1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU 'TARAFSIZ' RAPOR BEKLİYOR
EROĞLU TARAFSIZ RAPOR BEKLİYOR

EROĞLU 'TARAFSIZ' RAPOR BEKLİYOR

Eroğlu, Downer'in hazırlayacağı 'Kıbrıs Raporu' için: “10-12 yıl dışişleri bakanlığı yapmış deneyimli bir kişi olarak herhalde tarafsız bir rapor hazırlayacaktır” dedi.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in bugüne kadar devam eden görüşmelerde tarafların durumunu, masaya öneri sunan ve o önerileri daha da geliştirerek uzlaşma düşüncesiyle müzakere masasına koyanın kim ve kimler olduğunu bilerek raporunu hazırlayacağı umudunu dile getirdi. Eroğlu, “10-12 yıl dışişleri bakanlığı yapmış deneyimli bir kişi olarak herhalde tarafsız bir rapor hazırlayacaktır” dedi.

Türk tarafının 1 Temmuz’a yönelik hassasiyetini bir kez daha ortaya koyan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Anlaşmama, Rumlar için bir sorun yaratmaz. Müzakerelerin sonsuza dek devam etmesi de onlara göre bir sorun yaratmaz. Ama bizin için müzakerelerin ucu açık devam etmesinin vereceği sıkıntılar çok fazla olur” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meteoroloji Derneği heyetini kabulünde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in “Önümüzdeki bir hafta önemlidir . Görüşmeler ve temaslar her şeyi belli edecektir” şeklindeki açıklamasına yönelik soruyu yanıtladı.

Downer’le Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı görüşmede düşüncelerini gayet açık ve net bir şekilde ortaya koyduklarını, önümüzdeki günlerde çok taraflı toplantı çağrılması halinde uzlaşmaya varılamayan konuları hep birlikte müzakere edebileceklerini söylediğini ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

“Tabii ki dünkü liderler toplantısında bir kez daha görülmüştür ki Rum tarafı çok taraflı toplantıya katılma arzusunda değildir. Rum Ulusal Konseyi’nde bu yönde alınan bir karar vardır. Tabii ki Sayın Hristofyas da böyle bir karar alınmasını yönlendiren kişi pozisyonundadır. Onlara göre 1 Temmuz’dan sonra görüşmelerin devam etmesine bir engel yoktur. Halbuki daha 1 Temmuz’a gitmeden başkanlık seçimi havası da başlamıştır. Hristofyas’ın ‘şartlar beni aday olmaya zorluyor’ şeklinde beyanatları var. Bunlar aday olacağına dair vermeye çalıştığı mesajlardır. Dolayısıyla 1 Temmuz’dan sonra Cumhurbaşkanlığı tartışmaları ve seçim kampanyalarının sürdürüleceği bir ortamda Güney’deki hiç bir lider herhangi bir anlaşmaya imza koyma düşüncesi içerisine giremez. Bir birimizi ve dünyayı aldatmamıza gerek yoktur. Sayın Genel Sekreter de 1 Temmuz’dan sonra yapılacak görüşmelerin hiç bir anlamı olmayacağını açıkça ifade etmiştir. Genel Sekreter’in hepimizin huzurunda ‘1 Temmuz görüşmelerin doğal sonudur’ şeklinde yaptığı açıklamaları vardır.”

Bu nedenle Downer’in bugüne kadar devam eden görüşmelerde tarafların durumunu, masaya öneri sunan ve o önerileri daha da geliştirerek uzlaşma düşüncesiyle müzakere masasına koyanın kim ve kimler olduğunu bilerek raporunu hazırlayacağı umudunu dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu , “Tarafsız bir gözle hazırlamasını temenni ederim. 10-12 yıl dışişleri bakanlığı yapmış deneyimli bir kişi olarak herhalde tarafsız bir rapor hazırlayacaktır” dedi.

Buna karşın Rum tarafının peşinen çok taraflı toplantıya katılmayacağını söylediği gibi 1 Temmuz’dan sonra da görüşmelerin devamından yana olduklarını ifade etmeye devam ettiklerine işaret eden Eroğlu, “Rumlar için anlaşmama bir sorun yaratmaz. Müzakerelerin sonsuza dek devam etmesi de onlara göre bir sorun yaratmaz. Ama bizin için müzakerelerin ucu açık devam etmesinin vereceği sıkıntılar çok fazla olur” diye ekledi..

 

Bu haber toplam 647 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler