1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU'NA AZERİ TEPKİSİ!
EROĞLUNA AZERİ TEPKİSİ!

EROĞLU'NA AZERİ TEPKİSİ!

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun katılıp açılış konuşması yaptığı “Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs Gençler” konulu panelde Azeri milletvekilleri salonu terk etti. İki bölüme ayrılan ve ilk bölümünde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşma

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun katılıp açılış konuşması yaptığı “Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs Gençler” konulu panelde Azeri milletvekilleri salonu terk etti.

İki bölüme ayrılan ve ilk bölümünde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşma yapıp Azeri milletvekillerine söz verilmeyince, Azeri milletvekilleri panele katılmayarak etkinliği protesto etti.

DAÜ Rektörlüğü, DAÜ Azeri Öğrenci Birliği ile Azerbaycan’da faaliyet gösteren Kültürel Mirasın Araştırılmasına Destek Derneği (MİRAS) iş birliğinde düzenlenen “Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs Gençler” konulu panelde Eroğlu, Azerbaycan-KKTC ilişkilerine değindi.

Eroğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 11 Kasım 1991’de Azerbaycan’ın resmen tanınması kararını alan hükümetinin başında kendisinin bulunduğunu, söz konusu karardan sonra, 1992 yılında özerk Nahçıvan Bölgesi parlamentosu, KKTC’yi tanıma kararı almasına karşın Azerbaycan devletinin, KKTC’yi tanıma kararı alamadığını söyledi.

Eroğlu, 2012’de başlaması beklenen iki ülke arasındaki charter uçak seferlerinin bazı nedenlerden dolayı iptal edilmesinden üzüntü duyduğunu, bu konuda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e mektup yazdığını da söyledi.

Eroğlu’nun konuşmasının ardından ara verilmesi ile salon bir anda boşaldı. Uzun bir süre Azeri milletvekilleri salona gelmedi. Aranın Azerbaycanlı milletvekilleri Güler Ahmedova ve Sadakat Veliyeva’nın Eroğlu ile özel bir konuşma yapmasından kaynaklandığı öğrenildi.

 Etkinliğin asıl bölümünde kısa bir konuşma yapan Azeri Milletvekili Güler Ahmedova sert şekilde Eroğlu’nun yaptığı konuşmaya basın önünde cevap veremediği için eleştirilerde bulundu.

Güler Ahmedova, Eroğlu’nun konuşmasının kendilerini de bağladığını, Eroğlu ile ayaküstü rektör ofisinde konuşmak zorunda kaldıklarını kaydetti. Protokol sırasının yanlış yapıldığını belirten milletvekilleri resmi davet ile geldiklerini zannettiklerini ve kendilerinin Azerbaycan’ı temsil ettiklerini söylediler.

Öte yandan etkinliğe davet edilen KKTC milletvekillerinin de panele katılmaması tepki topladı. Azeri milletvekillerinin bundan da rahatsız olduğu öğrenildi.

Azeri milletvekilleri etkinliğin panel bölümüne katılmayarak salonu terk ettiler. Uzunca bir süre panelin yapıldığı salonun dışında da öğrencilerle tartışan milletvekilleri bu olayı kabul etmediklerini vurguladılar. Azeri milletvekillerinin kiralık araçla okula geldikleri de gözlemlendi.

 

 


DAÜ’de yaşanan olay internetteki sosyal paylaşım sitesinde de gündeme geldi. Paneli izleyen Gazeteci Oshan Sabırlı, an ve an panelde yaşananları Twitter’inde şöyle paylaştı.
 

DAÜ VE CUMHURBAŞKANLIĞI:

BÖYLESI BIR OLAY YAŞANMADI

 

Konun gündeme gelmesinin ardından dün DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak, açıklama yaptı ve böylesi bir olayın yaşanmadığını söyledi.

Öztoprak,“İddianın tam aksine konuk Milletvekilleri Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmek istemişler, kendisi bu talebe hemen olumlu cevap vermiş ve bu görüşme benim de bulunduğum bir ortamda Rektörlük makam odasında gerçekleşmiştir” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı, haberin tümüyle gerçek dışı olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada, “Doğu Akdeniz Üniversitesi Azeri Öğürenci Birliği tarafından söz konusu toplantıya davet edilmiş ve yaptıkları konuşma takdirle karşılanmış, orada bulunan Azerbaycan’lı konuklar ve öğrenci birliği üyeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması gerektiğine ve gün gele bunun mutlaka olacağına ilişkin görüşlerini Sayın Cumhurbaşkanımıza açıkça ifade etmişlerdir” denildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3564 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler