1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU 'SÖZLERİNİ' YORUMLADI
EROĞLU SÖZLERİNİ YORUMLADI

EROĞLU 'SÖZLERİNİ' YORUMLADI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, karşı taraftan daha çok anlaşma istediğini, Kıbrıs Türk halkının anlaşma konusunda Rum halkından daha samimi olduğunu, çünkü Kıbrıs Türkü’nün anlaşmaya daha fazla ihtiyacı olduğunu açıkça söylediğini vurguladı. Cumhurbaş

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, karşı taraftan daha çok anlaşma istediğini, Kıbrıs Türk halkının anlaşma konusunda Rum halkından daha samimi olduğunu, çünkü Kıbrıs Türkü’nün anlaşmaya daha fazla ihtiyacı olduğunu açıkça söylediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugün ara bölgede gerçekleştirilen görüşme dönüşünde Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, görüşmede, Yönetim ve Güç Paylaşımı ile Mülkiyet konusunu ele aldıklarını, Rum tarafının her zaman olduğu gibi Toprak’taki harita ve rakamları gündeme getirdiğini söyledi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bazı şahıs ve gazetelerin, kendisinin Kıbrıs TV’de yayımlanan bir konuşmasını bilinçli olarak yanlış almaya çalıştıklarını kaydetti.

Söz konusu açıklamaları Reşat Akar’ın programında yaptığını ifade eden Cumhurbaşkanı, şöyle dedi:

“Ne konuştuysam o gün saat 5’te, tv ekranlarını izleyenler gayet net şekilde görmüşlerdir. Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde de, ne konuştuysam hepsi yazmaktadır. Konuyu istismar etmeye çalıştılar. Bugün hem sayın Çakıcı hem de sayın Yorgancıoğlu’na konuşma tutanaklarını gönderdim. Gazeteciler, bazen manşet atarlar ama o yazı okunduğu zaman, manşette yazılan, yazıda yoktur”

Kendisinin açıklamalarının yazı şeklinde değil, TV’den yapılan açıklamalar olduğunu ifade eden Eroğlu, Kıbrıs’ta bir anlaşma olsa da olmasa da ülkedeki tüm partilerin “anayasal değişiklik gerekir” şeklindeki açıklamalarının ortada olduğunu, Meclis’in daha iyi çalışması için Meclis İç Tüzüğü’nün değişmesi gereğinin ortaya konulduğunu, anlaşma olsa da olmasa da bazı hayati yasal değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi.

“DEVLETİN ADININ DEĞİŞECEĞİNDEN BAHSETMEDİM”

Program sunucusunun, İslam Konferansı Teşkilatı’nda (İKT), gözlemci üye olarak KKTC yerine “Kıbrıs Türk Devleti” ibaresinin yer aldığını belirterek, değerlendirmesini sorduğunu anlatan Cumhurbaşkanı şunları kaydetti:

“Annan Planı’nda geçen isim olduğu için İKT gözlemci üyeliğimiz bu isimle yazılmıştır. ‘Kıbrıs Türk Devleti’, Annan Planı’nda olan bir isimdi. O günlerde UBP haricinde tüm siyasi partiler, ‘Kıbrıs Türk Devleti’ ismini benimsemiş, anayasa değişikliğini bile Meclis’ten geçirmişlerdi. Dolayısıyla o cümlelerin, ‘Eroğlu anlaşma istemez, devletin adını değiştiriyor’ diye yorumlanması yanlıştır, çünkü ben devletin adının değişeceğinden bahsetmedim.

Tavsiye ederim, tv ekranlarında verdiğim mülakat bizim siteden izlensin. Sayın Yorgancıoğlu ve Çakıcı da, gönderdiğim konuşmanın metnini herhalde daha gerçekçi bir gözle okur ve basına yansıtırlar. Çünkü, ‘Eroğlu uzlaşma istemez’ şeklindeki yorumlar son günlerde artmıştır. Hristofyas’ın TV ekranlarında boy göstermesi ve bazı gazetecilerle mülakat yapmasıyla ‘Hristofyas anlaşma ister Eroğlu istemez’ şeklinde yorumlar yapılmaya başlanmıştır. Bugün de Hristofyas ve Downer’ın önünde açıkça söyledim, ‘Ben sizden daha çok anlaşma istiyorum. Kıbrıs Türk halkı anlaşma konusunda Rum halkından daha samimidir çünkü Kıbrıs Türk halkının anlaşmaya daha fazla ihtiyacı vardır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 690 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler