1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NDAN '1 MAYIS' MESAJI
EROĞLUNDAN 1 MAYIS MESAJI

EROĞLU'NDAN '1 MAYIS' MESAJI

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı dolaysı ile mesaj yayımladı

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ülkenin en ciddi sorunlarından birinin işsizlik olduğunu, bunun yanında dar ve sabit gelirlilerin yaşam kalitelerinin geri çekilmemesi için gerekli politikaların sergilenmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı dolaysı ile yayımladığı mesajda, 1 Mayıs’ın ülkelerin ekonomik faaliyetlerinde büyük emeği bulunan işçi ve emekçilerin hak arayışlarının mücadelesini simgeleyen çok özel bir gün olduğunu ifade etti.

Küresel ekonomik krizin devam ettiğini belirten Eroğlu, güçlü ekonomik yapılara sahip Avrupa ülkeleri dahi kriz karşısında ciddi sarsıntılar geçirmekte olduğunu, AB ve Euro bölgesinin geleceğini bile tehdit eden kriz karşısında, hükümetlerin farklı halk katmanlarının sosyal ve ekonomik yaşamını olumsuz etkileyen acıtıcı ve yakıcı önlemler almak durumunda kaldığını belirtti.

“YAPISAL SIKINTILAR DA VAR”

1 Mayıs’a ülkeler ve emekçilerin ekonomik kriz ortamında girdiğini belirten Eroğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ise dünyada yaşanan ekonomik krizin etkilerinin yanında, yapısal sorunlarımızdan kaynaklanan sıkıntıların yaşanmakta olduğu da yadsınmaz bir gerçektir” dedi.

TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ....

Eroğlu, uygulanan haksız ve adaletsiz ambargolara rağmen, KKTC’yi rahatlatan ve krizin daha az düzeyde hissedilmesine neden olan en büyük avantajın, dünyada krizler yaşanırken, sağlıklı bir ekonomik büyüme çizgisini sürdüren Anavatan Türkiye’nin tüm imkanlarıyla vermeye devam ettiği mali katkı ve destek olduğunu belirtti.

Karşılıklı ekonomik bağımlılık ve ilişkilerin giderek yoğunluk kazandığı dünyada, bir ülkede baş gösteren ekonomik krizin, domino taşı gibi diğer ülkeleri de etkisi altına aldığına işaret eden Eroğlu, “Türkiye böylesi bir ekonomik krizde istikrarını korumak bir yana büyüme ve gelişme mucizesini yakalamış ender ülkelerden biridir” dedi.

“EKONOMİNİN REKABETÇİ BİR YAPIYA KAVUŞTURULMASI ULUSAL BİR HEDEF”

Eroğlu, “KKTC olarak Türkiye’nin bu deneyim ve birikimlerinden yararlanarak, ülkemizde de ekonomik dönüşümleri gerçekleştirmek ve mali yapımızı güçlendirerek ekonominin rekabetçi bir yapıya kavuşturulması ulusal bir hedef olarak önümüzde durmaktadır” diye devam etti.

Eroğlu, “İşçi ve emekçilerin ülkemizin ulusal gelirine en büyük katkıyı yaptıkları gibi, milli gelirden de yaptıkları katkı oranında pay almalıdırlar. Çalışan kesim olarak gerekli payı alamadıkları kanaatinde olabilirler. Ne var ki, ambargo ve izolasyonlar altındaki bir ülkede yaşadıklarını, globalleşen dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle süper güçlerin ekonomilerinin bile kriz nedeniyle ücretlerde kısıtlamalara gittiğini ve bu ülkelerde işsizliğin arttığı olgusunu da unutmamak gerektiğine inanmaktayım” dedi.

DAR VE SABİT GELİRLİ KATMANLARIN DA YAŞAM KALİTESİ...

Sorumluluk bilinciyle hareket edilir ve dünyada yaşanan gerçekler göz önüne alındığı takdirde sorunların aşılması ve emekçilerin özlenen noktalara taşınmasının mümkün olduğunu belirten Eroğlu, “Ülkemizin her alanda yeniden yapılandırılması yönünde adımlar atılırken; dar ve sabit gelirli katmanların da yaşam kalitesini mümkün olduğu kadar gerilere çekmemenin politik yaklaşımlarını sergilemek durumundayız” dedi.

İŞSİZLİK EN BÜYÜ SORUNLARDAN BİRİDİR”

Alınacak önlemlerin, halk, sivil toplum kuruluşları ve sendikal yapılarla paylaşılarak alınmasının sosyal birliğin tesisi ve devamı açısından elzem olduğunu belirten Eroğlu, “İşsizlik ülkemizin en ciddi sorunlarından biridir. Özellikle; en büyük servetimiz olan beyin gücünün ülkede barındırılması ve göç yollarına düşmemesi hususunda özgün projeler gündeme getirilmeli ekonomik paydaşlarla; gençlerimize aş, iş ve gelecek sağlayacak tedbirlerin alınması yaşamsal bir önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

SUÇ ORANINDAKİ ARTIŞLAR

Suç oranlarındaki artışlar karşısında ilgili kurumların harekete geçirilmesi gerektiğini de belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Ceza yasaları dahil; sosyal katılımı ve sağlıklı toplum yapısını güçlendirecek diğer yasal ve idari önlemler süratle masaya yatırılmalıdır” dedi.

KIBRIS KONUSU

Kıbrıs konusu ile ilgili olarak ise Eroğlu, “İçinden geçtiğimiz, kritik ve karmaşık süreçte; en çok ihtiyaç duyduğumuz şey toplumsal birliğin güçlendirilmesi ve her alanda bir anlayış birliğinin sağlanmasıdır. Çünkü Rum tarafı; bütün iyi niyetli ve sürdürülebilir bir uzlaşmayı öngören yaklaşımlarımıza ne yazık ki; haksız yere elde ettiği tanınmışlık zırhını kullanarak olumsuz bir tavır sergilemektedir” dedi.

“ÇÖZÜME ULAŞILMASI SÜRPRİZ DEĞİL, NEREDEYSE OLANAKSIZDIR”

Müzakerelerde hedefin, geçmişteki acıları yaşatmayacak, Kıbrıs Türkü’nün kurulacak ortaklık devletinden dışlanamayacağı, eşitlik ve egemenlik haklarının güvenceye alındığı, Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün devam edeceği bir çözüm olduğunu ifade eden Eroğlu, “Ancak; Rumların bu hakimiyetçi yaklaşımları ile bir çözüme ulaşılması sürpriz değil, neredeyse olanaksızdır” şeklinde devam etti.

“UZLAŞMAZLIKLA SUÇLANMAMIZ RUMLARIN UZLAŞMAZLIĞINI TEŞVİK EDER BİR SONUÇ YARATMAKTADIR”

Kıbrıs Türkünün açıkta olmadığını, Anavatan Türkiye tarafından da tanınan bir devleti bulunduğunu yineleyen Eroğlu, bazı kesimlerin kendisini uzlaşmazlıkla suçlamasına atıfta bulunarak “Birliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde; haksız ve mesnetsiz bir şekilde bazı siyasi parti yetkilileri tarafından uzlaşmazlıkla suçlanmamız, halkımıza ve ulusal davamıza hizmet etmeyip tam tersi Rumların uzlaşmazlığını teşvik eder bir sonuç yaratmaktadır. Herkes bilmelidir ki; halkımız daha uzun süre çözümsüzlüğün tutsağı olduğu bir yaşama mahkum edilemez” dedi.

Eroğlu, “Halkımızın ve emekçilerin 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramlarını kutlar, birlikte üreten ve hakça paylaşan bir toplum ve gelir dağılımının adil olduğu, açlık, sefalet ve sömürünün son bulduğu bir dünya dilerim” ifadeleriyle mesajındı tamamladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 531 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler