1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NDAN ONAY
EROĞLUNDAN ONAY

EROĞLU'NDAN ONAY

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Sağlık Bakanlığı görevine, UBP Gazimağusa Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu’nun atanmasını onayladı. Başbakan İrsen Küçük tarafından dün akşamüstü Cumhurbaşkanı’na sunulan atanma önerisi yazısına, Eroğlu’ndan o

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Sağlık Bakanlığı görevine, UBP Gazimağusa Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu’nun atanmasını onayladı.

Başbakan İrsen Küçük tarafından dün akşamüstü Cumhurbaşkanı’na sunulan atanma önerisi yazısına, Eroğlu’ndan onay geldi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu açıklamasında, “Cumhurbaşkanımız Sayın Dr. Derviş Eroğlu, Başbakan Sayın İrsen Küçük tarafından Sağlık Bakanlığı’na atanması önerilen Dr. Ertuğrul Hasipoğlu’nun ‘atanma önerisini’ onaylayarak Başbakanlığa göndermişlerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Sağlık Bakanlığı görevi, UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in 7 Eylül’de bu görevden alınmasından beri boş bulunuyordu. Bakanlığa, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu vekalet ediyordu.

Başbakan İrsen Küçük, Sağlık Bakanlığı’na atadığı Hasipoğlu’nun sürdürdüğü UBP Genel Sekreterliği görevine ise Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’un atanacağını söylemişti.

Başbakan Küçük, UBP Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst’ü görevden almasıyla boşanan Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine ise UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan’ı atamıştı.

HASİPOĞLU KİMDİR?

Daha önce de Sağlık Bakanlığı yapan Ertuğrul Hasipoğlu’nun özgeçmişi, Cumhuriyet Meclisi web sitesindeki bilgilere göre şöyle:

“1941 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1958 yılında TMT’de görev aldı. 1964-66 yılları arasında tahsiline ara vererek Erenköy’e çıktı. Bölük komutanı olarak görev yaptı. 1967’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimliği dalında İhtisasa başladı. 1971 yılında ihtisasını tamamlayarak Kıbrıs’a döndü.

1972 yılında Mağusa Hastanesi’nde Doğum ve Kadın Hastalıkları uzmanı olarak göreve başladı. 1973 yılından itibaren Mağusa Türk Gücü Kulübü ile Mağusa Kooperatif İktisat Bankası Yönetim Kurullarında Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan olarak görev yaptı.1980-83 arası Kooperatif Merkez Bankası yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 1987-1990 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nde görev aldı.

1990 Genel Seçimlerinde, Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili seçildi ve 20.6.1990-1.1.1994 yıllarında Çalışma ve Sağlık Bakanı olarak görevini sürdürdü. 1993 Erken Genel Seçimlerinde UBP’den Gazimağusa Milletvekili seçildi. 16 Ağustos 1996 tarihinde Sağlık ve Çevre Bakanı olarak göreve başladı. 6 Aralık 1998 yılında yapılan Genel Seçimlerde 3.defa olarak Gazimağusa Milletvekili seçildi. 28 Aralık’ta yapılan seçimlerle KKTC Meclis Başkanlığı’na seçildi. 5 Ağustos 2002’de UBP’den istifa etti. 22 Kasım 2002’de Yenilikçi Atılım Partisi’ni kurdu ve 24 Ağustos 2003’de ise Adalet ve Barış Partisi olarak parti ismini değiştirerek meclis’te ABP olarak temsil edildi.

20 Şubat 2005 ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimleri’nde Demokrat Parti’den Gazimağusa milletvekili seçildi. 12 Ağustos 2010 tarihinde Demokrat Parti’den istifa ederek Bağımsız Milletvekili olarak görevini sürdürdü. 27 Eylül 2010 tarihinde ise UBP’ye katıldı.

Evli ve iki çocuk babası olan Ertuğrul Hasipoğlu, İngilizce biliyor.”

 

Bu haber toplam 1021 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler