1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU YİNE GÜNEYİ ELEŞTİRDİ
EROĞLU YİNE GÜNEYİ ELEŞTİRDİ

EROĞLU YİNE GÜNEYİ ELEŞTİRDİ

Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un “end game-oyunun sonu” derken çok taraflı bir zirvenin gerçekleşeceğini bilerek konuştuğunu dile getirdi ve “end game”in ne manaya geldiğini vereceği kararla tüm dünya kamuoyuna göste

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un “end game-oyunun sonu” derken çok taraflı bir zirvenin gerçekleşeceğini bilerek konuştuğunu dile getirdi ve “end game”in ne manaya geldiğini vereceği kararla tüm dünya kamuoyuna göstermesi gerektiğini söyledi.

Genel Sekreter’in tarafsız bir şekilde, Rumların hep ‘hayır’ diyeceği varsayımıyla hareket edildiği sürece Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılamayacağı yönünde karar vermesi gerektiğini ifade eden Eroğlu, Ban’ın ayrıca Rumların “hayır” diyeceği varsayımını bir tarafa bırakarak, garantörlerin de katılacağı bir toplantıda Kıbrıslıca bir çözüm için çalışmaya devam etmenin yararlı olacağı kanaatine varması gerektiğini belirtti.

Bir kabulü sırasında bir gazetecinin ‘Güney Kıbrıs Yönetimi’nin çoklu konferans konusunda olumsuz mesajlar vermesiyle’ ilgili değerlendirme yapmasını istemesi üzerine Cumhurbaşkanı Eroğlu, buna hayret etmediğini, Rum tarafının uzlaşmamak için ne mümkünse onu tercih ettiğini söyledi.

‘Kıbrıslıca bir çözüm’ dendiğini ve müzakere masasında ‘Kıbrıslıca bir çözüm’ arandığını kaydeden Eroğlu, Rum tarafının uzlaşmazlığı nedeniyle müzakerelerde Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunamadığının altını çizdi.

Kıbrıslıca bir çözümün dışına çıkılmayacak bir öneri yaptıklarını, bunun garantör devletler ve Kıbrıs’taki Liderlerin katılacağı 5’li zirvede, mutabakata varılamayan başlıkların görüşülmesi olduğunu belirten Eroğlu, Rumların peşinen Genel Sekreter’in bu yönde karar vermesinin önünü tıkayacak şekilde, böyle bir davete icabet etmeyeceklerini söylemeye başladıklarını kaydetti.

Rumların müzakerelerin devam etmesini istediğini ifade eden Eroğlu, Hristofyas’ın “1 Temmuz sadece bir tarihtir” diyerek, Rum Yönetimi’nin AB dönem Başkanı olacağını ve Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili propagandasının, o günlerde daha da kızışacağını unutturmaya çalıştığını söyledi.

1 Temmuz’dan sonra müzakerelerin sürdürülmesinden bir şey çıkmayacağını, Rum Yönetimi’nin de BM Genel Sekreteri’nin de bildiğini dile getiren Eroğlu, kendilerinin de bu şekilde müzakerelerle bir yere varılamayacağını gördüklerini ve Genel Sekreter’e yazdıkları son mektupta 5’li zirvenin çağrılması ve bu zirvede uzlaşılamayan konularda bir çözüme varılması temennisinde bulunduklarını anlattı.

Rumların bunu dahi engellemeye çalıştığını kaydeden Eroğlu, dahası Genel Sekreter Ban ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışması Alexander Downer’in raporunu görmeden beyanatlar vermeye başladıklarına dikkati çekti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 584 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler