1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EROĞLU YA ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMALI YA İSTİFA ETMELİ'
EROĞLU YA ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMALI YA İSTİFA ETMELİ

'EROĞLU YA ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMALI YA İSTİFA ETMELİ'

BKP, AKP) Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ayrılıkçı hedeflerini ileriye taşıma çabalarına son vermeye çağırdı

A+A-

 

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP),  “Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ayrılıkçı hedeflerini ileriye taşıma çabalarına son vererek, kapsamlı çözüm müzakerelerine sonuç alıcı bir şekilde devam etmeye” çağırdı.

 

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan yazılı açıklamasında, AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “müzakere sürecinin çökmesi ve ayrılıkçı hedeflerini ileriye taşıma” peşinde olduklarını iddia etti.

 

İzcan,  “Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, taraflara müzakerelerde yeterli ilerleme bulunmadığını ve bu aşamada Uluslararası Konferans’ın toplanmayacağını açıkça bildirmiştir” diyerek, Türk tarafının bu durumu gerekçe göstererek, müzakere sürecine son vererek, ayrılıkçı çabalar içerisine girmeden, müzakerelere erken çözüme ulaşana kadar devam etmesi gerektiğini belirtti.

 

Müzakerelerde ilerleme sağlanmaması konusunda AKP ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu eleştiren İzcan, “B planı” olarak adlandırılan, Maraş’ın tek taraflı açılması; “Kıbrıs Türk Devleti” adı altında tanınma girişimi başlatılması politikalarıyla Kıbrıslı Türklerin “maceraya atılmaması” gerektiğini savundu.

 

“Müzakerelerin kesintisiz bir şekilde, 1 Temmuz’dan sonra da devam etmesi gerektiğini ve ayrılıkçı çabaların Kıbrıslı Türklerin sonunu getireceğini” iddia eden İzcan, “Sayın  Eroğlu, ya çözüm için çalışmalı ya da istifa etmelidir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 545 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler