1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EROĞLU NELER SÖYLEDİ?
EROĞLU NELER SÖYLEDİ?

EROĞLU NELER SÖYLEDİ?

EROĞLU: SARAY’A GELEN İLÇE BAŞKANLARI VE MİLLETVEKİLLERİ GÖZETLENİYOR Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Saray’daki canlı yayında, iç politikaya yönelik değerlendirme yaptı, şaşırtıcı ifadeler kullandı: Eroğlu: Saray’a gelen ilçe başkanl

A+A-


EROĞLU: SARAY’A GELEN İLÇE BAŞKANLARI VE MİLLETVEKİLLERİ GÖZETLENİYOR

Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Saray’daki canlı yayında, iç politikaya yönelik değerlendirme yaptı, şaşırtıcı ifadeler kullandı: Eroğlu: Saray’a gelen ilçe başkanları ve milletvekilleri gözetleniyor ve belli ki rahatsızlık yaratıyor!
“Hükümet ile Saray arasında sorun var mı” sorusunda, Başbakan’a gönderme yapan Eroğlu, “Bu insanlarla yıllarca çalıştım, görüşmemden doğal bir durum yok. Saray’a gelen UBP’li ilçe başkanları ve milletvekilleri belli ki birini rahatsız ediyor” diye konuştu.

EROĞLU NELER SÖYLEDİ?

Kıbrıs’ın kuzeyinden yayın yapan 8 televizyon kanalının ortak yayında ekrana çıkan ve ilgili televizyon temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Eroğlu, özetle şunları söyledi:

·        ÖZLÜ MÜZAKERELER SONUÇ GETİRMEZ!”
“Özlü müzakerelerin devamı sonuç getirmez,  güven yaratıcı önlemleri görüşelim.”

·         MARAŞ’I KONUŞURUM”
“Maraş’ın açılması gündeme getiriliyor. Maraş’ı konuşmaya, tartışmaya hazırım.”

·         B PLANI YOK”
“1 Temmuz’dan sonra B Planı yok.  Hristofyas’la özlü görüşe mümkün değil… Eğer anlaşma olmazsa ne yapılabilir, elbette bunun için de kafa yoracağız.”

·        PETROL DOLUM TESİSİ OLMAZ”
“Turizm ülkesinde dolum tesisi olmayacağını çok net söylüyorum. Bunu daha önce de söyledim.”

·        UBP KURULTAYINDA ADAYINIZ VAR MI?”
“İrsen Bey parti başkanı olduğunda kendisini destekledim, açıkça da söyledim. Sonrasında İrsen Bey gelip bana teşekkür etti. Benden katkı alabileceklerini söyledim. Başbakanlık kadrosunu güçlendirmesini istedim. Şu anda tek aday var. Benim bir adayım yok. Göreceğiz adayları…”

·        BELEDİYEDE AHENK OLMALI”
“Lefkoşa Belediyesi için devreye girmemin tek sebebi, hem Lefkoşalı için oldu, hem de çalışanlar paralarını alamıyorlar diye. Artık hükümet de devrede. Bu çıkmaz aşılmalı!.

·        CEMAL’IN İSTİFASINI İSTEYEMEM”
“Cemal Bulutoğluları’nın istifasını isteyemem, izne ayrıl da diyemem. UBP’nin seçilmiş bir başkanıdır. Belediye Meclis üyeleri de var. Olmazsa parti devreye girer.”

·        UBP-TDP KOALİSYONU İÇİN PM’DEN KARAR ÇIKMIŞTI
“26 vekille hükümet etmenin zorluğunu anlatmıştım,  koalisyon önermiştim. Ama halk bizi tek başına iktidara getirdi. Gün geldi, eksildik, koalisyon şart dedim. Parti Meclisi’nden karar çıktı, TDP ile koalisyon yapılacaktı. Sonra ne olduysa Çakıcı ile koalisyon noktasından uzaklaşıldı, transferler yapıldı.”

·        “NE OLDU ORTAK”
“Çakıcı ile konuşurken bazen, ne oldu ortak, derim…”

·        “TOPARLANIYORUZ”A ONAY YOK!
- Kudret Özersay’ın “toparlanıyoruz” hareketine yorumu: “Bu hareketini tasvip etmediğini söyledim. Neticede özel temsilcimdir. Siyaseti hiç sevmediğini söylüyordu. Akademisyen bir arkadaştır, çalışkandır. Arkasında kim var, bilmiyorum. Ben de sordum kendisine, kim var. Yok, dedi. Ancak Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi görevi ağır basmalıydı. “Temiz siyaset” laflarını yıllardır solculardan duyarım.
GAFLAR, NOTLAR

- Eroğlu, Kıbrıs sorununu anlatırken Kiprianu ile Makarios’u karıştırdı, Hristofyas ile de Kleridis’i… TKP ile DP karıştı arada, Çakıcı ile de Akıncı.
- Hükümet anısı: “Başbakanlığımda bana gönüllü danışmanlık yapanlara çok çok tavuk döner ısmarlardım.”
- Siyasetini anlattı: “Memlekette elini sıkmadığım insan hemen hemen kalmadı…”
- Lefkoşa’yı anlatırken, “Ben Mağusa’nın kirletilmemesini isterim” diyerek, sürç-ü lisan etti…
- İtiraf: “Koalisyonda hükümet daha kolay, geçmişte bu deneyimi yaşadım.”
- Eleştiri: “Transferle hükümet yapmaktansa, koalisyon daha iyi… Çünkü transfer ettiklerinize sözler verirsiniz, yerine getirmeniz gerekir”
- “İrsen Küçük UBP kurultayında aday, destekler misiniz?” sorusuna “Ben Cumhurbaşkanıyım” dedi!. “İlk Kurultay’da da Cumhurbaşkanıydınız, desteğinizi açıkladınız” denmesi üzerine, yanıt vermedi.
- BAŞKANLIK SİSTEMİNE YORUMU: “Sistemlerde hata olmaz, insanlarda olur.”
- EKONOMİYE BAKIŞI: “Ülkede sorun var, alınması gereken ekonomik önlemler var. Vatandaş cebine giren paraya bakar, onun alıştığı hayat tarzı var, değiştirmeyeceksiniz…”
- Elektrik Kurumu özelleştirilmeli mi, özerkleşmeli mi, sorusuna yanıt: “Bu berber hikâyesine döndü.”
- HÜKÜMETE: “Bir karar vermişsen dönmeyeceksin, bir karardan dönen, bir sonraki karardan da döner.”
- Denktaş karşısında çekildiği Cumhurbaşkanlığı seçimi yorumu:  “Aday olmamı istemeyen çevreler vardı. Hükümetteki ortağımız da bizi yalnız bırakmıştı. Çekildik!.  Denktaş bey bize teşekkür edeceğine, üzerine bir de saldırdı.”
- SİVİLLEŞME: “Tayyip beyle sık sık görüşüyoruz, bizim gibi düşünüyor…”
- TALAT’A TEPKİ: “Ergenekoncu suçlamalarından, bu maskaralıklardan vazgeçin. Kıbrıs’ta hiç Ergenekon görmedim.  Ben Ergenekoncuysam, evimi nasıl bombaladılar.”
- FİNAL: “Demokrasinin siyasi partilerle yürütüldüğüne inanırım.”


 

 

 

Bu haber toplam 959 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler