1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NDAN ÇÖZÜM YANLILARINA...
EROĞLUNDAN ÇÖZÜM YANLILARINA...

EROĞLU'NDAN ÇÖZÜM YANLILARINA...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 1 Temmuz’dan sonra yapılması istenen müzakerelerin hiçbir sonuç doğurmayacağı konusunda Türkiye Cumhuriyeti ile aynı görüşü paylaştıklarını söyledi. Eroğlu, “Türk tarafı başından beri bir anlaşma olur düşüncesiyle

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 1 Temmuz’dan sonra yapılması istenen müzakerelerin hiçbir sonuç doğurmayacağı konusunda Türkiye Cumhuriyeti ile aynı görüşü paylaştıklarını söyledi.

Eroğlu, “Türk tarafı başından beri bir anlaşma olur düşüncesiyle müzakereleri sürdürmektedir. Ama Güney Kıbrıs’ta Başkanlık seçimleri tartışmasının erken başladığı ve 1 Temmuz’da AB Dönem Başkanlığı’nın Rum tarafına geçeceği düşünüldüğünde, görüşmelerin sürdürülmesinin hiçbir anlamı olmayacak. Bu konuda da, Türkiye Cumhuriyeti hükümetiyle tamamen aynı görüşteyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşte yaptığı açıklamada, mülkiyet konusunu görüştükleri bugünkü toplantıda, BM’nin taraflara sunduğu mülkiyetle ilgili görüşler üzerinde fikir teatisinde bulunduklarını söyledi. Eroğlu, “Mülkiyete konsantre olarak bir yakınlaşma sağlamaya çalıştık” dedi.

Mülkiyetle ilgili olarak özel temsilcilerin de yarın saat 15.00’de bir araya gelerek, tekrar görüşeceklerini kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:

“Detayları azaltmaya çalışarak, ortak kağıdı ortaya çıkarma yarışı içinde olacaklar… Liderler olarak ana konulardaki görüşlerimizi ortaya koyduk. Yarınki görüşmelerde özel temsilcilerimiz bu görüşler ışığında bir ortak kağıt hazırlama noktasına gelebilirler mi bunu görüşüp, tartışacak”

Liderlerin gelecek perşembe yine bir araya geleceğini kaydeden Eroğlu, BM Genel Sekreteri Alexander Downer’ın, pazar günü adaya dönüp, müzakerelere başkanlık ederken raporunu hazırlamaya çalışacağını söyledi.

“ANKARA’DAKİ GÖRÜŞMELER, BİZİ MEMNUN EDEN GÖRÜŞMELERDİ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir soru üzerine, Ankara’da yaptığı görüşmelerin memnun edici olduğunu söyledi.

Eroğlu, özellikle 1 Temmuz’a kadar bir anlaşma olur anlayışı içinde süreci de zorlayarak görüşmelere devam etme konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanlığı ile görüş birliği içinde olduklarını bir kere daha gördüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Türk tarafı olarak, 1 Temmuz’a kadar süreci zorlayıp, bir anlaşma olur mu, olmaz mı bunu kamuoyunun bilgisine getirmeye çalışacağız” dedi.

“HRİSTOFYAS’IN MÜZAKERELERDE ESNEMESİNİ BEKLEMEK HAYALPERESTLİK”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’taki Başkanlık seçimleri ve Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nın sürece etkilerine de değinerek, büyük ihtimalle aday olacak Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın müzakere masasında esnemesini beklemenin hayalperestlik olacağını söyledi.

Eroğlu, “Kıbrıs Türk halkı, genel olarak bir anlaşma arzusunda olmakla birlikte, bu topraklarda onuruyla, huzur ve güven içinde yaşayabileceği bir anlaşma arayışı içindedir. Kendi içimizdeki bazı siyasi partilerin sadece bizi zorlayarak, taviz ver düşüncesiyle hareket içine girmesi, karşı taraf hareket etmediği sürece bir anlam ifade etmiyor” dedi.

“KENDİ KENDİMİZİ SUÇLAMAKTAN VAZGEÇELİM”

Seçildiği günden beri müzakere masasına ne maksatla oturduğunu ve neyin arayışı içinde olduğunun bildiğine işaret eden Eroğlu, müzakereleri anlaşma olur düşüncesiyle sürdürdüklerini ancak karşı taraftan aynı anlayışı bugüne kadar olmadığı gibi, 1 Temmuz’dan sonra da göreceklerini sanmadıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Kendi kendimizi de suçlamaktan da vazgeçelim. Çünkü bugüne kadar Rum tarafı hep anlaşmazlık sergiledi. Kendi menfaatine olan anlaşma metinlerinin bile Rumlar tarafından reddedildiği gerçeği bilinerek bazı tavırlar sergilenmesinde yarar var” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler