1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NDAN SONA HAZIRLIK
EROĞLUNDAN SONA HAZIRLIK

EROĞLU'NDAN SONA HAZIRLIK

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 48 yıldır devam eden ve Rum tarafının uzlaşmazlığı nedeniyle sonuca ulaşamayan müzakerelerin Kıbrıs Türk halkını usandırdığını kaydederek, “ BM de usanmışsa bu işi öyle ya da böyle bitirir” dedi. Cumhurbaşkanı Derv

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 48 yıldır devam eden ve Rum tarafının uzlaşmazlığı nedeniyle sonuca ulaşamayan müzakerelerin Kıbrıs Türk halkını usandırdığını kaydederek, “ BM de usanmışsa bu işi öyle ya da böyle bitirir” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Doğu Akdeniz Doğa Koleji öğrencileriyle seminerde bir araya gelerek, yaşamını ve siyasetteki başarı öyküsünü paylaştı, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs sorununa ilişkin soruya verdiği yanıtta, Türk tarafının anlaşmadan yana olduğunu ancak, anlaşmak için de müzakere masasında iki kişiye ihtiyaç olduğunu, Rum tarafının aynı oyunu oynamaya devam ederek, Kıbrıs Türk tarafını müzakere masasında tutup mesafe kat etme düşüncesinde olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “48 yıldır devam eden müzakereler artık insanları sıkmaya başladı. 48 yıldır görüşülüyor. Bir soruna 48 yılda çare bulunmamışsa, kronikleşmiş, çözümü zor hale gelmiştir. 1 Temmuz’a kadar anlaşma olur mu, olmaz mı onun arayışı içindeyiz. Bu sene bu olayı bitirmek istiyoruz” dedi.

BM’nin, Nisan veya Mayıs ayında açıklayacağı raporu beklediklerini kaydeden Eroğlu, “Eğer BM’de usanmışsa bu işi öyle ya da böyle bitirir” diye konuştu.

Müzakere masasındaki en önemli konunun toprak olduğunu kaydeden Eroğlu, topraksız devlet olamayacağını, toprağı altından alınan devletin, diğer kurucu devletin boyunduruğu altına gireceğini vurguladı.
Çapraz oy konusuna da değinen Eroğlu, Rum tarafının dönüşümlü başkanlık sisteminden kurtulmak amacıyla gündeme getirdiği “çapraz oy”un uygulanması durumunda Kıbrıs Türk halkının kendi liderini seçemeyeceğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1302 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler