1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU, ÖZEL TV'LERİN TALEPLERİNE DESTEK VERDİ
EROĞLU, ÖZEL TVLERİN TALEPLERİNE DESTEK VERDİ

EROĞLU, ÖZEL TV'LERİN TALEPLERİNE DESTEK VERDİ

Eroğlu, yeni kurulan “Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği” heyetini bugün kabul etti.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, özel televizyonların reklam konusunda haksız rekabetle karşılaştığını ve isyanlarının haklı olduğunu söyledi. Eroğlu, KKTC’nin demokratik bir ülke olduğunu ve çok sesliliğin normal karşılanması gerektiğini de ifade etti.

Eroğlu, yeni kurulan “Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği” heyetini bugün kabul etti. Birlik Geçici Başkanı, Star Kıbrıs Medya Grubu Direktörü Ali Özmen Safa ve diğer üyeler, Cumhurbaşkanı’na özellikle karşılaştıkları haksız rekabet sorunlarını anlatarak çözümü için destek istedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu da televizyonların isyanını haklı bulduğunu kaydederek, elinden geleni yapacağı sözü verdi.

7 televizyonun da uydudan yayın yaparak KKTC’nin sesini dünyaya duyurduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Burası demokratik bir ülke. Değişik görüşleri savunan yayın organları olacaktır. Gazetelerde olduğu gibi televizyonlar da olacaktır. Bu bizim çok sesliliğimizdir, normal karşılamak lazım” dedi.

Eroğlu, demokratik ülkelerde olduğu gibi KKTC’de de değişik görüşlerin savunulmasının doğal olduğunu belirtti.

Türkiye televizyonlarındaki reklamların KKTC’deki televizyonlar için sorun yarattığını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, ülkeye ithal edilen ürünlerin reklamlarından pay alınamadığını, bu konuda görüşleri dinleyeceğini söyledi.

Özel televizyonların önemli bir kamu hizmeti yerine getirdiğini, bu sırada kar amacı da olması gerektiğini, kendi kendine yeten televizyonların çok daha iyi hizmet verebileceğini anlatan Eroğlu, yapabileceği bir şey varsa yapacağını söyledi.

“HAKLI BİR İSYANINIZ VAR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Cumhurbaşkanı olarak yapabileceğim şeyler var, yapamayacağım şeyler var ama haklı bir isyanınız olduğunu söyleyebilirim. Televizyonları ayakta tutan reklamlardır” diye konuştu.

Reklam olmazsa ekstra varlıklar gerektiğini, özel televizyon sahip ve yöneticilerini tanıdığını ve hiçbirinin de ekstra mal varlığı bulunmadığını bildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, tüm dünyada televizyonların devlet desteği dışında reklamlarla ayakta durduğu bilinciyle Televizyonlar Birliği’nin hassasiyetine itibar ettiğini söyledi.

SAFA: “7 TV, BRT BÜTÇESİNİN YÜZDE 5’İYLE AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYOR”

KKTC’de yayın yapan 7 özel televizyonun sahip ve yöneticilerinin oluşturduğu Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği’nin 5 üyesinin katıldığı ziyarette konuşan Geçici Başkan Ali Özmen Safa, kuruluş nedenleri, çalışmaları ve sorunlarını Cumhurbaşkanı’na aktarıp, desteğini istemek için geldiklerini söyledi.,

Safa, 7 özel televizyon kanalının BRT’nin 50 milyon TL’lik bütçesinin sadece yüzde 5’iyle ayakta durmaya çalıştığını ifade ederek, “BRT olmazsa olmazımızdır ancak yayın çizgisinde sınırlı olduğunun da bilincindeyiz. 7 özel televizyonun yayın ve çizgilerinin de farklı olduğunu herkes biliyor. Bizlerin bu farklı yayın görüşlerimiz, gerektiği yerde mevzular üzerinde halkımızı bilgilendirmemiz, bence memleketimizde mevcut demokrasinin simgesidir” diye konuştu.

Özel televizyonların önemini vurgulayan Safa, Kıbrıs Türk halkının varlığında, KKTC’nin ayakta durması için haksız izolasyonlar konusunda dünyayı bilgilendirmek yanında turizm ve tanıtımda önemli rolleri olduğunu anlattı.

“TAKDİR EDİLMİYORUZ”

“Ne yazık ki yaptığımız katkılar takdir edilmiyor inancındayız” diyen Safa, bu yüzden 7 özel televizyon kanalının siyasi çizgi ve yayın akışları farklı olsa da bir araya gelerek birlik kurduğunu, çünkü paylaştıkları sorunların aynı olduğunu belirtti.

“İÇTEN VE DIŞTAN HAKSIZ REKABET”

Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği Geçici Başkanı Ali Özmen Safa, sorunlarının başında içten ve dıştan haksız rekabet geldiğini ifade ederek, Güney Kıbrıs da dahil başka ülkelerde özel televizyonların sorunlarının devletin katkı ve yardımlarıyla ortadan kaldırıldığını kaydetti.

“DEVLET SİYASET BELİRLESİN”

“Bizlerin de isteği devletin bu katkısıdır. Bizler avcumuzu açıp da devletten para istemiyoruz. Devletin bir siyaset belirlemesini istiyoruz” diyen Safa, yayıncılık hizmeti sadece BRT tarafından verilecekse bunun kararının verilmesi gerektiğini söyledi. Safa, “BRT’yle birlikte özel televizyonlar da olmazsa olmazımızdır” diye konuştu.

Ali Özmen Safa, birliğin kurulmasının ardından ilk kez 5 özel televizyonun ortak yayın yaptığını ve kuruluş nedenleriyle sorunların kamuoyuna aktarıldığını kaydederek, “Biz maddi kazanç için değil, hizmet için buradayız” dedi.

İkinci ortak yayının ise, Yedikonuk’ta yapılması planlanan petrol dolum tesisi konusunda gerçekleştiğini belirten Safa, konuyla ilgili görüş belirtmediklerini, gündeme getirip tartışmaya açtıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler