1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NUN BAYRAM MESAJI
EROĞLUNUN BAYRAM MESAJI

EROĞLU'NUN BAYRAM MESAJI

Cumhurbaşkanı Eroğlu: Artık yolun sonuna gelindi..onurlu ve kalıcı bir çözüm istiyoruz..

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumların her türlü, engelleme, kışkırtma ve zamana oynama stratejilerine rağmen sabırla bir müzakere süreci sürdüren Türk tarafının aradığı çözümün, adadaki gerçekleri göz ardı etmeyen ve iki egemen halkın yeni bir ortaklıkla sürdürebileceği kalıcı ve onurlu bir çözüm olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık ve egemenliğinin tek güvencesi olduğunu kaydeden Eroğlu, “Herkes bilmelidir ki, Türk Ulusu yıllardır süregelen çözümsüzlüğün müsebbibi olmadığı gibi Kıbrıs Türkü de sonsuza kadar çözümsüzlüğün kurbanı ve mağduru olmayı asla kabullenmeyecektir. Türk ulusu yıllardır süregelen çözümsüzlüğün müsebbibi olmadığı gibi Kıbrıs Türkü de sonsuza kadar çözümsüzlüğün kurbanı ve mağduru olmayı asla kabullenmeyecektir” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı, Türk Silahlı Kuvvetler Günü ve Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, milli ve dini bayramların, milletlerin ve halkların ulus ve halk olma bilincini güçlendiren, tazeleyen ve özünde sevincin, gururun, birlik ve bütünlüğün, kucaklaşmanın olduğu süreçlerin genç kuşaklara aktarılmasına vesile teşkil eden güzellikler olduğunu söyledi.

 

Eroğlu “Bundan 89 yıl önce, Başkomutanlık Meydan Muharebesinde kazanılan büyük zafer; yandı, yıkıldı, yok oldu zannedilen bir Ulusun; atalarına has yüksek inanç, birlik, dayanışma, vatanı için kendini feda etme ve özgür yaşama bilinci sayesinde neler başarılabileceğinin en açık, en görkemli kanıtıdır” dedi.

 

30 AĞUSTOS

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

 

“Bugün Çanakkale’den, Sakarya’ya kadar uzanan, Ulusumuza özgü bir kahramanlık destanının sonunda, bin yıllık Türk vatanını istilaya yeltenen düşman güçlere karşı, yüce Atatürk’ün önderliğinde Anadolu insanının imkânsızı başardığı Büyük Taarruzun, 30 Ağustos 1922 de gerçekleşen Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonunda büyük zaferle sonuçlandığı tarihi bir gündür.

 

Hiç kuşkusuz, ‘Ben büyük ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir’ diyen Yüce önder Atatürk’ün bu düşünce temelinde açtığı özgürlük yolunda ilerleyen, büyük ve güçlü Türkiye; Kıbrıs Türk Halkı’nın da bağımsızlık ve egemenliğinin tek güvencesidir”

 

“ADADA, KÖKÜ GEÇMİŞİN ACILARINA DAYALI GERÇEKLER VAR”

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının, geçmişi insanlık tarihinin başlangıcına kadar uzanan, tarihinin hiçbir döneminde esaret ve köleliği kabullenmeyen, özgürlük ve bağımsızlığı güçlü bir inanç ve aşk derecesinde benimseyen, büyük tarihsel olaylara, zaferlere ve medeniyetlere damgasını vuran, mazlum ve ezilen, itilip kakılan, sömürülen halklara, adalet ve insanlık götürmüş, büyük bir ulusun ayrılmaz ve kopmaz bir parçası olduğunu söyledi.

 

Eroğlu, “Bu ayrılmazlık ve kopmazlık bilinciyle, büyük bedeller ödemeyi göze alarak yurt edindiğimiz bu topraklar üzerinde, yüce Türk Ulusu’nun kederleri hep kederimiz, sevinçleri, sevincimiz, gurur günleri gururumuz, bayramları bayramımız, zaferleri ise zaferimiz olmuştur” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, şöyle devam etti:

 

“Bugün eğer bu vatan toprakları üzerinde; kaderin garip bir tecellisi olarak Anavatandan ayrı düştüğümüz bir asrı aşkın süre boyunca, yok edilememişsek. Kendi mili ve dini değerlerimizle bir yaşam sürdürmeyi başarmışsak ve bugün özgür ve egemen bir devletin yurttaşları olmanın gururunu yaşıyorsak, kuşkusuzdur ki; bunu, Büyük Türk Ulusu gibi müstesna bir ulusa mensup olmamıza borçluyuz. Bugün adada; kökü geçmişin acılarına dayalı gerçekler vardır. Güneş her gün; adada yaşayan, iki halkın, iki kültürün, iki dinin ve iki egemen devletin üzerine doğmaktadır”

 

“ARTIK YOLUN SONUNA GELİNMİŞTİR”

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rumların her türlü engelleme, kışkırtma ve zamana oynama stratejilerine rağmen sabırla bir müzakere süreci sürdürdüğünü söyledi.

 

Eroğlu, “Ancak artık yolun sonuna gelinmiştir. Bizim aradığımız çözüm; adadaki gerçekleri göz ardı etmeyen ve iki egemen halkın yeni bir ortaklıkla sürdürebileceği kalıcı ve onurlu bir çözümdür. Ancak herkes bilmelidir ki; Türk Ulusu yıllardır süregelen çözümsüzlüğün müsebbibi olmadığı gibi Kıbrıs Türkü de sonsuza kadar çözümsüzlüğün kurbanı ve mağduru olmayı asla kabullenmeyecektir” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

 

“Bu inanç ve kararlılıkla Ulusal Kurtuluş Savaşının Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını minnet, şükran ve saygıyla anarken, Halkımızın; yüce Ulusumuzun; kahraman Ordumuzun; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri mensuplarımızın, tüm gazilerimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı ile yüce dinimizin en anlamlı günlerinden biri olan mübarek Ramazan Bayramlarını en içten dileklerimle kutlarım.

 

Bu güzel ve anlamlı günde; Ulusumuza ve halkımıza, birlik, dirlik, barış ve huzur dileklerimi iletir; başta Devletimizin kurucusu Sn. Rauf R. Denktaş olmak üzere bütün hastalarımıza şifa, şehitlerimize rahmet ve bütün insanlık için, barışın adaletin ve hakça paylaşımın egemen olduğu bir dünya dilerim”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler