1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NDAN 'SOYKIRIM' BENZETMESİ
EROĞLUNDAN SOYKIRIM BENZETMESİ

EROĞLU'NDAN 'SOYKIRIM' BENZETMESİ

Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının tarihte benzeri az olan bir soykırım planıyla karşı karşıya bırakıldığını söyledi

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nın yanı sıra 2013 yılı Şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerinden dolayı Rum tarafının Temmuz’dan sonra müzakerelerde açılım yapmasını beklemediklerini ve bu tarihten sonra müzakerelerin anlamını yitireceğini kaydetti.

Eroğlu, “1 Temmuz’a kadar bir antlaşma olmalı. Kıbrıs sorunu, 1 Temmuz tarihine kadar çözülmezse Kıbrıs sorununun bu şekilde bir çözümünün Rum tarafının tutumu ile mümkün olmadığının kabul edilmesi gerektiği inancındayım. 44 yıldır tüm yöntemleri denedik” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı ile Uluslararası İnsancıl Hukuk İslam Forumu’nun düzenlediği “Uluslararası İnsancıl Hukuk İhlalleri Semineri”nin açılışında yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı ile ilişkilerin geliştirilmesi yönünde adımlar atılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Seminerde tüm insanlığı ilgilendiren güncel konulara el atılacağını kaydeden Eroğlu, sonuçları merakla bekleyip takip edeceğini söyledi.

“TARİHTE BENZERİ AZ OLAN BİR SOYKIRIM”

Eroğlu kouşmasında, Kıbrıs Türk halkının tarihte benzeri az olan bir soykırım planıyla karşı karşıya bırakıldığını ve ortağı olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti devletinden silah zoruyla atıldığını söyledi.

“GEÇMİŞTEN DERS ALMALI”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

“Geçmişe saplanıp kalmayalım, ama geçmişi tamamen de unutmayalım... Geçmişten ders almalı, tedbirli olmalıyız ki geçmişteki acıları yaşayalım. Biz meseleye böyle yaklaşıyoruz. Rum tarafı ile devam eden müzakere sürecindeki tutumumuz ortadadır”.

“ÇOK TARAFLI TOPLANTIDA AB ÜLKELERİ VE BM GÜVENLİK KONSEYİ’Nİ DE İSTİYORLAR”

Devam eden müzakerelerde gelinen aşama hakkında da bilgi veren Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın Mart ayı sonunda gelinen noktayla ilgili bir rapor sunacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin de bu raporu değerlendirdikten sonra ya çok taraflı bir toplantı çağrısında bulunacağını ya da kendi raporunu Güvenlik Konseyi’ne sunacağını belirtti.

Eroğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin katılacağı bu çok taraflı konferansa Kıbrıs Türk halkı adına ben, Kıbrıs Rum halkı adına da Hristofyas katılacak. Genel Sekreter de bu toplantıya başkanlık edecek. Rum tarafı, bu anlayışa karşı. Devam ettirdiğimiz müzakereler zaten Kıbrıslıca bir çözüm arayışıyla yürütülüyor. Bunu bizden önce onlar istemiştir. Ama işine gelmediği zamanlar bu çok taraflı toplantıya BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi, AB’nin 27 ülkesi, garantörler ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak kendisi katılacak. Rum tarafının üyeliğinden dolayı ne AB’nin ne de BM’nin tarafsız olması mümkün değildir”.

“RUMLAR ZAMANA OYNUYOR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 1968’de başlayan müzakerelerin devam ettirilmesinden yana olan Güney Kıbrıs’ın bugüne kadar çıkan bütün anlaşma metinlerini reddettiğini ve bu metinlerin rafa kaldırıldığını söyledi.

 “ORTADA DOĞAL BİR TAKVİM VAR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıslı Rumların AB dönem başkanlığının yanı sıra 2013 yılı Şubat ayında başkanlık seçimlerinden dolayı Rum tarafının Temmuz’dan sonra müzakerelerde açılım yapmasını beklemediklerini ve bu tarihten sonra müzakerelerin anlamını yitireceğini kaydetti.

Eroğlu, “Biz anlaşmayı isteyen tarafız ve anlaşma isteyen taraf olarak bunu Annan Planı’nda ortaya koyduk. Ben, Annan Planı’na hayır dedim ama halkım yüzde 65 ile Annan Planı’na evet dedi. Türkiye de bu anlaşmaya sıcak bakmıştır” dedi.

 “ÇÖZÜM BULUNMAZSA BÖLGEDE BİR SORUN YAŞANABİLİR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakere masasına dik, karşılıklı al - ver gerektiğini bilerek oturduklarını ancak Rum tarafında böyle bir düşünce olmadığı sürece bir anlaşmanın yolunu bulmanın zorlaştığını söyledi.

Rum tarafının İsrail ile işbirliği içine girmesinin bazı yeni problemlerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini söyleyen Eroğlu, özellikle doğalgazı bulduktan sonra müzakere masasındaki uzlaşmazlığını daha da artıran ve Türkiye’ye karşı daha değişik tavırlar içine giren bir Rum yönetimi ile karşı karşıya olduklarını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 587 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler