak, en kısa sürede bir kitle partisi olacağını belirten Ertuğruloğlu, “Sizler de biliyorsunuz ki, kararlı bir halkın değişime olan inancının önünde hiç bir güç duramaz” dedi.


SORULAR-CEVAPLAR

Ertuğruloğlu, konuşmasının sonrasında, milletvekili transfer edecekleri söylentileri, partiyi niye TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişinden önce kurdukları, partide niye Genel Sekreterlik olmadığı, merkez yönetim kurulunun ne zaman oluşturulacağı, Rum siyasi partilerle ilişkileri ve Kıbrıs konusundaki görüşleriyle ilgili soruları yanıtladı.

Hiçbir transfer girişimleri olmadığını dile getiren Ertuğruloğlu, gelişen koşullara bakarak partilerinin vizyonuna ve politikasına inandığına ikna oldukları milletvekillerine kapılarının açık olduğunu söyledi.

Kurucuları arasında çok daha başka kişilerin de olacağını ancak haberi alan iktidar partisi ve yandaşlarının bu kişileri kararlarından vazgeçme yönünde etkilediğini ileri süren Ertuğruloğlu, “Belki o arkadaşlar bugün bizimle yan yana oturamamaktadır ama yürekleri ve destekleri bizimledir” dedi.

Ertuğruloğlu, partiyi özellikle Erdoğan’la bir bağlantı kurulmasın diye gelişinden önce kurduklarını; çünkü zaten partilerinin kuruluşuyla ilgili karalama kampanyaları gündeme geleceğinin bilinciyle, “talimat verildi kurdular” olmasın diye önceden açıkladıklarını anlattı.

Kendisinin eski partisine dönmesinin söz konusu olmadığını kaydeden Ertuğruloğlu, “Ya siyasete nokta koyacaktım, ya da benimle fikirlerimi paylaşan arkadaşlarla ülkenin ihtiyacı olduğuna inandığımız bu yola çıkacaktık” dedi.

Genel Sekreterlik sisteminin genellikle komünist partilerde olduğunu söyleyen Ertuğruloğlu, partilerinde görev dağılımını esas aldıklarını ve bu nedenle de 6 başkan yardımcıları olacağını söyledi.

Partilerinin tek farkının bu olmadığını başkanların görev süresinin de kısıtlandığını dile getiren Ertuğruloğlu, 2 yılda bir kurultay yapacağı düşünülürse bir kişinin 5 defa yani 10 yıl başkanlık yapabileceğini kaydetti.

Ertuğruloğlu, ilçe başkanlarının da milletvekili olmaması kararı aldıklarını ve delege sistemi değil üyelik mekanizması olacağını ve örgütlenmelerinin de bucak, ilçe, merkez şeklinde olacağını anlattı.

Örgütlenmelerin önümüzdeki hafta başlayacağını ve kurucuların yapacağı toplantılarla şekilleneceğini ifade eden Tahsin Ertuğruloğlu, “Önümüzdeki 3 ay içerisinde kurultayı gerçekleştireceğiz” dedi.

Ertuğruloğlu, Rum siyasi partilerle,  UBP Başkanlığı zamanında olduğu gibi bundan sonra da diyaloga açık olduklarını, çekinecek korkacak bir şeyleri bulunmadığını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2250 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler