1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU 'PATLADI'
EROĞLU PATLADI

EROĞLU 'PATLADI'

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dünkü ve bugünkü bazı gazetelerde yer alan Başbakan İrsen Küçük’ün “Eroğlu, iki kızını da milletvekili yapayım diye benden rica etti” söylemlerinin doğru olmadığını belirterek, Başbakan Küçük’ün söyleml

A+A-

“NE BAŞBAKAN KÜÇÜK’E, NE DE MYK’DA OLAN HERHANGİ BİRİNE ‘BENİM KIZIMI DESTEKLEYİN’ DİYE SERZENİŞTE BULUNMADIM”

“KIZIM PARTİ MYK’SI TARAFINDAN SEÇİLDİ”

“HERKESİN ADAY OLMA HAKKI OLDUĞU GİBİ BENİM ÇOCUKLARIMIN DA ADAY OLMA HAKKI VAR”

“İNSANLARIN VİCDANEN ÖZGÜRCE KARAR VERMELERİNİN BASKI ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILMASI, NE TOPLUMA, NE PARTİYE, NE DE HERHANGİ BİRİSİNE KATKI SAĞLAMAZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dünkü ve bugünkü bazı gazetelerde yer alan Başbakan İrsen Küçük’ün “Eroğlu, iki kızını da milletvekili yapayım diye benden rica etti” söylemlerinin doğru olmadığını belirterek, Başbakan Küçük’ün söylemlerini eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün bir kabulü sonrasında yaptığı açıklamada, kızlarından sadece birinin milletvekili olabilmek için müracaat ettiğini belirterek, altı kişilik başvuru sonrasında Ulusal Birlik Partisi MYK’sının kızını seçtiğini söyledi.

Kendisinin ne Başbakan Küçük’e, ne de MYK’da olan herhangi birine “benim kızımı destekleyin” diye serzenişte bulunmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, kendilerinin ailece, önceleri kızının adaylığını tasvip etmediklerini kaydetti.

“KIZIM 15 YAŞINDAN BU YANA UBP İÇİN ÇALIŞIYOR”

Kızının 15 yaşından bu yana UBP için çalıştığını ifade ede Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “herhalde hiç bir milletvekilinin çocukları benim çocuklarım kadar UBP için çalışmamıştır. Herkesin çocukları evde otururken, benim çocuklarım sokaklardaydı, seçimlerde sabahlara kadar UBP için uğraş vermekteydiler” dedi.

Herkesin aday olma hakkı olduğu gibi kendi çocuklarının da aday olma hakkı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir kızının aday olduğunu, sonrasında da bu seçimin kaybedildiğini belirtti.

“15 yaşından beri siyasetin içinde olan ve uzun yıllardan beri Gazimağusa Kadın Kolları İlçe Başkanlığını sürdüren, UBP MYK’sı olan birinin siyasetle uğraşması, adaylık düşünmesi gayet doğaldır, herkesin aday olmaya hakkı varken herhalde benim çocuklarımın da aday olma hakkı vardır. Halk takdir ederse, seçerse de meclise girme hakkı vardır” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bunların abartılmasını doğru bulmadığını söyledi.

“YALANLAR ORTAYA ATMAK YAKIŞMIYOR”

“Kızını bakan yapacaktı, parti başkanı yapacak gibi yalanları ortaya atmak, bugün iktidarda olan kişilerin ağzına yakışmıyor” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, “UBP’yi aile partisi olmaktan çıkardım” gibi lafların da artık kulağa hoş gelmediğini vurguladı.

36 yıllık siyasi hayatında devlette görev yapan bir tek kızı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 4 çocuğundan sadece birinin yıllar önce devlette öğretmen olarak işe başladığını söyledi.

“BENİMLE VE AİLEMLE UĞRAŞMAKTAN VAZGEÇSİNLER"

Eroğlu şöyle devam etti:

“Onun dışında devlette çalışan ne damadım var, ne çocuğum var, ne de üst kademede müdür, müsteşar pozisyonunda birisi var. Sadece bir kızım var, o da meslek hayatına yıllar önce atılmış ve benim zamanımda değil, UBP-Toplumcu Kurtuluş Partisi hükümeti döneminde Mehmet Altınay’ın önerisiyle üst kademelere taşınmıştı.

Benimle ve ailemle uğraşmaktan vazgeçsinler, partiyi bekleyen genel seçimler vardır, onunla uğraşsınlar. Kurultaylar 2 sende bir yapılmaya devam edecektir. Bundan önceki kurultaylarda olaylar olmadığı gibi, gerçekleştirilecek kurultayda da olay olmaması gerekirken, bir çok olaylar yaşanıyor. Tehditlerle, baskılarla, insanların susturulmaya çalışılması, insanların vicdanen özgürce karar vermelerinin baskı altına alınmaya çalışılması, ne topluma, ne partiye, ne de herhangi birisine katkı sağlamaz. Bir siyasi partide hedef önce iktidara gelmek, hizmet etmek ama hizmetin devamı için de bir sonraki seçim için hazırlık yapmaktır. Bir sonraki seçime bu şekilde hazırlanmak ne kadar mantıklı olur, iktidarda olanlar düşünüp karar versinler. Bu benim yetkimde değildir.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1382 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler