1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU UYARDI, 'ERDOĞAN'A KARŞI HAREKET AFFEDİLMEZ'
EROĞLU UYARDI, ERDOĞANA KARŞI HAREKET AFFEDİLMEZ

EROĞLU UYARDI, 'ERDOĞAN'A KARŞI HAREKET AFFEDİLMEZ'

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın, Kıbrıs'a gelişi öncesi uyardı, "Sayın Erdoğan KKTC Devleti ve halkının konuğudur"

A+A-

EROĞLU: “SAYIN ERDOĞAN’A KARŞI BAZI MENFİ HAREKETLERİN YAPILMASI AFFEDİLİR ŞEY DEĞİL”

·        “SAYIN TAYYİP ERDOĞAN, KKTC DEVLETİ VE HALKININ KONUĞUDUR… KIBRIS TÜRK HALKI ONUN GELİŞİNDEN GURUR DUYMAKATADIR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bütün dünyaya karşı cesurca bir hareket içine girerek, hükümetini kurmasının hemen ardından ilk ziyaretini KKTC’ye gerçekleştiren TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı bazı menfi hareketlerin yapılmasının affedilir şey olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Sayın Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, KKTC devleti ve halkının konuğudur. Bu önemli günümüzde bizimle beraber olması, Kıbrıs Türk halkına büyük mutluluk vermektedir. Kıbrıs Türk halkı onun gelişinden gurur duymaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşte yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyaretine de değindi.

Eroğlu, KKTC Devleti ve halkı adına yaptığı davete icabet edecek olan Türkiye Başbakanı Erdoğan’ı en iyi şekilde karşılayıp ağırlayacaklarını belirterek, bundan kimsenin endişesi olmaması gerektiğini söyledi.

Bazı küçük grupların eylem kararı almış olmasının üzücü bir olay olduğunu belirten Eroğlu, şöyle devam etti:

“20 Temmuz, KKTC için çok önemli ve anlamlı bir gündür. Sayın Başbakan’ın dünyanın gözünü Kıbrıs’a, özellikle Kuzey Kıbrıs’a diktiği bir zamanda, ülkemize gelmesi, KKTC halkıyla kucaklaşması ve bizi yalnız bırakmaması, Kıbrıs Türk halkını onurlandıran bir davranıştır.”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Erdoğan’ın ziyareti karşısında menfi hareketler içerisine girmenin, hiçbir Kıbrıslı Türk’ün tasvip edebileceği bir hareket olmayacağını söyledi. Eroğlu, Erdoğan’a karşı menfi hareketler içinde olan kişilerin, bu gibi davranışlar sergilemesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Eroğlu, bu gibi hareketlerin Güney Kıbrıs’ta daha değişik yorumlara vesile olabileceğini de unutmamak gerektiğini belirtti.

KKTC’nin bugün, 1974 öncesi ve sonrasına göre, çok daha ileri noktada olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu noktalara Anavatan Türkiye’nin desteğiyle gelindiğine işaret etti.

Eroğlu, “KKTC eğer bugünlere gelmişse, Anavatan Türkiye’nin desteğiyle gelmiştir. Eğer 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın yarattığı coğrafya üzerinde bir devlet kurmuşsak, Anavatan Türkiye’nin desteğiyle gerçekleşmiştir” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler