1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU SORDU: KAYNAK NEREDEN?
EROĞLU SORDU: KAYNAK NEREDEN?

EROĞLU SORDU: KAYNAK NEREDEN?

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, UBP’nin şu an çok parasının olduğu yönünde söylemleri hatırlatarak, “Çok para varsa, bu para nerden geliyor. Bunun araştırılması lazım” dedi. UBP’ye uzun yıllar hizmet verdiğini belirten Eroğlu, partini

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, UBP’nin şu an çok parasının olduğu yönünde söylemleri hatırlatarak, “Çok para varsa, bu para nerden geliyor. Bunun araştırılması lazım” dedi.

UBP’ye uzun yıllar hizmet verdiğini belirten Eroğlu, partinin geleceğini düşünmesinin doğal olduğunu söyledi.

Eroğlu, Türkiye AB Bakanı ve Başmüzkareci Egemen Bağış’ın ziyaretinde yaptığı, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan İrsen Küçük’ün “kimyasının uyuştuğu” yönündeki açıklamaları, Küçük’e destek amaçlı bir cümle olarak geçiştirmek gerektiğini belirterek, “Sayın Egemen Bağış, biz beğenmezken, Başbakanın icraatlarını beğenebilir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu bu sabah katıldığı bir televizyon programında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yapılan harcamaların tümünde dönemin genel sekreteri, Başbakan İrsen Küçük’ün imzası olduğunu belirtti.

“İRSEN KÜÇÜK’E DESTEK AMAÇLI SÖYLEMLER OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ”

Egemen Bağış’ın son ziyaretinde yaptığı açıklamaları değerlendiren Eroğlu, “Benim kimyam herkesle uyuşur. Hiç kimse hakkında kötülük düşünmeyen, kendi aleyhimde konuşanları bile kucaklamasını bilen bir kişiyim” dedi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile kimyasının uyuşmadığı düşüncesi içinde olmadığını ifade eden Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Egemen Bağış, Başbakan İrsen Küçük’e olan desteklerini belirtmek için böyle bir cümle kullanmıştır. Yoksa hepimiz Türk’üz. Türk’ün, Türk’le kimyasının uyuşmaması söz konusu bile olamaz. Bence sadece destek amaçlı söylenmiş bir cümle olarak geçiştirmek gerekiyor. Sayın Egemen Bağış, biz beğenmezken, Başbakanın icraatlarını beğenebilir. Kıbrıs Türk halkı bu hükümetin başının icraatlarından memnun olmayabilir ama başka çevreler olabilir. Bunlar her zaman bakışa göre değişebilir.”

“UZUN YILLARINI VERDİM, PARTİYİ DÜŞÜNMEM DOĞAL”

21 Ekim’deki kurultayın ne ilk, ne de son olacağına işaret eden Eroğlu, “Eğer UBP varlığını devam ettirebilirse, 2 sene sonra yine kurultay olacak” dedi.

Geçmişte, kurultayların kavgasız gerçekleştiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, adayların delegelerin desteğini almak için konuşabileceğini ancak delegelere baskı yapılmasının doğru bir yöntem olmadığını ifade etti.

UBP’ye uzun yıllar hizmet verdiğini belirten Eroğlu, partinin geleceğini düşünmesinin doğal olduğunu söyledi.

“PARTİNİN HARCAMALARINDA KÜÇÜK’ÜN İMZASI VAR”

Bir kurultayda delegelerin iradesini özgür şekilde sandığa yansıttığı zaman, o partide demokrasiden bahsedilebileceğini ifade eden Eroğlu, baskılara rağmen delegelerin sandığa gittiği zaman, kendi doğru düşüncesi yönünde oy vermesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partinin harcamalarını kuruşuna kadar dönemin genel sekreteri İrsen Küçük’ün imzasıyla ödendiğine dikkat çeken Eroğlu, “Ben gittikten sonra genel sekretere çek verilmedi. Seçim döneminde yapılan harcamaların tümü İrsen Bey tarafından yapıldı” diye konuştu.

“ÇOK PARA VARSA, BU KAYNAK NERDEN GELİYOR?”

Bir partinin esas gelirlerinin devletten aldığı katkı olduğunu ifade eden Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her parti, her milletvekili için devletten yanılmıyorsam 7 bin TL alıyor. Benimle birlikte milletvekili sayısı 26 olduğu için, partinin aldığı katkı da artmıştır. Tüm masraflar çıktıktan sonra bankaya yatıracak kadar da para artıyor. Devletten alınan kaynak partinin geliri. Bunun dışında parti herhangi bir gelir artırıcı uğraş içerisine girmediyse ve devletten gelen katkının dışında para varsa, bunun kaynağını sormak lazım. Çok para var dediğine göre, bunun nerden geldiği sorulmalı.”

“HERHALDE TRABZON’DA BİR ŞEYLER OLDU”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’in çalışkan biri olduğunu ve karar değiştirdiği akşamdan bir kaç gün önce Ahmet Kaşif ile birlikte yemek yediğini belirten Eroğlu, “Herhalde Trabzon’da bir şeyler oldu” diye konuştu.

“BAŞBAKAN KAŞİF DİYE SLOGAN ATTIRAN ATUN’DU”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’u da politikaya sokan ve seçildikten sonra da bakan olarak atayan kişinin kendisi olduğunu hatırlatan Eroğlu, “Geçitkale Güney Spor’un balosunda Başbakan Kaşif diye slogan attıran da o idi” dedi.

KADEM’in, kurultay kampanyası başlamadan önce yaptığı araştırmalarda doğruya yakın bulgular elde ettiğini söyleyen Eroğlu, son yapılan araştırmada delegelerin korktuğu için cevap vermekten ve gerçek fikrini söylemekten kaçındığını belirtti.

“ÖNERİLERİMİZ UZLAŞMA İSTEYEN ÖNERİLERDİ”

Eroğlu, programda Kıbrıs sorununa da değindi. Müzakerelerin, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB dönem başkanı olduğu için durduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Ama tek neden bu değil” dedi.

Yapılan iki Greentree zirvesinde anlaşma aradıklarını söyleyen Eroğlu, bunun başarılamadığını, çünkü Rum Yönetimi’nin katı tutumunun çözüme engel olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri’nin 1 Temmuz’dan sonra çözüm bulunmasının mümkün olmayacağını söylediğini anımsatan Eroğlu, Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığından sonra müzakerelerin durdurulduğunu ve güven artırıcı önlemleri görüşmek üzere komitelerin kurulduğunu anımsattı.

Güney’deki seçim öncesi adayların durumunu takip ettiğini belirten Eroğlu, “DİSİ’nin adayı Anastasiadis DİKO’nun desteğini alarak seçimlere katılıyor. DİKO katı tutumuyla biliniyor. İki parti arasında yapılan anlaşmalar basına sızıyor. Buna göre, Hristofyas’ın vermiş olduğu tavizleri geri alacağız diyorlar. Aslında Hristofyas taviz vermiş değildir” dedi.

Eroğlu ayrıca, Anastasiadis’in “dönüşümlü başkanlığı geri alacağız” şeklinde açıklamaları olduğunu da ifade etti.

Olası doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya gönderilmesi teklifinin, anlaşma ve uzlaşma isteyen bir tarafın teklifi olduğuna dikkat çeken Eroğlu, ancak Rum tarafının birçok öneriyi reddettiği gibi bu teklifi de kabul etmediğinin altını çizdi.

Eroğlu, müzakere masasındaki  görüşlerinin Türkiye ile örtüştüğünü ifade ederek, bu konuda her iki devletin de tam uyum içerisinde olduğunu vurguladı.

 

Bu haber toplam 889 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler