1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NDAN UBP'YE...
EROĞLUNDAN UBPYE...

EROĞLU'NDAN UBP'YE...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, aralıksız 34 yıl UBP bünyesinde bulunduğunu, yıllarca parti başkanlığı yaptığını ve partinin adayı olarak Cumhurbaşkanı seçildiğini anımsatarak, ülkenin ve halkın menfaatleri için tüm partilerin başarılı olmalarını istediği gi

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, aralıksız 34 yıl UBP bünyesinde bulunduğunu, yıllarca parti başkanlığı yaptığını ve partinin adayı olarak Cumhurbaşkanı seçildiğini anımsatarak, ülkenin ve halkın menfaatleri için tüm partilerin başarılı olmalarını istediği gibi iktidar partisi UBP’nin de başarılı olmasını istemesinin gayet doğal olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, ancak; yapılan güvenilir kamuoyu yoklamaları ve UBP’lilerin her yerde söylediklerinin, vatandaşların kendilerine ilettikleri durumun endişe yarattığını ifade etmesinin kimseyi incitmemesi gerektiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı, daha önce de Başbakan ile de, Ulusal Birlik Parti’sinin kişiselleştirilmesinden ve ülkedeki gidişattan duyduğu endişeleri paylaştığını, “Dervişçi veya İrsenci” sözlerinin partide bölünmelere neden olabileceğini ve bu sözlerden vazgeçilmesini istediğini ancak bunun devam ettirildiğini ifade etti.

Uyarılarının dikkate alınıp alınmamasının Başbakan’ın kararı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, UBP’yi gerçekten düşünen ve sevenler tarafından yapılması gerekenlerin, gerçekler ışığında partinin geleceği düşünülerek hareket edilmesi ve gereken cesur adımların atılması olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı, “Kimse beni bazı açıklama oyunları ve tahriklerle UBP tabanı ile karşı karşıya getirme hayaline kapılmasın, bir takım kafa karışıklığı yaratma çabaları ile ülkede ve partide yaşanan sıkıntıların üstünü örtmeye kalkışmasın” dedi.

Uzun yıllar birlikte çalıştığı ilçe başkanlarının da parti ve ülkedeki durumu çok iyi bildiğinden, kendisini iyi anladığından emin olduğunu, “olağan kurultaya gidilirken ülkede neler yapılıyor, neler oluyor sorularını sormak ve gelişmeleri iyi değerlendirmek ilçe başkanlarının görevleri arasında olduğu kanaatini taşıdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı, bu kurultaydaki yarışın parti içi bir yarış, her iki adayın da UBP’li olduğunun unutulmaması ve ona göre hareket edilmesi temennisinde bulunarak 19’uncu UBP Kurultayı’nda ülke için, halk için en doğru kararın verileceğine inandığının ifade etti.

Cumhurbaşkanı açıklamasında şöyle dedi:

“Ulusal Birlik Partisi’nin 21 Ekim’de gerçekleştirilecek 19’uncu Olağan Kurultayı ile ilgili süreci izlemeye çalışıyorum. İnşallah kurultay ülkemize olumlu sonuçlar getirecektir.

Herkesin malumu olduğu üzere halkımızın takdiri ile 1976’dan 2010 yılına kadar aralıksız 34 yıl UBP’nin bünyesinde bulundum. UBP İlçe Başkanlığı, kesintisiz 34 yıl UBP milletvekilliği, Bakan ve Başbakan olarak görev yaptım.

UBP adayı olarak Cumhurbaşkanı seçildim.

Görevimi ülkemin, halkımın Devletimizin çıkarları doğrultusunda Anayasamıza uygun bir şekilde yapmaya çalışıyorum.

Ülkemin ve halkımın menfaatleri için tüm partilerin başarılı olmalarını istediğim gibi iktidar partisi UBP’nin de başarılı olmasını istemem gayet doğaldır. Ancak, yapılan güvenilir kamuoyu yoklamaları ve UBP’lilerin her yerde söyledikleri, vatandaşların bize ilettikleri durumun endişe yarattığını ifade etmemin kimseyi incitmemesi gerekir.

Bir gazeteye vermiş olduğum mülakat sırasında gazete muhabirinin bir sorusu üzerine bana iletilenlerden ve saptamalarımdan yola çıkarak UBP ile ilgili düşüncelerimi samimi bir şekilde ortaya koydum.

Daha önce de zaten Sayın Başbakanla da Ulusal Birlik Parti’sinin kişiselleştirilmesinden ve ülkedeki gidişattan duyduğum endişeleri paylaşmıştım ve Dervişçi veya İrsenci sözlerinin partide bölünmelere neden olabileceğini ve bu sözlerden vazgeçilmesini istemiştim ama devam ettirildi.

Uyarılarımın dikkate alınıp alınmaması Sayın Başbakan’ın kararıdır.

Bana göre UBP’yi gerçekten düşünen ve sevenler tarafından yapılması gerekenler, gerçekler ışığında partinin geleceği düşünülerek hareket edilmesi ve gereken cesur adımların atılmasıdır.

Ben UBP yöneticilerinin yerinde olsam UBP’ye bunca yıl hizmet veren bir eski Genel Başkan ve Başbakan’ın neden bu sözleri söylediğini iyi düşünür, sözlerini dikkate alır bundan yararlanma gayreti içinde olurdum.
Ama belli ki parti içinde benim ifade ettiğimden de öte sıkıntılı bir durum var.

UBP’liler beni iyi bilir. Ben de onları iyi tanırım. Uzun yıllar oraya, buraya sapmadan, oraya buraya gidip-gelmeden, aynı yolda birlikte yürüdük.
Kimin bugünlerde ne yapmaya çalıştığının iyi anlaşılacağına inancım tamdır.

Kimse beni bazı açıklama oyunları ve tahriklerle UBP tabanı ile karşı karşıya getirme hayaline kapılmasın, bir takım kafa karışıklığı yaratma çabaları ile ülkede ve partide yaşanan sıkıntıların üstünü örtmeye kalkışmasın.

Gerçek dost acı söyler.

Uzun yıllar birlikte çalıştığım ilçe başkanlarının da parti ve ülkedeki durumu çok iyi bildiğinden, beni iyi anladığından eminim.

Olağan Kurultaya gidilirken ülkede neler yapılıyor, neler oluyor sorularını sormak ve gelişmeleri iyi değerlendirmek ilçe başkanlarının görevleri arasında olmalıdır kanaatindeyim.

Bu kurultaydaki yarışın parti içi bir yarış, her iki adayın da UBP’li olduğunun unutulmaması ve ona göre hareket edilmesi temennisi ile 19’uncu UBP Kurultayında ülkemiz için halkımız için en doğru kararın verileceğine inanıyor herkese candan başarılar diliyorum. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

 

 

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler