1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NDAN KÜÇÜK'E LTB UYARISI
EROĞLUNDAN KÜÇÜKE LTB UYARISI

EROĞLU'NDAN KÜÇÜK'E LTB UYARISI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ülkeyi ve Lefkoşa’yı çöp deryasından kurtarmak için hükümetin acilen karar alması, kaynaklarını devreye koyarak borcu yeniden yapılandırması ve yeni kaynak yaratarak çalışanların maaşlarını ödemesi gerektiğini söyledi. C

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ülkeyi ve Lefkoşa’yı çöp deryasından kurtarmak için hükümetin acilen karar alması, kaynaklarını devreye koyarak borcu yeniden yapılandırması ve yeni kaynak yaratarak çalışanların maaşlarını ödemesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bana göre bundan sonra yapılması gereken belediye başkanının istifa etmesi veya izne ayrılması değil, çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi ve maaşlarını almasıdır. Burada da görev hükümetindir” ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Oğuz Köse bugün bir kabulünde bir soru üzerine, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde devam eden sorun hakkında değerlendirmelerde bulundu.

BAŞBAKAN İLE GÖRÜŞME

LTB’deki sorunun çok uzadığını, bu kadar uzamaması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, ilk grevden sonra Başbakan’ın devreye girip iki bakanı da devreye sokup bir uzlaşı protokolü imzalamasının ardından sorunun bitmesi gerekirken ardından eylemlerin sürdüğünü belirtti.

Yapılan mutabakatın ardından Başbakan ile telefon görüşmesi yaptığını ifade eden Eroğlu, şunları söyledi:

“Başbakan’a ‘olaya müdahil oldunuz, iki bakanınıza imza attırdınız, bu şartlarda yapmanız gereken belediyenin borcunu kabullenerek zamana yayma, gerekli kaynağı elde ederek devletten alacağı katkıyı tam olarak almalarını sağlamaktır. Çünkü şu anda borcuna kesiyor. Hem çalışanların maaşlarını almalarına da olanak sağlamak durumundasınız’ dedim. Kendileri de sıcak baktığını ifade eden sözler kullanmasına rağmen sözler yerine getirilmedi ve eyleme gidildi”.

İlk eylemden itibaren olaya mümkün olduğunca müdahil olmamaya çalışmasına rağmen gelişmeleri izlediğini ifade eden Eroğlu, artık boyutları ileriye taşmış bir sorunla karşı karşıya olunduğunu söyledi.

Başbakan’ın belediye başkanı ve meclis üyeleriyle basın toplantısı yapıp belediye ile ilgili konuştuğunu ve İstanbul’daki bir programda konuyla ilgili açıklama yaptığını, Belediye başkanı ve meclis üyeleri olmadan sendikayı çağırıp belirli sözler vererek grevin kaldırılmasını sağladığını belirten Eroğlu, bu durumda müdahil olmadığını söylemesine rağmen Başbakan’ın verdiği sözler bulunduğunu kaydetti. Eroğlu, Sendika başkanının da televizyondan “Biz başbakanın sözlerine güveniyoruz” dediğini belirtti.

YAPILMASI GEREKEN

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

“Bana göre bundan sonra yapılması gereken, belediye başkanının istifa etmesi veya izne ayrılması değil; çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesidir. 2 aydır maaş alamayan belediye çalışanlarının maaşlarını almasıdır. Burada da görev hükümetindir. Belediye başkanı ve meclis üyeleri sorumludur desek de neticede devreye girmiş, sözler vermiş ve grevin kalkmasını sağlamış bir hükümet var ortada. Kapalı kapılar ardında konuşulanları bilemeyiz ama sendikanın açıklamalarından anlaşılan, ikinci grevin verilen sözlerle kalktığıdır. Buna göre o sözlerin yerine getirilmesi gerekiyor.

Belediye başkanının bunu kendi imkanları ile yapamayacağı ortada. Belediye meclisi toplanamıyor ve karar alamıyor. Bu noktada hükümetin devreye girmesi, borçların yeniden yapılandırılması olayına açılım getirerek, belediye çalışanlarının maaşlarını almalarına olanak sağlaması gerekiyor.

‘Belediye başkanı izne çıksın, istifa etsin’ gibi sözlerle bu olay bitmez. Belediye başkanı izne de çıksa, istifa da etse sorun aynı sorundur. Belediye başkanı izne ayrıldığında veya istifa ettiğinde sorun çözüleceğine göre demek ki bir imkan vardır. Bu imkanı şimdi kullansın. Artık insanlarımızın isyan noktasına geldiği bu zamanda hükümete düşen görev verilen sözlerin yerine getirilmesi için adım atılmasıdır.”

Belediye başkanlarının seçimle gelip seçimle gittiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, bir sonraki seçimde partinin bu belediye başkanını aday göstermemesiyle sorunun ortadan kalkabileceğini ifade etti.

İSTİFA VEYA İZİN

Eroğlu, “Çöpler artık insanları tedirgin edecek boyutlara ulaşmıştır. Bu şartlarda hala daha MYK’yı toplayıp izne ayrılmasını veya istifa etmesini beklemek -ki böyle bir yetkisi yoktur- hoş değil. Boşu boşuna kırgınlıklar oluyor. Halkta oluşan tepkiler sadece belediye başkanına değil, hükümete ve belediye çalışanlarına da oluyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şimdi yapılması gerekenin, yeni bir anlayışla belediye başkanı, belediye meclis üyeleri, çalışanlar ve hükümetin imkanlarını ortaya koyup çöp deryasından ülkeyi kurtarmak ve maaşını alamayan belediye çalışanlarının maaşını ödemek olduğunu vurguladı.

Eroğlu, daha sonra Belediye başkanının belediye meclis üyeleri ile alması gereken tedbirler olduğunu ve bunların alınması gerektiğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI OLARAK DÜŞÜNCELERİ

İlk grevden sonra Başbakan ile konuşup dikkatini çekip müdahil olmaya çalıştığını ancak ikinci grev ve verilen sözlerden sonraki sorun karşısında cumhurbaşkanının olaya uzaktan bakmayıp düşüncelerini ortaya koyması beklentisi olduğunu gördüğünü vurgulayan Eroğlu, “Benim görüşüm budur. İstifa ile, izne ayrılma ile sorun çözülmez. Sorunun belediye bütçesi ile ve belediye meclis üyelerinin toplantıya katılmadığı bir durumda çözülmesi mümkün değil. Devreye girmesi gereken grevi kaldırmak için sözler veren hükümettir. Hükümet verdiği sözleri yerine getirip çalışanları ödemeli, daha sonra da gerekli tedbirlerin alınması şart” dedi.

Eroğlu, ülkeyi ve Lefkoşa’yı çöp deryasından kurtarmak için hükümetin acilen karar alması, kaynaklarını devreye koyarak borcu yeniden yapılandırması ve yeni kaynak yaratarak çalışanların maaşlarını ödemesi gerektiğini söyledi.

Grev nedeniyle sendikaya düşen görevler de olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, sendika yönetiminin de greve yönlendirdiği üyelerinin durumunu düşünmesi, greve kalkarken sendikanın belirli bir kaynağı olduğunu göz önünde bulundurması gerektiğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1049 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler