1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Eroğlu'nun 'KKTC'yi tanıtma' formülü
Eroğlunun KKTCyi tanıtma formülü

Eroğlu'nun 'KKTC'yi tanıtma' formülü

Malum, 1 Temmuz geliyor. Üç hafta sonra ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ AB’nin Dönem Başkanı olacak. Türkiye uzun süre asıp kesti: Kıbrıs’ın Dönem Başkanlığı süresince AB’yle ilişki kurmayız. Kursak da Konsey’le görüşmeyiz. Komi

A+A-

 

 

Malum, 1 Temmuz geliyor. Üç hafta sonra ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ AB’nin Dönem Başkanı olacak.

Türkiye uzun süre asıp kesti: Kıbrıs’ın Dönem Başkanlığı süresince AB’yle ilişki kurmayız. Kursak da Konsey’le görüşmeyiz. Komisyonla ve Parlamenentoyla sınırlı temas ederiz...

Önceki gün Egemen Bağış daha da yumuşadı. ‘Kumda taşlara basmayız’ dedi. AB-Türkiye ilişkilerine halel getirecek, Ankara’yı zora sokacak, realistik olmayan bir davranış biçimi yerine, normal bir tavır takınacağının sinyalini veriyor Türkiye...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da bu ‘yumuşama’nın farkında...

1 Temmuz’dan sonra ‘B Planı’ bekleyenlerin hayalleri yıkılacak anlaşılan.

Zira Eroğlu da 1 Temmuz’da ‘güneşin yine doğudan doğacağını’ söylüyor. Bunun anlamı, Hristofyas’ın AB Dönem Başkanı olacağı 6 aylık süreç ciddi bir ‘kırılma’ getirmeyecek Kıbrıs’ta...

Oysa neler neler hayal ediyordu ayrılıkçı cenah 1 Temmuz sonrası!

**

Kıbrıs Türk Televizyonları Birliği çok önemli bir iş yaptı geçen gece...

Toplumsal bütünlük yok olmuş, sosyal diyalog yerine çatışma anlayışı hakim olmuşken, ülkemizde uydudan yayın yapan 8 kanal bir araya geldi ve o ‘herşeye rağmen bir araya gelmek mümkün’ mesajı verdi.

Ortak yayının konuğu Cumhurbaşkanı Eroğlu, her kanaldan birer temsilcinin katıldığı programda sorulara yanıt verdi.

Eroğlu çok uzun süredir BRT dışında televizyon kanallarına çıkmıyordu. Muhalefet dönemleri dışında medyaya mesafeli duruyor Eroğlu... Kendi adıma Eroğlu ile en son ne zaman bir TV programı yaptığımızı anımsamıyorum!

Galiba 2003 seçimleri öncesinde, bütün parti başkanlarıyla YDÜ AKKM’den yaptığımız yayında buluşmuştuk TV ekranında...

**

Programda Eroğlu’nun iç konularla ilgili mesajlarında Başbakan İrsen Küçük’ten duyduğu rahatsızlık dikkat çekiciydi. Özellikle ‘kendisiyle görüşen ilçe başkanları ve milletvekillerinin izlendiği, azarlandığı’ şeklindeki sözleri kavganın geldiği noktayı açıkça gösteriyor.

Eroğlu İrsen Küçük’ün karşısına aday çıkabileceğini ima ediyor ve bir de net uyarı yapıyor: “Erken kurultayı aklından bile geçirme!”

Cemal Bulutoğluları konusunda biraz geri durma kararı almış gibi görünüyor Eroğlu... Hatta ‘istifa’ ya da ‘izne çıkma’ konlarında topu Bulutoğluları’na ve UBP yönetimine atıyor.

Petrol dolum tesisine karşı çıkışı sürüyor Eroğlu’nun... “Turizm ülkesinde böyle bir tesis olmaz” derken, ‘rüşvet dedikoduları’ndan söz etmekten de geri durmuyor.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ekonomik sorunlardan çıkış formülü yok. Bu yöndeki soruları teğet geçiyor. Ancak hükümetin tavrını da beğenmiyor. Not vermekten kaçınsa da “Her gün rakamlardan söz etmek vatandaşın cebindeki parayı çoğaltmıyor” mealinde sözler ediyor.

Bir de Kudret Özersay’la ‘yolk ayırımı’na geldikleri izlenimi yaratacak ifadeler kullanıyor.

2000 seçimleriyle ilgili bir ‘ifade değişikliği’ne de gidiyor Eroğlu: “Peşimde 40 MİT ajanı var” sözlerinin ‘şaka’ olduğunu söylemişti 2009 seçimleri öncesinde... Şimdi yeniden ‘ciddi’ olduğu anlamına gelecek ifadeler kullanıyor.

**

Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs sorunuyla ilgili bölümde söylediklerinde ise pek çarpıcı bir yön yok.

İşin özeti şu: “Güneyde seçim havasına girildi. Bu aşamadan sonra müzakerelere gerek yok. Ama Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) konuşulabilir. Maraş’ı tartışabiliriz.”

Başka?

“Rumlar Güney Mesarya’yı, Karpaz’ı, Güzelyurt’u istiyor. Hristofyas çözüme yanaşmıyor. 2013’te seçilecek yeni başkanı bekleyeceğiz.”

‘Garp cephesi’nde yeni bir durum yok yani...

Çözüm yok.

Peki tanınma var mı?

Programın ‘son sorusu’ oluyor bu... Eroğlu “KKTC tanınacak mı?” sorusuna yanıt verirken topu bana atıyor:

“Sen yarın Kanal SİM’de tanınma istediğini söyle, ben hemen kampanyayı başlatacağım” diyor Cumhurbaşkanı...

Demek bu kadar zamandır bu yüzden tanınmıyoruz!

Demek ben istesem bu iş hemen olacak!

Demek ‘tanınmanın formülü’ bu!

Madem öyle, ekrana çıkar çıkmaz ‘tanınma’ istediğimi söyleyeceğim.

Ben sözümü tutacağım.

Gerisi Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun işi...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler