1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NDAN 'B PLANI' İMASI
EROĞLUNDAN B PLANI İMASI

EROĞLU'NDAN 'B PLANI' İMASI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir kabulü sırasında, bugüne kadar pek anlaşmaya yanaşmayan Rum tarafının son fırsatı yeni bir anlayışla değerlendirip, Türk tarafının gösterdiği anlayışı göstermesi gerektiğini söyledi. Görüşmelerin ağır ağır sonuna doğru yak

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir kabulü sırasında, bugüne kadar pek anlaşmaya yanaşmayan Rum tarafının son fırsatı yeni bir anlayışla değerlendirip, Türk tarafının gösterdiği anlayışı göstermesi gerektiğini söyledi.

Görüşmelerin ağır ağır sonuna doğru yaklaşıldığını kaydeden Eroğlu, bir anlaşma olması için iyi niyetle uğraşmalarına rağmen, bugüne kadar ortaya çıkan anlaşma taslaklarının hep Rumlar tarafından reddedildiğini hatırlattı.

Eroğlu “Bu son şansı en iyi şekilde değerlendirmek lazım. Anlaşma olursa herkes memnun olur. Olmazsa kurduğumuz bir devletimiz var, bu devleti en iyi şekilde yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

Türk tarafının iki bölgeli, iki halka dayalı, eşit statüde iki devletin kuracağı yeni bir ortaklık devleti istediğine vurgu yapan Eroğlu, bugüne kadar anlaşmaya pek yanaşmak istemeyen Rum tarafının son fırsatı yeni bir anlayışla değerlendirip değerlendirmeyeceğinin zamanla görüleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, devam eden müzakere sürecine de değinerek, haftada bir gün liderlerin 2 gün de BM temsilcilerinin taraflarla ayrı ayrı görüşmelerde bulunacağını ve New York’a Ocak ayının ikinci yarısında gidileceğini söyledi.

Eroğlu, “Bu çalışmadan sonra anlaşma olur mu olmaz mı onu hep beraber göreceğiz. Biz iyi niyetle müzakereleri sürdürüp anlaşma arayışı içerisindeyiz. Aynı iyiniyeti Rumlar da ortaya koyarsa anlaşabiliriz” dedi.

Eroğlu şöyle devam etti:

“Müzakereler 1977’den beri devam ediyor. Artık bu son görüşme olabilir diye bir düşüncemiz vardır. BM Genel Sekreteri’nin de sonuç alınmayan müzakereleri devam ettirmekten usandığını bize hissettirmeye başladığını görüyoruz”.

 

Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler