1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU’NUN ERENKÖY’DEKİ AÇIKLAMALARI GÜNEY BASININDA
EROĞLU’NUN ERENKÖY’DEKİ AÇIKLAMALARI GÜNEY BASININDA

EROĞLU’NUN ERENKÖY’DEKİ AÇIKLAMALARI GÜNEY BASININDA

Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu’nun Erenköy’de düzenlenen törende yaptığı konuşması, Kıbrıs Rum basınında yankı buldu.

A+A- 

“Türkiye’nin rolünü açıklıyor”

Kıbrıslı Türk Lider  Derviş Eroğlu’nun Erenköy’de düzenlenen törende yaptığı konuşması, Kıbrıs Rum basınında yankı buldu.
Fileleftheros gazetesi “Müdahaleci Haklarla Garantörlük... Eroğlu, Kıbrıs Sorununun Bir Çözümünde Türkiye’nin Rolünü Açıklıyor” başlıklarıyla, yorumlar katarak verdiği haberinde, Eroğlu’nun, coşku içerisinde, kendisinin ve Türk tarafının Kıbrıs sorunundaki gerçek niyetleri konusunda, Kıbrıs Rum tarafından gelecek tepkilerden kaçınılması için, sanatsal bir şekilde saklanmaya çalışılan birçok kartını açtığını savundu.
“Hedef, Eroğlu’nun da kabullendiği üzere Türkiye’nin Kıbrıs’ta sadece garantör güç rolüne değil, aynı zamanda müdahaleci haklara da sahip olmasıdır” diye yazan gazete, Eroğlu’nun sözlerinin, “Kokkina”daki (Erenköy) etkinliklerde yapıldığı ve Türkiye’nin 1963-64 dönemindeki faaliyetlerine atıfta bulunduğu dikkate alındığında, Ankara’nın, tek başına “Kıbrıs aleyhinde bir kez daha müdahalede bulunabilecek” şekilde haklara sahip olmayı istediğinin açık olduğunu iddia etti.
Eroğlu’nun, “Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin, askeri müdahaleyi de içerdiği” şekildeki ifadelerini ve 48 yıl önce Erenköy’de yaşananlarla, Türkiye tarafından verilen mesajın bu olduğundan söz ettiğini aktaran gazete, Eroğlu’nun savunduklarıyla, Türk tarafının, Türkiye’ye Kıbrıs’a müdahalede bulunma ya da daha iyisi her an adada tam hakimiyetini yerleştirebilme hakkı vermeyen bir şeyi kabul etmesinin söz konusu olmadığına netlik kazandırdığını öne sürdü.


Bu haber toplam 571 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler