1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EROĞLU UBP’Yİ KARIŞTIRIP DURUYOR'
EROĞLU UBP’Yİ KARIŞTIRIP DURUYOR

'EROĞLU UBP’Yİ KARIŞTIRIP DURUYOR'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat dün katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

A+A-

 

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat dün katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Yeni eğitim yılının başlaması nedeni ile birtakım sorunların yaşandığı yolundaki bir soruyu değerlendiren Talat, eğitimde bütçe yetersizliğine değinerek “Kırtasiyeye harcanacak para bile yok” dedi. Bu yüzden okul aile birliklerine başvurulduğunu anlatan Talat, bağış adı altında ailelerden para sızdırıldığını ifade etti. Aynı şekilde benzer uygulamaların  sağlıkta da olduğuna dikkat çeken Talat, bunların yasal olmadığını söyledi. Bazı okulların gününde açılamadığına da dikkat çeken Talat, bu durumun öğretmen sendikaları tarafından uzun zamandır ilan edildiğini ve hükümetin uyarıldığını, ancak kulak asılmadığını belirtti.

Talat, eğitimdeki sorunların eski olduğunu ve yeni Bakana yüklenmenin doğru olmayacağını söyledi.

İLK İKİ GÜNAH

Eğitimin topyekün bir  gelişim olduğunu söyleyen Talat, UBP’nin ilk işinin ilkokul bitimine kolej sınavlarını yeniden getirmek olduğunu ifade etti ve bunun birinci günahı olduğunu kaydetti. UBP’nin ikinci günahının ise imar emirnamelerini iptal ederek çarpık yapılaşmayı teşvik etmek olduğunu vurguladı.

AKIL TUTULMASI

Bir başka soru üzerine Talat,  her tarafa çöp atıldığını  ifade ederek, bunu vatandaşların yaptığını söyledi. Bu çerçevede Kıbrıs Türkünün akıl tutulması yaşadığını belirten Talat, bunun seçimlerde de görüldüğünü belirtti ve “Bu UBP bilinmiyor muydu? Sayın Eroğlu bilinmiyor muydu? Görüşmeleri çökerteceği bilinmiyor muydu?” diye sordu.

Tabipler Birliği’nin Gönyeli suyu hakkında yaptığı açıklamayı değerlendiren Talat, Tabipler Birliği’nin basın toplantısıyla halka gereksiz bir travma yaşatacağına Gönyeli Belediyesi ile diyaloga geçmesinin “seçkinliğine” daha uygun olacağına inandığını söyledi.

HERKES AKLINDAN MEMNUN

Vatandaşlardan gelen soruları da yanıtlayan 2. Cumhurbaşkanı Talat, kendisinin halka ve devlet yetkililerine katkı sağlamaya çalıştığını söyleyerek, ancak devlet yetkililerinin böyle bir ihtiyaç duymadıklarını, herkesin kendi aklından memnun olduğunu söyledi.

ZİRVEDE KAVGA

Talat, hep UBP’yi eleştirdiği yönündeki soruya da, uzun zamandır eleştirmediğini ama artık “bu kadarı da olmaz” dediğini söyledi. Tüm hükümetlerin ve CTP’nin de hataları olduğunu ancak bu kadarının görülmediğini kaydeden Talat, şu anda Başbakan ile Cumhurbaşkanının kanlı bıçaklı olduklarını hatırlattı.

UBP BİLE BİLMEZ              

Ekonomik programı Sayın Ahmet Kaşif’in bilmediğini açıklaması hususunda düşüncelerinin sorulması üzerine Talat “Bu yadırganacak bir şey değil, çünkü zaten programı UBP de bilmiyor” dedi.

Kıbrıs Türk halkının yaşamını ilgilendiren konularda aktif ve belirleyici olmak gerektiğini söyleyen Talat, ancak o şartlarda KKTC’nin koşullarına uygun programların hazırlanabileceğini ve Türkiye’nin de böylesi bir duruşu daha çok benimseyeceğini, bundan memnun olacağını söyledi. Talat, ama hükümetin her gelen telkini emir addederek olumsuzlukların sorumluluğunu dışarıya atmak istediğini, kazara bir başarı olursa ise ancak ona sahip çıktığını belirtti...

“Ekonomik program, bu kötü şartlarda dahi ekonominin iyiye gittiğini söyleyenler tarafından uygulanırsa, bu duruma gelinir” diyen Talat, insanların bu yüzden de ciddi travmalar yaşadıkları görüşünü yineledi.

Bu psikolojik durum içinde insanların öfkesinin tepesinde olduğunu söyleyen Talat, trafikte de bu durumun gözlemlendiğini, öfke küpü insanların daha fazla kaza yaptıklarını anlattı.

Çevre sorunları üzerindeki görüşlerini sürdüren Talat, birçok insanın piknik alanlarına ve yol kenarlarına pet şişeleri ve naylon torbaları attığını belirterek, bunun yapılmasına anlam veremediğini söyledi. Talat, naylon poşetlerin birçok ülkede yasaklandığını da dikkate getirdi ve çevre ile ilgili yasaların yeniden ele alınması  gerektiğini ifade etti. Aynı insanların güney Kıbrıs’ta bunu yapmadığını söyleyen Talat, çünkü güneyde caydırıcı cezaların olduğunu vurguladı.

ADAY OLACAK MI?

Cumhurbaşkanlığına tekrar aday olup olmayacağı yolundaki bir soruya yanıt veren Talat, kendisinin bir misyonu olduğunu ve bu misyonun da çözüm olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı döneminde çözüm sürecinde epeyce yol kat edildiğini belirten Talat, seçim dönemine gelindiğinde çözüm ihtimalinin olması ve kendisine ihtiyaç duyulması halinde o zaman durumu değerlendirebileceğini anlattı.

KARIŞTIRIP DURUYOR

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun parti  işleri ile uğraştığı yolundaki bir görüşü değerlendiren Talat, Eroğlu’nun bağımsız olamadığına ve bütün varlığı ile UBP’yi karıştırıp durduğuna  işaret ederek, yaptıklarının da anayasal olmadığını söyledi.

EN İYİ İŞİ O

Eroğlu’nun becerilerinin buna uygun olduğunu söyleyen Talat, görüşmelerde ise sorunu bir adım ileriye götüremediğini ifade etti. Talat, görüşmeleri yürütemeyen Eroğlu’nun yaptığı en iyi işin UBP’nin içişlerini karıştırmak olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 917 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler