1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NA GÖRE SONUNA GELİNDİ
EROĞLUNA GÖRE SONUNA GELİNDİ

EROĞLU'NA GÖRE SONUNA GELİNDİ

Eroğlu, 22 - 24 Ocak’ta New York Greentree’de yapılacak zirvenin Kıbrıs için de, BM için de son şans olacağını söyledi

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 22 - 24 Ocak’ta New York Greentree’de yapılacak zirvenin Kıbrıs için de, BM için de son şans olacağını söyledi. Eroğlu, Greentree zirvesinde anlaşmaya giden bir yol bulabileceklerini düşündüğünü kaydederek, “Olur mu olmaz mı göreceğiz” dedi.

 

Eroğlu, Antalya Kepez Belediyesi heyetini kabulündeki konuşmada, Kıbrıs sorununa da değindi ve değerlendirmeler yaptı.

 

“GÜÇLÜ BİR ANAVATAN MÜZAKERE MASASINDA GÜÇ VERİYOR”

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakere masasında arkalarında güçlü bir Anavatan olduğunu hissetmenin kendilerine güç verdiğini ifade ederek şöyle konuştu:

 

“Müzakerelerle bir yere varmaya çalışıyoruz. Yaşayabilir, kalıcı bir anlaşma yapmaya çalışıyoruz. Sadece bizim arzumuzla bir yere varılamayacağını sık sık söylüyoruz. Karşı tarafın da aynı niyeti sergilemesi gerekir ki bir yere varabilelim.

 

Yakın bir gelecekte, 22 - 24 Ocak’ta New York’a yakın Greentree’de bir araya geliyoruz. Kıbrıs’ta son iki toplantımız kaldı liderler olarak. Mekik diplomasisi düne kadar devam etmiştir. Şimdi araya Christmas (Noel) girdi ve bir müddet görüşmeler buzdolabına giriyor ama Christmas’tan sonra tekrar mekik diplomasisi ve 2 liderler görüşmesi ve bilahare Greentree’de son üçlü zirve gerçekleşecek.

 

“BİZİM İÇİN SON ŞANS… BM İÇİN DE…”

 

Bu bizim için son şans diyebileceğimiz bir zirve. BM için de son şans. Çünkü yıllardır iyi niyet misyonuyla yürütülen görüşmelerde anlaşma metni ortaya çıkmamış değildir, çıkmıştır ama hep reddeden Rum tarafı olmuştur. Buna rağmen her zaman avantajlı Rum tarafı görülmüş, Türk tarafı suçlanmış ama son zamanlarda bizim ortaya koyduğumuz iyi niyetle Rumların uzlaşmazlığı ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu da güzel bir şey. Çünkü yıllardır dünyayı aldatıyorlar ‘Türkler uzlaşmaz’ diye… Halbuki gerçek manada uzlaşmazın Rumlar olduğunu dünya çoktan anlamıştır da kabullenmeleri zordur. Bugün artık kabullenilen bir gerçek noktasına gelmiştir.

 

Bu son üçlü zirvede bir çıkış yolu, daha doğrusu anlaşmaya giden bir yol bulabiliriz hâlâ diye düşünüyorum. Olur mu olmaz mı göreceğiz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 645 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler