1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘ERTELEME’ HÜKÜMETİ
‘ERTELEME’ HÜKÜMETİ

‘ERTELEME’ HÜKÜMETİ

BİR YASAMA YILI ‘ERTELEYEREK’ GEÇTİ… Bir ‘Yasama Yılı’ sona ererken, UBP Hükümeti de ‘erteleme rekoru’ kırmaya doğru gidiyor. Haftada bir gün yasama, bir günde denetim göreviyle olmak üzere haftada iki kere to

A+A-

 

 

BİR YASAMA YILI ‘ERTELEYEREK’ GEÇTİ…

 

·        27 milletvekilli UBP Hükümeti, Meclis’te 13 kez yeter sayıya ulaşamadı Meclis’in ertelenmesine neden oldu…  Bir çok kez ‘Muhalefet desteğiyle’ toplanabilen Meclis Genel Kurulu’nda UBP, hemen her birleşimde ise ancak ikinci denemede nisabı sağlayabildi

 

·        Hemen her Pazartesi günkü Meclis Genel Kurulu toplantısında ‘nisap sıkıntısı’ yaşayan UBP, verilen aranın ardından ikinci denemede yeter sayıya ulaşabildi. İç tüzük gereği verilen arada milletvekillerini tek tek arayarak Meclis Genel Kurulu’na çağıran UBP’liler, hemen hemen Pazartesi aynı sıkıntıyı yaşadı.

 

Bir ‘Yasama Yılı’ sona ererken, UBP Hükümeti de ‘erteleme rekoru’ kırmaya doğru gidiyor.

Haftada bir gün yasama, bir günde denetim göreviyle olmak üzere haftada iki kere toplanan Meclis Genel Kurulu, 2012-2013 Yasama Yılı’nda ‘Nisap Sıkıntısı’ ile tarihe geçti.

Hemen her birleşimde ‘nisap sıkıntısı’ yaşayan ve ilk denemesinde toplanamayan Meclis Gelen Kurulu’nda, yasama yılının sonuna yaklaşılan döneme kadar UBP 13 kez Meclis’i toplayamadı.

 

İLK DENEMEDE ‘YETER SAYI’ YOK

Yasama görevinin yerine getirildiği, hemen her Pazartesi günkü Meclis Genel Kurulu toplantısında ‘nisap sıkıntısı’ yaşayan UBP, verilen aranın ardından ikinci denemede yeter sayıya ulaşabildi.

İç tüzük gereği verilen arada milletvekillerini tek tek arayarak Meclis Genel Kurulu’na çağıran UBP’liler, hemen hemen Pazartesi aynı sıkıntıyı yaşadı.

 

PERŞEMBE GÜNLERİ HÜKÜMET’TEN ESER YOK

Muhalefetin konuştuğu, Meclis’in Perşembe günleri gerçekleştirilen Denetim Birleşimleri’ne ise, ‘Nöbetçi Bakan’ dışında ne bir bakan, ne de UBP’li milletvekilleri katıldı. Genel Kurul’un Perşembe günleri düzenlenen toplantısında, yoklamaya katılan birkaç UBP’li milltevekili ve bakan, konuşmalar başlar başlamaz Meclis’ten ayrılırken, geriye bir de ‘Nöbetçi Bakan’ ve muhalafet milletvekilleri kaldı.

 

BAŞLAR BAŞLAMAZ ERTELEME

3 Ekim 2011 Pazartesi yeni yasama yılına başlayan Cumhuriyet Meclisi, ilk ayın 31. Gününde ilk ertelemesini de yaşadı.

Muhalefetin yoklamaya katılmadığı Genel Kurul toplantısında 27 milletvekilli UBP Hükümeti yeter sayısı sağlayamadı.

 

28 SAATLİK BİRLEŞİM…

31 Ekim 2011 tarihinde ertelenen Meclis Genel Kurulu, 1 Kasım 2012’de ‘olağan üstü’ toplanmıştı. Muhalefetin UBP Hükümeti’nin dayatma yasalarına direniş gösterdiği o gün birleşim 28 saat sürmüş, daha sonra mutabakatla 10 Kasım 2011 tarihine ertelenmişti.

 

OCAK BOŞ GEÇTİ…

2011 yılı sonunda Bütçe Görüşmeleri’nin gerçekleştirildiği Meclis Genel Kurulu’nda, 2012 yılının başından itibaren ‘nisap sıkıntısı’ devam etti.

12 Ocak Pazartesi günkü birleşimini mutabakatla erteleyen Genel Kurul’da UBP 23 Ocak Pazartesi günü ‘Nisabı sağlayamadı’.

Özelleştirme Yasası’nın gündeme geldiği o günlerde Meclis Genel Kurulu, ertelendiği 25 Ocak Çarşamba günü de toplanamadı.

 

MUHALEFET’TEN ‘NİSAP PROTESTOSU’

2 Şubat Perşembe günkü birleşimi de ilk denemesinde açamayan UBP, verilen aranın ardından bulunan destekle Meclis Genel Kurulu’nun açılabilmesi için yeter sayıya ulaştı.

6 Şubat Pazartesi günkü birleşimin ertelenmesi için muhalefetle mutabakata varan UBP, 13 Şubat Pazartesi tarihli birleşimde de yeter sayıyı bulamayınca Meclis Genel Kurulu yine ertelendi, Muhalefet UBP’nin nisap sağlayamamasını protesto etti.

 

CUMARTESİ’LERİ GELEN OLMADI

19 Mart’taki birleşimde yine ilk denemesinde yeter sayıya ulaşamayan UBP, muhalefetle mutabakata gitti, kapanan Meclis’te yine birleşim gerçekleştirilemedi.

26 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek toplantısını da ‘nisap sıkıntısı’ nedeniyle yapamayan Meclis’in toplantısı, 48 saat sonraya, 28 Nisan Cumartesi gününe ertelendi.  28 Nisan Cumartesi günü de, 17 Mayıs Perşembe günü yine nisap sıkıntısı nedeniyle toplanamayıp birleşimin ertelendiği 19 Mayıs Cumartesi günü de Meclis Genel Kurulu’na bir iki milletvekili dışında uğrayan olmadı.

 

 

 

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler