1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eroğlu, “Seçim birinci turda biter”
Eroğlu, “Seçim birinci turda biter”

Eroğlu, “Seçim birinci turda biter”

Eroğlu, “Başlatmış olduğum müzakereleri bu devrede tamamlamak istiyorum" dedi.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Dr. Derviş Eroğlu, sandıktan çıkacak kişinin, Kıbrıs Türk halkının geleceğine imza koyacak kişi olduğunu söyleyerek, “Başlatmış olduğum müzakereleri bu devrede tamamlamak istiyorum" dedi.

KKTC’nin dününü ve bugününü iyi bildiğini ve dünya ile bölgede meydana gelen son derece stratejik gelişmeleri yakından izlediğini kaydeden Eroğlu, Anavatan Türkiye ile yakın istişare içinde olduğunu ve devlete doğru yön verebilecek kişi olduğu için adaylığa soyunduğunu belirtti.

Seçim Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Eroğlu, dün sırasıyla Ardahan, Topçuköy, Altınova ve Ağıllar bölgesini ziyaret etti. Eroğlu’na ziyaretlerinde, UBP İskele Milletvekilleri Nazım Çavuşoğlu ve Hamit Bakırcı, DP-UG İskele Milletvekili Hüseyin Avkıran Alanlı, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve eski milletvekili Mustafa Gökmen eşlik etti.

Derviş Eroğlu, ziyaretleri sırasında hem adaylık sürecini, hem de Kıbrıs konusunda gelinen aşamayı anlattı.

“HESAPLARIMIZA GÖRE BİRİNCİ TURDA BİTER”

Eroğlu, bu seçimde fazla aday olmasının demokrasinin güzelliği olduğunu belirterek, KKTC’nin demokratik bir ülke olduğunu söyledi.

UBP ve DP-UG’nin adaylığını desteklediğini anımsatan Eroğlu, “Sadece iki partiden değil halkımızın tümünden destek beklentimiz var. Hedefimiz birinci turda bitirmedir. Yaptığımız hesaplara göre de birinci turda sandıktan çıkabiliriz” dedi.

“HİZMETLERİMİZLE HALKIN YARALARINI SARDIK”

Halkın sayesinde, 1976’dan beri siyasette bulunduğuna ve çeşitli görevlerde halka hizmet ettiğine işaret eden Eroğlu, “Yıllardan beri iktidarda kalarak Kıbrıs Türk halkının yaralarını sardık” diye konuştu.

“BİZE YAŞAYACAK YER BIRAKMAK İSTEMİYORLAR”

Kıbrıs Türk halkının KKTC’nin çatısı altında huzur ve güven içinde yaşadığını belirten Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Etrafımız ateş çemberi. Ortadoğu’daki ülkelere baktığınızda güven içinde yaşamanın ne kadar önemli olduğunu görürsünüz. KKTC ile bu güveni yaşıyoruz. Bir de Türkiye gibi garantörümüz vardır. Bazen diyorlar ki, anlaşma olmazsa sonunda kavga çıkar. Yok. Biz Rumlarla kavga niyetinde değil, anlaşma niyetinde olduğumuza göre anlaşma olursa olur. Arayışımız budur. Anlaşma da olmazsa biliniz ki buna karşı olan Rum tarafıdır. Masaya öyle önerilerle geldiler ki kabul edilebilir değil. O kadar bir toprak istiyorlar ki bize yaşayacak yer bırakmıyorlar. İstemek başka, vermek başka.”

“40 YILDA HER ŞEY DEĞİŞTİ”

Bir anlaşma sonrası çok az sayıdaki insanın tekrardan göç etmesini hedeflediklerine vurgu yapan Eroğlu, 40 yıl sonra insanlara göç yolu göstermeyi kimsenin kabul edemeyeceğini söyledi.

40 yılda insanların değiştiği gibi, Kuzey Kıbrıs’ın da değiştiğine dikkat çeken Derviş Eroğlu, Rum liderliğinin ise 40 yıl öncesine dönmeyi hedeflediğini vurguladı.

“Türkiye’den gelenlerle ilgili şöyle bir söylemleri var; ‘sadece yasal olarak Kıbrıslı birisiyle evlenen kişi kalacak. Diğerleri kalmayacak. Zaten mal sahibi olma hakları da yoktur. Ellerindeki malları da otomatik olarak bırakacaklar’” diye konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC vatandaşlarının, bulunacak anlaşma sonrası ortaklık devletinin de vatandaşı olması gerektiğine işaret etti.

“MÜHÜRÜ VURURKEN ÇOK DİKKATLİ OLUN”

Cumhurbaşkanı seçimlerinin diğer seçimlere benzemediğini belirten Eroğlu, “Mührü vururken çok dikkatli olmalısınız” dedi.

Bir anlaşma noktasına ulaşmak için önümüzdeki iki yılın çetin geçeceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“O masada sizin seçeceğiniz Cumhurbaşkanı ve KKTC halkının lideri olacaktır. Dolayısıyla masada tecrübeli bir lidere, soğukkanlı sabırlı bir lidere ihtiyaç vardır. Benim geçmişime bakarsanız, 1976’dan beri siyasetin her aşamasında görev yapmakla beraber özellikle Cumhurbaşkanı olduktan sonra da dış temaslar yaptım. Bunlara bakarak tecrübeli olduğumu söylememe gerek yok. Yıllarca birbirimize güven duyarak çalışmalarımızı sürdürdük. Masada güven duyulan bir kişinin olması fevkalade önemlidir.”

“ESAS DEĞİŞİK SESLER BİZİM TARAFTAN ÇIKIYOR”

Zaman zaman Rum basınında değişik sesler çıktığını ifade eden Eroğlu, “Ancak esas değişik sesler bizim taraftan çıkıyor” dedi.

‘Eroğlu anlaşma istemez’ sözlerinin Rum tarafı yerine Kuzey Kıbrıs’tan çıktığına dikkat çeken Derviş Eroğlu, “Bunları söyleyenler sol dediğimiz, CTP gibi partiler” diye konuştu.

2010’da da buna benzer söylemler yapıldığını anımsatan Eroğlu, o dönemde dış basında bile yazılar çıkartılarak ‘Eroğlu seçilirse masa berhava olacak’ dendiğini belirtti.

Ancak kendisinin seçilir seçilmez BM Genel Sekreteri’ne mektup yazarak müzakerelere kaldığı yerden devam edeceğini bildirdiğini söyledi.

“BAŞLATTIĞIM İŞİ BİTİRMEK İSTİYORUM”

Kıbrıs olaylarını yaşayan ve bilen, halkın güven duyacağı bir liderin masada olması gerektiğini ifade eden Eroğlu, “Türkiye’yi anavatan bilen, ‘KKTC’nin varlığı masada elimi güçlendirir’ diyebilecek cesareti gösterecek birinin oturması gerekmektedir” dedi.

Derviş Eroğlu, sandıktan çıkacak kişinin, Kıbrıs Türk halkının geleceğine imza koyacak kişi olduğunu söyleyerek, “Başlatmış olduğum müzakereleri bu devrede tamamlamak istiyorum. Kıbrıs Türk halkının ve Anavatan Türkiye’nin menfaatlerini koruyarak, vatandaşlarımız hakkında tek söz söyletmeyerek, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi altında bir anlaşmayı hedefliyorum” diye konuştu.

(tak)

Bu haber toplam 1107 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler